Vybral si filozofiu, pretože ho ostatné spoločenské vedy neuspokojovali

Vybral si filozofiu, pretože ho ostatné spoločenské vedy neuspokojovali

Matej (1986) vyštudoval bakalára filozofie na Karlovej univerzite v Prahe. Po dokončení magistra na Central European University v Budapešti sa do Prahy vrátil na doktorandské štúdium, počas ktorého strávil jeden rok ako „visiting scholar“ na London School of Economics.

Debatná stredná

Maťo chodil na gymnázium v Tisovci. Najradšej mal dejepis, francúzštinu a náuku o spoločnosti. Na strednej sa venoval najmä akademickému debatovaniu. S kamarátmi po vyučovaní trénoval debatu, ale nemali trénera. To bol zo začiatku celkom problém, ale chalani sa naučili aj sami a začali postupne vyhrávať všetky súťaže, kam prišli. Maťo tiež rád chodil do prírody a liezol po skalách, na čo mal v Tisovci skvelé prostredie.

Na strednej som sa arogantne rozhodol, že prírodné vedy nikdy nevyužijem a venoval som sa hlavne tým spoločenským.

Jasná filozofická voľba

Maťo sa po strednej vybral na filozofiu na Karlovu Univerzitu v Prahe. Viac na západ ísť nechcel, na elitné školy si neveril a na priemerné ísť nechcel. Ukázalo sa, že v Prahe mal vynikajúce prostredie. Učitelia boli inšpiratívni a štúdium kvalitné. Jednu z vecí, ktoré sa naučil, je schopnosť pozerať sa na text ako na intelektuálny problém a snažiť sa rozumieť jeho nuansám. Z Prahy odišiel študovať do Budapešti na CEU, kde mal ešte lepšie podmienky na realizáciu.

A čo teraz?

Maťo práve skončil svoju dizertačnú prácu, ktorú aj úspešne obhájil. Píše aj články do akademických časopisov a venuje sa etike.

Ak aj teba baví intelektuálne premýšlanie a intelektuálne výzvy, tak filozofia môže byť práve pre teba.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy