Ako novinár zažiješ každý deň niečo nové

Ako novinár zažiješ každý deň niečo nové

Michal (1989) je redaktorom časopisu .týždeň. Žurnalistiku študoval najprv v Bratislave a potom aj v Londýne na City University. Zároveň absolvoval ročný program Kolégia Antona Neuwirtha. V .týždni sa venuje hlavne politike. Vo voľnom čase si rád zahrá futbal, florbal či hokej.

Fascinovali ho príbehy

Mišo je z Ružomberka a na strednej ho najviac bavila literatúra. Mal skvelého učiteľa, ktorý z každej knihy urobil dobrodružstvo. Miša fascinovali príbehy, chcel prežívať romány a tak veľa čítal a písal.

Z básní, ktoré som napísal, by sa dala vydať zbierka, ale ešte som sa k tomu neodvážil.

Žurnalistika prináša každý deň niečo nové

Vysokú v zahraničí pokladal za úplne nemožnú vec, hlavne kvôli jazyku a peniazom. Teraz mu je to ľúto. Keďže nechcel zostať v Ružomberku, jedinou voľbou bola Bratislava. Hlásil sa aj na Policajnú akadémiu a právo, ale výsledky prijímačiek ukázali, kam patrí. Žurnalistika ho zaujala lebo vedel, že by v tom bol dobrý. Spojí jeho vášeň pre literatúru s jeho schopnosťou dobre písať.

Predstavoval som si, že ako novinár budem zažívať každý deň nové veci, stretávať nových ľudí, neupadnem do šedivosti dní.

Na vysokej našiel kolektív, ktorí mal rovnaké záujmy, ale škola ho nepripravila na prax. Praktickej žurnalistike sa naučil až v Londýne a počas stáží. Londýn mu ukázal, ako vyzerá každodenný novinársky stres a to ho utvrdilo, že chce byť žurnalista.

Sny sa splinili

Rozhodnutie vrátiť sa na Slovensko a robiť v časopise .týždeň neľutuje. Píše hlavne o politike a každý deň práca prináša niečo nové. Presne tak, ako si to kedysi predstavoval.

Tým, čo chcú byť žurnalisti odporúča, aby neodpísali hneď zahraničie a skúsili to. Nie je to také nemožné, ako sa zdá. Radí aj, aby sa učili cudzie jazyky. Začať sa dá napríklad s BBC Learning English.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy