Lekárka…nie! Vynájsť liek na rakovinu…áno!

Lekárka…nie! Vynájsť liek na rakovinu…áno!

Kristína (1995) si na letných programoch v Spojených štátoch a v Južnej Afrike uvedomila, že jej najväčším koníčkom je veda a rozhodla sa jej naplno venovať. Zakotvila na King’s College v Londýne. Popri bakalárskom štúdiu bio-medicíny sa Kristína snaží preraziť vo svete vedy s výskumom na liečbu rakoviny.

Existujú miliardy spôsobov, ako sa môže ľudské telo pokaziť a nefungovať, ale iba jeden jediný, ako človek funguje správne.

Stelestnená všestranosť

Kristína študovala na gymnáziu v Krompachoch. Najprv ju bavila najmä geografia a rada s aučila mená hlavných miest naspamäť. Mapy však zvyšok života kresliť nechcela, tak presedlala na fyziku. Vedela hodiny počúvať diskusie na témy okolo fyziky, bola ňou fascinovaná. Uvedomila si však, že ani dieťa ktoré rado počúva rozprávky sa nemusí stať rozprávkarom. Nakoniec, po letnom programe v USA, zistila že jej škutočná vášeň je biológia, ktorú si vybrala aj ako maturitný predmet.

Popri škole sa Kristína venovala olympiádam, astronómií, ale aj písaniu do novín. Vyskytla sa jej aj príležitosť pracovať v labáku venujúcom sa rakovine v Košiciach, kde vytvorila úspešný projekt novej metódy liečby, ktorý prezentovala aj na medzinárodnej súťaži v Los Angeles.

Lekárka…nie! Vynájsť liek na rakovinu…áno!

Kristína najprv zvažovala, že pôjde študovať medicínu do Česka. Časom si však uvedomovala, že to nebude to práve orechové a začala pokukovať po školách v zahraničí. Podala si viacero prihlášok na bio-medicínu do Anglicka. Úspešne sa dostala na prestížnu King’s College, kde pokračuje popri štúdiu aj vo výskume rakoviny.

Prečítať celý rozhovor Späť na príbehy