Na konci strednej školy bola stratená a nevedela vôbec, čo chce robiť

Na konci strednej školy bola stratená a nevedela vôbec, čo chce robiť

Maruška (1986) po štúdiu na bilingválnom gymnáziu v Košiciach (2005) absolvovala bakalára sociálnej antropológie a genetiky na Univerzite v Oxforde, kde pokračovala v postgraduálnom štúdiu psychológie. Vo svojom doktorandskom výskume skúmala, ako ľudia rozumejú písanému jazyku.

Multitalent a tanečníčka

Maruška chodila na Evanjelické gymnázium v Košiciach. Obľúbenú mala biológiu, ale sama hovorí že ju vlastne bavili všetky predmety. Čuduj sa svete aj náboženstvo ju bavilo. Proste ju bavilo široké vzdelávanie, lebo bola veľmi zvedavá študentka. Popri škole nežila olympiádami, alebo inými akademickými aktivitami. Venovala sa najmä írskym tancom, zbornému spevu a výtvarnému umeniu.

Nezvyčajný profil na Oxford

Často som dostávala otázky „Čo to preboha je?“ a „Čo s tým preboha budeš robiť?“, ale ja som hlavne chcela od školy, aby ma bavila a robila mi radosť. Ukázalo sa to ako dobrá stratégia.

Maruška je všetkým okolo seba a najmä ľudmi fascinovaná. Aby svoj hlad a zvedavosť v tomto smere naplnila, tak si vybrala odbor, ktorý bol pre ňu ako z ríše snov. Human sciences na Oxforde spĺňal všetky jej kritéria. Napriek tomu, že by sa mohol zdať takýto odbor nepraktický, tak ju posunul ďalej a naučil ju ako hladať súvislosti v rôznych disciplínach. Je zaujímavé, že Maruška sa na Oxford hlásila dva krát, pretože prvý krát neuspela a išla na semester do Česka. Chcela ísť do Prahy, kde šli aj ostatní kamaráti a nebola si istá tým, čo chce. Druhý pokus, ale vyšiel a splnila si sen.

Predmet ako Human Sciences som v Česku a na Slovensku nenašla, a tak som sa prihlásila na architektúru a medicínu. Školy som si vyberala podľa toho, akú mali povesť kvality a koľko z mojich kamarátok sa na ne tiež hlásilo.

Aktuálne zameranie

Maruška pracuje v Googli, kde sa venuje aplikovanej psychológií. Jej úlohou je aby sa uživatelom služieb Google pracovalo jednoduchšie a intuitívnejšie.

Maruška svoj sen nevzdala a nakoniec si ho splnila. Určite si skús splniť svoj sen. Psychológia je skvelá cesta pre tých, ktorý sú zvedavý a radi bádajú.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy