K astronómii sa dostala tak, že bola zadarmo :)

K astronómii sa dostala tak, že bola zadarmo :)

Michaela (1996) študuje vesmírne inžinierstvo na Technische Universiteit Delft. So svojím projektom zameraným na štúdium vysokoenergetických kozmických lúčov počas strednej školy reprezentovala Slovensko na Intel ISEF a Google Science Fair.

Astronómia zadarmo

Miša chodila na gymnázium Hubeného v BA a neskôr na IB program gymnázia Jura Hronca. Najmä na druhej škole zistila, že ju baví skoro každý predmet. Popri škole sa venovala hre na flautu, chodila na tenis a na keramiku. Skúsila toho naozaj dosť. Aj kvôli tejto prelietavosti jej mama raz povedala, že môže chodiť aj na ďalšie kurzy, ale už musia byť zadarmo. Miša si teda našla astronomický krúžok v Bratislavskom klube. Vďaka krúžku sa dostala na rôzne semináre, súťaže a podujatia spojené s astronómiou. Dokonca aj na medzinárodné súťaže ako Google Science Fair. Toto ju motivovalo, aby išla ďalej a makala na sebe. Hoci ju astronómia predtým až tak nezaujímala, zrazu sa stala jej vášňou.

Zopár ľudí mi vyčítalo, že som si kvôli aktivitám a súťažiam “mladosť” vôbec neužila. Bola som však tri krát zadarmo v Amerike, kde som bola na miestach a udalostiach, na ktoré sa väčšina ľudí nikdy nedostane. Bola som zdarma všade po Európe, ocitla som sa v situáciách, na ktoré nikdy nezabudnem (napríklad keď sme v serverovni CERNu spustili alarm) a veľmi veľa som sa naučila o reálnom živote (napríklad, že pokiaľ máte financovanie z Európskej Únie, jedno pero na papierovačky vám nestačí).

Vysokú bolo ťažké vybrať

Miša si naprv ujasnila, že chce študovať “aerospace”. Tažké ale bolo nájsť univerzitu kde bude študovať. Dlhý čas sledovala rebríčky univerzít a ich hodnotenie, aby si vedela dobre vybrať. Nakoniec sa rozhodla, že nepôjde do Ameriky a voľba v rámci Európy bola jasná. Technická Univerzita Delft, ktorá spolupracuje s Európskou Vesmírnou Agentúrou, patrí medzi špičku.

Aktuálne zameranie

Miša sa dnes naplno venuje štúdiu. Okrem toho dobieha nejaké projekty, ktoré pred tým zanedbala. Jej projekt je zameraný na štúdium vysokoenergetických kozmických lúčov.

Úplnou náhodou sa Miša dostala k astrofyzike a dnes si život bez nej nevie predstaviť. Jediné, čo bolo treba, bolo skúšať nové veci! Poobzeraj si aktivity na TalentHube a skús si z nich nejaké. Ani nevieš, k čomu ťa môžu priniesť.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy