Veľa ľudí chce študovať informatiku, ale niekto musí tie obvody aj skonštruovať

Veľa ľudí chce študovať informatiku, ale niekto musí tie obvody aj skonštruovať

Martin (1995) v súčasnosti študuje na Imperial College v Londýne program MEng. Electronic and Information Engineering. Predtým bol študentom IB programu na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Teraz sa venuje hlavne navrhovaniu a programovaniu obvodov.

Základná doska ako mapa
Martin, vášnivý hráč šachu, vyštudoval IB program na gymnáziu v Bratislave. Najradšej mal matematiku a fyziku. Ale nebolo tomu vždy tak. Martina k rozvoju v týchto predmetoch dotiahli jeho učitelia, čo vyžadovalo čas. Popri škole začal chodiť aj na olympiády z matematiky a fyziky. Uspel aj s vlastným projektom, ktorý prezentoval v USA a Nemecku. Rád pomáhal otcovi s jeho prácou s počítačmi. Fascinovalo ho, že otec čítal vo vnútri počítača ako v mape. Práve počas tohto obdobia si Martin uvedomil, že chce študovať inžinierstvo. Rozmýšľal nad tým, ako funguje vnútro počítačov a jeho snom bolo aplikovať svoje vedomosti nielen teoreticky, ale aj prakticky.

Veľa ľudí chce študovať práve informatiku, ale niekto musí tie obvody skonštruovať, aby sa dali programovať

Kam na vysokú
Napriek tomu, že Martin vedel čo chce študovať, nebol si istý kde. Sám hovorí, že bol v tejto otázke stratený. Nakoniec sa rozhodol isť do Anglicka a s výberom konkrétnej školy si nechal pomôcť od odborníkov. Školu si vybral na základe medzinárodného hodnotenia samotnej školy, aj jej výskumu. Ako jedna z najlepších mu vyšla Imperial College London, kam sa aj dostal.

Martin aka Newton
Martin pracuje na efektívnom využívaní energie. Jeho základná myšlienka je, že energiu treba prečerpávať a tak ju šetriť. Podobne ako Newton aj Martinovi prišla jeho inovátorská myšlienka náhodou, keď mu raz otec vošiel do izby a opýtal sa ho: “Prečo toľko vetráš?“ Neskôr zistil, že jeho nápad by mohol domácnosti ušetriť desiatky eur mesačne. To ho donútilo sa pustiť do projektu naplno a venuje sa mu dodnes.

Ak aj tebe padlo jablko na hlavu a máš skvelý nápad, tak sa vyber cestou inžinierstva ako Martin. Úspech na teba čaká!

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy