Umelá inteligencia a humanoidné roboty aj v Košiciach

Umelá inteligencia a humanoidné roboty aj v Košiciach

Mária (1986) študovala v Košiciach, kde získala doktorát z umelej inteligencie. Mala výborné výsledky a tak mala prednášky aj na japonských univerzitách, či na TEDxKosice. Umiestnila sa dokonca aj v rebríčku Forbes 30 pod 30 a spolupracuje s firmou Google.

Keď nie programovanie, tak matematika

Mária študovala na španielskom bilingválnom gymnáziu. Bohužial, programovanie ako predmet tam nebol. Najviac ju teda bavila matematika, najmä preto lebo sa ju nemusela učiť a bifliť. Jazyky jej išli už od malička, takže si zamilovala aj angličtinu a španielčinu. Popri škole sa Mária starala o Erazmus študentov v organizácií BEST. Rada plávala aj snowboardovala. Čo by robila, keby bola zase školáčka?

Pozerala by som videá z TED-ov a zapojila by som sa ku šikovným mladým ľuďom, ktorí organizujú alebo tvoria niečo zaujímavé (napríklad Google Developers Group).

Nečakaná kybernetika

Mária chcela pôvodne študovať architektúru. Chcela však pracovať v IT, a tak sa nakoniec rozhodla pre umelú inteligenciu a kybernetiku. Hlásila sa na školy na Slovensku a v Čechách, keďže na zahraničné školy si veľmi neverila. Medzi troma mestami si moc nevedela vybrať, ale po krátkej skúsenosti v Košiciach zostala na škole tam.

Do poslednej chvíle som sa nevedela rozhodnúť. Semester v Košiciach začal skôr, takže som sa išla pozrieť, ako to vyzerá a ostala som. Hneď v prvý deň som sa zoznámila so spolužiakmi, s ktorými sme boli celé bakalárske štúdium dobrá partia.

Humanoidné roboty? Wau!

Mária dnes pracuje ako vedecko-výskumný pracovník v Technologickom parku v Košiciach a ďalej sa venuje rozvoju umelej inteligencie pre humanoidnú robotiku a učí na Technickej univerzite.

Mária to mala s rozhodovaním tažké. Nakoniec ale išla tam, kam ju srdce tiahlo a bola to správna voľba. Skús aj ty počuvať svoj vnútorný hlas (a TalentHub)! 🙂

 

Aktuálne k 1.1.2016

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy