Vymyslel si vlastný študijný program

Vymyslel si vlastný študijný program

Palo vyštudoval religionistiku  na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Filozofii sa venoval aj v Kolégiu Antona Neuwirtha. S religionistikou a filozofiou vedy potom pokračoval na Oxforde. Teraz si robí svojpomocný experimentálny dvojročný študijný program, ktorý si sám nadizajnoval.

Šermiar aj predvádzač hier

Na strednú chodil na cirkevné gymnázium sv. Uršule v Bratislave, kde ho najviac fascinoval dejepis, filozofia a psychológia, ale záľubu mal aj v chémii. Jeho dedko viedol Výskumný ústav zváračský, kde sa hral so všetkým zaujímavým, čo prišlo pod ruku. Vo voľnom čase robil všeličo, od historického šermu, cez americký futbal až po čítanie 2-3 kníh týždenne. Spoločenské hry mal tak rád, až si neskôr privyrábal ako predvádzač stolových hier pre Albi.

Nevedel si vybrať, čo študovať

Nevedel si vybrať medzi chémiou a kombináciou histórie a filozofie, takže maturoval zo 6 predmetov, len aby získal čas na rozmyslenie. Keď sa nakoniec rozhodol pre to druhé, zistil, že sa to dá študovať len na Pedagogickej fakulte, na ktorú nechcel ísť, takže šiel na religionistiku. A neľutuje.

Chcel zistiť, čo hýbe svetom a zistil, že je to práve viera. Hlásil sa všelikde, ale skončil  v Bratislave, lebo sa tam najhoršie umiestnil a myslel si, že to bude preto ťažšia a lepšia škola. Nebola to pravda, prejsť bolo strašne ľahké. Najzaujímavejšie prednášky boli s učiteľmi až v krčme po kurze, keď sa nedržali osnov.

Mysliteľ aj dobrodruh

Palo si urobil vlastný študijný program na 2 roky. To, kam ide a čo robí, si vyberá podla toho, ako veľa sa naučí. Peniaze, prestíž aj pohodlie sú mu ľahostajné. Keď sa na jednom mieste naučí všetko, čo sa dá, ide ďalej. Priviedlo ho to už do Londýna, Bratislavy, Bruselu, Moskvy, Odessy, Karáčí, Dubaja a Dillí. Venoval sa tak výskumu dohodnutých sobášov v Indii, náboženským kultom či mormonským kolóniám v Mexiku.

Ak ťa ťiež nečo baví, tak ako Pala, inšpiruj sa a staň sa šéfom vlastného vzdelania. Môže to byť tá najlepšia škola, akú kedy zažiješ. Vydaj sa na cestu bádateľa.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy