Do Google súťaží sa zapojil kvôli cool tričkám

Do Google súťaží sa zapojil kvôli cool tričkám

Marek (1994) študuje Informatiku s manažmentom na King’s College London v Londýne a popri škole praxoval v Siemense, J.P. Morgan a Facebooku. Okrem toho je aktívny pri organizácii rôznych podujatí pre študentov, najmä cez Business Club na KCL, a tiež rád tvorí vlastné Android aplikácie. V budúcnosti by rád ďalej pracoval vo svojom odbore na cool projektoch, a prípadne si aj založil vlastný startup.

Kam si chodil na strednú školu?

MYP a IB program na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave.

Aké predmety ťa bavili na strednej?

Najviac ma bavila informatika ale tiež ma veľmi bavila ekonómia. A samozrejme bez telesnej by tento zoznam nebol kompletný 🙂

Čomu si sa venoval popri škole?

Ja som nikdy nepatril k tým, ktorí by popri škole robili všetky možné olympiády a školské súťaže. Ale musím priznať, že aj ja som sa do niekoľkých súťaží zapojil, niekedy s lepšími a niekedy s horšími výsledkami. Ja som sa zapájal najmä do súťaží ktoré organizoval Google – Google Code Jam a Google Code-in – netreba za tým hľadať nič špeciálne, jednoducho ako ceny dávali super tričká :). Najmä posledné dva roky na strednej som sa začal aktívnejšie venovať vývoju aplikácii pre Android, a tak sa mi podarilo napísať a vydať dve aplikácie už popri strednej škole. Taktiež, som prvé dva roky strednej viedol krúžok informatiky pre základnú školu, a potom až do konca strednej som viedol floorbalový krúžok na základke, čo bola tiež super skúsenosť.

Prečo si sa rozhodol pre štúdium informatiky s manažmentom na vysokej?

Pre mňa bol vždy veľký vzor môj tatino, ktorý je tiež informatik. Vždy ma strašne zaujímalo čo robil, a tiež som vždy sníval o tom, že raz budem ako on. Nikdy ma netlačil do toho aby som bol ako on, ale keď videl, že ma to baví, tak ma v tom aj s maminou neskutočne podporovali, za čo som im veľmi vďačný. Tiež veľmi pomohlo to, že ma informatika bavila už na strednej a zistil som, že platformy ako Android mi dávajú úžasnú voľnosť robiť práve to, čo ma najviac baví. Čiže pre mňa bol výber informatiky pomerne jednoduchý. Manažment som si vybral, pretože v budúcnosti by som si rád založil vlastnú firmu, a preto chcem mať aspoň nejaké základy manažmentu.

Ako si si vybral univerzitu?

Nakoľko som chodil do MYPu a IB tak som uvažoval najmä o štúdiu v zahraničí. Nakoniec som si na Slovensko alebo do Čiech neposlal ani jedinú prihlášku. Uvažoval som o štúdiu v USA a tak som si bol skúsiť spraviť SAT testy avšak nespravil som ich podľa svojich predstáv, a tak som sa nakoniec rozhodol pre Anglicko. Hlásil som sa na niekoľko univerzít v UK, ale King’s College London bola moja prvá voľba už od začiatku. King’s je univerzita, ktorá si dlhodobo drží vysokú kvalitu, mala program ktorý kombinoval informatiku s manažmentom a navyše sa nachádzala v Londýne, kde majú svoju európsku pobočku všetky veľké technologické spoločnosti, čiže výber bol pre mňa pomerne jednoduchý.

Čo boli pozitíva a negatíva tvojho vysokoškolského štúdia?

Ešte som len v poslednom ročníku, čiže na túto otázku budem asi vedieť najlepšie odpovedať až o pár rokov, ale zatiaľ vidím len veľa pozitív. Za celú dobu môjho štúdia som stretol neskutočné množstvo super ľudí, na škole nás učia odborníci vo svojich odboroch, robíme mnoho projektov ktoré pomáhajú rozvíjať zručnosti potrebné pre pracovný život a zároveň mi univerzita poskytuje perfektné zázemie pre rozvíjanie mojich vlastných nápadov a projektov. Taktiež môj program ponúkal možnosť nájsť si prácu a po druhom ročníku ísť na rok robiť a získať skúsenosti ktoré mi štúdium nedokáže poskytnúť. Všetkým odporúčam ísť si to skúsiť, ak budú mať túto možnosť! Medzi negatíva by som zaradil vyššie náklady na život v Londýne, ale toto sa týka takmer všetkých univerzít v Londýne či Švajčiarsku.

Čomu sa momentálne venuješ?

Momentálne sa venujem poslednému roku na výške a svojej bakalárke. Okrem toho sa naďalej aktívne venujem organizácii podujatí pre študentov cez Business Club a tiež stále vymýšľam a tvorím nové Android aplikácie. Taktiež som začiatkom tohto roka rozbehol jeden väčší projekt na ktorom teraz aktívne pracujem a dúfam, že sa mi podarí dotiahnuť ho až do úspešného konca. Projekt sa volá Parcels a cieľom toho projektu je zjednodušiť a zmodernizovať manažment balíkov a pošty na internátoch.

Čo by si robil na strednej škole inak, ak by si bol stredoškolákom ešte raz?

Z môjho pohľadu mi stredná škola dala naozaj strašne veľa a nie je veľa toho, čo by som chcel zmeniť. Čo by som však asi chcel od samého seba, keby som bol znova stredoškolákom, je aby som sa viac angažoval v projektoch popri škole, napríklad TEDxYouth Bratislava, a viac zaujímal o súťaže a konferencie o tom čom ma baví, ako napríklad Startup Weekend Bratislava.

Vo všeobecnosti by som odporučil všetkým stredoškolákom, aby si našli niečo čo ich baví, čo by chceli robiť v budúcnosti alebo čo by chceli ísť študovať a začali sa tomu hlbšie venovať už počas strednej školy. Existuje veľa spôsobov ako začať – čítanie o danej téme, online prednášky, súťaže, vlastné projekty – ale hlavné je, že robíte pre seba niečo viac a to bude to, čo vás bude v budúcnosti odlišovať od ostatných.

Späť na príbehy