Neznášala nespravodlivosť, a využívanie ľudí a ich neznalosti alebo neschopnosti sa ubrániť

Neznášala nespravodlivosť, a využívanie ľudí a ich neznalosti alebo neschopnosti sa ubrániť

Janka skončila magisterské štúdium medzinárodných vzťahov na UCL. Predtým študovala na King´s College London, Sciences Po Paris a The Regent’s School Bangkok. Na medzinárodnú školu v Bangkoku odišla vďaka štipendiu Global Connect, o ktorom povedala rodičom až keď si šla kúpiť letenky J Na magisterské štúdium získala štipendium Slovenskej vlády, vďaka ktorému bude pôsobiť na Ministerstve vnútra. Má za sebou niekoľko stáží a pracovných skúseností v rôznych krajinách. Janka sa venuje viacerým športom, najmä volejbalu a beach-volejbalu, v ktorom zaznamenala úspechy aj na medzinárodných univerzitných súťažiach. Vo voľnom čase sa rada venuje menším projektom, cudzím jazykom, dobrovoľníctvu a čítaniu kníh.

Kam si chodila na strednú školu?

Najprv na anglicko-slovenské bilingválne gymnázium Česká 10 v Bratislave. Avšak cestovanie 30 minút električkou a potom 10 na kolobežke mi nepripadal ako najrýchlejší spôsob ako dobyť svet, takže som sa prihlásila a vyhrala štipendium na The Regent´s School, britskú medzinárodnú školu v Bangkoku. Tam som žila 2 roky a štúdium som ukončila britskou maturitou.

Aké predmety ťa bavili na strednej?

História, politika, biznis, geografia, literatúra a cudzie jazyky. Rada som sa občas pohrúžila aj do matematických a fyzikálnych hlavolamov. Keď si knihy hlavolamov vypýtate na 8.narodeniny, rodičom možno dôjde, že ste „iní“ a súrodencom aspoň poskytnete námety na žarty na niekoľko rokov.

Čomu si sa venovala popri škole?

Všetkému, čo bolo aj nebolo v ceste… J Veľmi veľa času najmä športu. Bola som kapitánkou volejbalového a futbalového teamu. Za školu som súťažila ešte v plávaní, basketbale a atletike. Bol to skvelý spôsob ako spoznať ľudí, Thajsko a susedné krajiny (čiže elegantný spôsob úteku z internátu, ktorý strážia ostreľovači). Chodila som na Model United Nations konferencie a robila fundraising a učiteľku pre charitu Children of the Forest. Založila som študentskú a internátnu radu, ktorej som potom predsedala. Veľa času mi posledný rok strednej zabrala francúzština. Rozhodla som sa z nej maturovať, ale nikdy som sa ju dovtedy neučila, takže bolo dosť čo doháňať. Potvrdilo sa mi aspoň, že cudzie jazyky sa najlepšie učí ako samouk.

Prečo si sa rozhodla pre medzinárodné vzťahy na vysokej?

Odmalička som sa veľmi zaujímala o politiku a svetové dianie a chcela som byť právnikom, ktorý háji ľudské práva. Neznášala som nespravodlivosť, a využívanie ľudí a ich neznalosti alebo neschopnosti sa ubrániť. Pred podaním prihlášok na univerzity som zhodnotila, že sa chcem podieľať na tvorbe politík a projektov, ktoré môžu takým prípadom predchádzať alebo ich riešiť systémovo (aj ty chceš byť generálnym tajomníkom OSN?). Dôležitú rolu zohral aj fakt, že som sa nechcela usadiť v jednej krajine, ale cestovať. Štúdium práva, ktoré je naviazané na konkrétnu krajinu sa mi zdalo preto obmedzujúce. Neposledne zavážilo to, že ma bavilo štúdium všetkého spojeného s MV ako politická filozofia, zahraničné politiky, geopolitické analýzy a podobne. Prvé dva dôvody sa dajú samozrejme vnímam úplne inak…Právo môže byť výborným základom pre takmer akúkoľvek profesiu a tým pádom je vhodné aj ak sa chceš stať generálnym tajomníkom OSN a chceš cestovať. Je dôležité si uvedomiť, že štúdium akéhokoľvek odboru sa neviaže iba na jedno priamo naväzujúce povolanie.

Ako si si vybrala univerzitu?

Chcela som ísť do USA alebo UK. USA sa zdala príliš drahá a nechcelo sa mi okrem piatich A-levels pripravovať aj na SATs. Pomohla som si rebríčkami škôl a vyhrala u mňa King´s College London kvôli 1. odboru, 2. lokácii (Londýn! J). Odbor European studies (French pathway) znie každému inak :), ale veľmi sa mi zapáčil lebo mi dovolil študovať rôznorodé predmety a to aj vo francúzštine. Zároveň mi dovolil študovať niekoľko predmetov aj na LSE a urobiť si diplom aj na Sciences Po v Paríži. Jeden bakalár na 3 univerzitách, v 2 jazykoch a v 2 krajinách sa mi veľmi pozdával. Navyše patril medzi top odbory v „political science“. Magisterské štúdium na UCL som si vybrala lebo spájalo jednak silný výskum a kvantitatívny komponent („hard skills“), a jednak „soft skills“ a techniky spojené s vytváraním konkrétnych politík ako zdravotná, vzdelávacia atď. Počas bakalára som si čím ďalej viac uvedomovala, že by som sa rada vrátila na Slovensko a nejakým spôsobom sa podieľala na jeho zveľaďovaní. Posadnutosť cestovať a zbierať školy bola už na ústupe J a zavážilo najmä to, že som chcela ešte zostať v Londýne. Zo všetkých krajín som sa práve tam cítila najmenej ako „cudzinec“ a mala tam rozbehnutý život (…čiže sa nestalo, že by som čakala na električku, ktorú pred rokom zrušili… :)).

Čomu sa momentálne venuješ?

Momentálne pracujem v LEAFe. Na magisterské štúdium som získala štipendium vlády SR, ktorého súčasťou je aj pozícia na ministerstve vnútra, na ktorú nastúpim o pár mesiacov. Venujem sa dobrovoľníctvu, novým projektom do budúcnosti, súťažnému volejbalu, jazykovému kurzu, tanečnému kurzu a 3 synovcom, ktorých prisahám je občas desať.

Čo by si robila na strednej škole inak, ak by si bola stredoškoláčkou ešte raz?

Robila by som menej vecí, ale viac do hĺbky. Je nezvratné, že to množstvo aktivít, ktorým som sa venovala popri strednej a vysokej, sa odzrkadlilo na počte hodín venovaných štúdiu…

Jazyky! …môjmu srdcu blízka vec. Ak sa naučíte jazyk, používajte ho, kde sa dá. Nebuďte ako nemenovaný autor jedného z príbehov na tejto web stránke, ktorý na rozličných úrovniach raz hovoril 6 jazykmi… ale ten truľo sa im pravidelne nevenoval a to ‘raz’ žiaľ pominulo.

Aj keď si myslíte, že viete všetko najlepšie 😀 a rodičia vás nechajú si robiť, čo chcete, nájdite si nejakého skúseného dospelého – mentora, ktorý vám pomôže pri veľkých rozhodnutiach.

Späť na príbehy