Zahraničné univerzity nie sú len pre bohatých

Zahraničné univerzity nie sú len pre bohatých

Matúš študoval chémiu v Británii aj v Kanade. Cez leto učí v letnej akadémii Discover, ktorú nájdeš aj na TalentHube.

Eufória z IB

Pôvodom je Prievidžan, ale na strednej ho zlákal IB program na GJH v Bratislave. IB mu prišlo ako samotná dokonalosť. “Doteraz si pamätám mieru eufórie a slobody, ktorú som cítil, keď som zistil, že ma prijali na IB.” Aj slovenčina, ktorá ho dovtedy absolútne nebavila, bola zrazu zaujímavá.

Kľukatá cesta ku chémii

Rodičia mu radili, aby robil niečo “technické”, ale na IB ho začalo baviť všetko. Zrazu chcel byť aj filozof, aj pilot, aj fyzik. Ako z toho chaosu von? Pozrel sa na to prakticky. Čo ho bavilo a zároveň mu šlo ľahko a dobre? Chémia! Čím viac si o nej čítal, tým viac ho bavila. “Najviac v bezpečí som sa cítil, keď som riešil chemické problémy.”

Zahraničné univerzity nie sú len pre bohatých

Štúdium v zahraničí sa mu zdalo vždy drahé, takže nikdy o ňom neuvažoval. Zmenilo sa to až vtedy, keď o tom začali hovoriť všetci spolužiaci na IB. Preskúmal pár škôl, urobil si pár výpočtov a zistil, že to vôbec nie je také nemožné. University College London si vybral nakoniec preto, že patrí medzi najprestížnejšie univerzity, poskytuje štipendiá a je vo vzrušujúcom Londýne. “Rovnou mierou sa mi páčilo, ako je odbor chémie koncipovaný a taktiež že existuje možnosť robiť výskum počas leta alebo ísť študovať na rok do zahraničia.”

Momentálne je vo Vancouvri, venuje sa hlavne štúdiu a popri tom pracuje na vlastnom projekte – komplexom prechodných kovov. Páči sa mu, že život v zahraničí a zaujímaví ľudia z celého sveta mu pomáhajú spoznať nielen mestá a krajiny, ale aj seba samého.

Rady od Matúša

Menil by len dve veci. Po prvé by sa venoval viac vlastným projektom, ako chemická olympiáda alebo iné aktivity, ktoré nájdeš na TalentHube.  A po druhé by si lepšie organizoval čas na učenie, aby mu zostalo viac času na kamarátov.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy