Miluje chémiu aj tanec a raz chce získať Nobelovu cenu

Miluje chémiu aj tanec a raz chce získať Nobelovu cenu

Marek študuje na Oxforde a stihol získať už niekoľko významných a medzinárodných ocenení v chémii. Nie je však len chemik! Vo voľnom čase je z neho aj tanečník a klavirista.

Nobelova cena? Vážne?

Keď ti Marek povie, že chce získať Nobelovu cenu, smiešne ti to nepríde ani trochu. Už teraz má vo vrecku dvakrát cenu Talent novej Európy, dvakrát cenu primátora Bratislavy, dvakrát cenu prezidenta SR a trikrát cenu ministra školstva. Celkom dobré, že?

Marek mal šťastie, že získal nielen mnoho talentu, ale aj pozorných rodičov. Tí ho viedli k matematike, ale po jednom lete plnom chémie sa to celé zlomilo. Odvtedy sa chcel venovať už len chémii, takže na konci strednej bolo už len treba vybrať konkrétnu univerzitu.

Oxford spĺňa sny

Asi nikoho neprekvapí, že si vybral Oxford. Zdal sa mu to ako najlepší chemický kurz na svete, na ktorý navyše dostal aj štedré štipendium. Vychvaľuje si takmer všetko, „od neuveriteľnej akademickej excelentnosti lektorov, až po spoznávanie množstva zaujímavých ľudí, vďaka ktorým máte prístup k možnostiam, o akých sa normálne človeku ani nesníva“. Náročné mu prišlo najmä to, že trimestre majú iba 8 týždňov, takže tempo výučby je vysoké. Vraví však, že keď si to dobre nastavíš, zostane ti čas aj na čokoľvek iné.

Ako vyzerá posledný rok na Oxforde?

Oveľa menej stresu! Žiadne prednášky a celý čas robí výskum a píše diplomovku, v ktorej sa venuje totálnej syntéze prírodných látok.

Čo ti odporúča?

Marek neľutuje, že venoval veľa voľného času počas strednej štúdiu. Vedomostí vraj nikdy nie je dosť, takže hltajte na škole, čo najviac vedomostí ako sa dá!

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy