Angličtina ju bavila už od jedenástich rokov

Angličtina ju bavila už od jedenástich rokov

Mária (1988) vyštudovala odbor Anglistika – amerikanistika na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe a potom v štúdiu pokračovala na Oxforde. Po štúdiu pracovala so stredoškolákmi zo znevýhodneného prostredia vo východnom Londýne. V súčasnosti pracuje ako lingvistka pre spoločnosť Google v Londýne.

Multi jazyková maturita

Mária chodila na Evanjelické bilingválne gymnázium v Tisovci. Zo začiatku ju bavili všetky možné predmety, ale časom sa začala venovať najmä jazykom. Maturovala zo slovenčiny, angličtiny, francúzštiny a latinčiny. Popri škole rozvíjala svoj hudobný talent. Chodila na hodiny spevu, klavír a gitaru. Bola aj súčasťou debatného klubu a pracovala v školskom časopise, kde kreslila komiksy. Sama hovorí, že je to bavilo, ale so smiechom vždy dodá, že boli biedne.

Mojím snom bolo dostať sa na Karlovku, kde odišlo študovať niekoľko mojich kamarátov z vyšších ročníkov (vrátane môjho priateľa, teraz už manžela :)).

Po bakalárovi na Oxford

Odbor anglistika – amerikanistika kombinoval štúdium jazyka, literatúry, histórie a kultúry anglofónnych krajín, takže to bola jasná voľba.

Po bakalárovi sa Mária hlásila na viacero univerzít do Anglicka, medzi nimi aj na Oxford. Tam sa jej aj podarilo dostať a vyštudovala aplikovanú lingvistiku a akvizíciu druhého jazyka. Prihlasovanie na Oxford prebiehalo úplne inak ako bola zvyknutá z Čiech. Na Oxford sa podáva životopis, motivačný list, tri odporúčacie listy a dve ukážky akademickej práce, čo bol pre Máriu úplne nový proces, ktorý ale úspešne zvládla.

Aktuálne zameranie

Momentálne Mária pracuje ako lingvistika pre spoločnosť Google v Londýne, kde sa venuje projektu zameranému na syntézu reči. S jej tímom ďalších Slovákov pracuje na vývoji hlasu, ktorým bude vedieť počítač čítať vety v slovenčine.

Máš aj ty záľubu pre jazyky? Skús to ako Mária a vyber sa cestou jazykov. Možno aj tvoja cesta povedie do Googlu.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy