MATFYZ je kvalita, ale na zahraničnej univerzite spoznáš odborníkov z celého sveta

MATFYZ je kvalita, ale na zahraničnej univerzite spoznáš odborníkov z celého sveta

Georgios (1989) po ukončení Základnej školy na Tbiliskej ulici začal štúdium na gymnáziu Hubeného v Bratislave. Po troch rokoch prestúpil na Gymnázium Jura Hronca, kde vyštudoval IB (International Baccalaureate). Vyštudoval odbor Mathematics and Computer Science na Imperial College London v Londýne, kde momentálne pokračuje v PhD štúdiu matematiky.

Aké predmety ťa bavili na strednej?

Matematika a informatika.

Čomu si sa venoval popri škole?

Bojové umenia, šport a fitnes.

Prečo si sa rozhodol pre štúdium matematiky na vysokej?

K matematike som inklinoval od základnej školy. Na strednej škole som si ju ešte viac obľúbil. Zúčastňoval som sa aj súťaží. Musím poďakovať svojim učiteľom za kvalitnú výučbu a motiváciu – hlavne v mladšom veku. Oni mi umožnili rozvíjať moje prirodzené nadšenie pre túto disciplínu a študovať ju na vysokej škole.

Ako si si vybral univerzitu?

Hlavne podľa reputácie. Čo sa týka štúdia v zahraničí, túto cestu som si vybral hlavne preto, lebo som chcel nadobudnúť nové skúsenosti. Napriek tomu, že si myslím, že bratislavský MATFYZ sa v kvalite výuky zahraničným univerzitám minimálne vyrovná, a veľa krát ich, domnievam sa, aj prekoná, predsa len je pravda, že na univerzite ako Imperial College má človek viac možností stretnúť a spoznať matematikov a všeobecne ľudí z celého sveta. V tomto zmysle je Londýn veľmi zaujímavým miestom pre štúdium matematiky a štúdium vôbec.

Samozrejme aj štúdium v Londýne má svoje nevýhody. Zatiaľ čo na Slovensku študent nemusí platiť za vysokoškolské vzdelanie, čo je obrovské plus, v Anglicku musí platiť školné. Toto ešte nie je až taký veľký problém, keďže v Anglicku existuje systém študentských pôžičiek, ktoré sú veľmi výhodné. Tieto pôžičky sú totiž vymáhateľné, až keď človek zarába určité množstvo peňazí po ukončení štúdia, a hranice sú nastavené celkom spravodlivo – samozrejme záujemcom o štúdium v Anglicku by som odporúčal si to preštudovať. Väčší problém predstavujú životné náklady (napríklad nájomné 500 libier mesačne je bežná vec). Na tie vám nikto pôžičku nedá. Ja som počas svojho štúdia pracoval každé leto ako programátor, čo pokrylo väčšinu nákladov. Nájsť dobre platenú brigádu však nie je samozrejmosť, hlavne po prvom ročníku. Preto je veľmi dôležité ak má človek finančnú podporu rodiny.

Počas PhD je to z finančného hľadiska oveľa lepšie. PhD študenti v Londýne zarábajú v priemere okolo 15000 až 16000 libier ročne, a z toho sa dá z mojej skúsenosti pohodlne vyžiť.

Čomu sa momentálne venuješ?

Momentálne robím PhD na Imperial College.

Čo by si robil na strednej škole inak, ak by si bol stredoškolákom ešte raz?

Som spokojný so svojimi skúsenosťami zo strednej školy. Myslím, že som urobil dobré rozhodnutia, za čo môžem do veľkej miery vďačiť svojim učiteľom.

Späť na príbehy