Táto sekcia ti pomôže zistiť, ktorým smerom sa uberať ak si nevieš vybrať zameranie alebo školu a dá ti tipy, ako urobiť správne rozhodnutie.
Nie je nič horšie ako robiť každý deň niečo, čo nás nebaví :/
Polož si tieto otázky:
Ak vieš po anglicky, skús: The Passion Test
Nestačí? Pozri na ďalšie cvičenia, ktoré ti môžu pomôcť dobre sa zamyslieť.
Ak si na svoj talent ešte neprišiel, zamysli sa: V čom som typicky lepší ako ostatní? Ktorú zručnosť jednoznačne ne/máš?
Pre iný popis kariérnych zručností, klikni tu.
Ak chceš vedieť viac, skús ďalšie cvičenia:
Tu je niekoľko nami overených testov. Urob si jeden alebo dva, zober výsledky a poraď sa s odborníkmi (oslov napríklad školskú psychologičku alebo kariérneho poradcu).
* Platené testy môžu byť kvalitnejšie spracované, ale málokedy majú väčšiu pridanú hodnotu.
Niektoré odbory rozvinú skôr tvoje odborné znalosti (hard skills - účtovníctvo, štatistiky, programovanie, cudzí jazyk a pod), iné skôr tvoje osobnostné schopnosti (soft skills - komunikatívnosť, líderstvo, adaptabilita). Najlepšie pre úspešnú kariéru je mať oboje.
„Netradičné“ odbory ako dejiny umenia a religionistika sú zaujímavé, ale ich uplatnenie nie je priamočiare ako napr. v architektúre. Takže buď: 1) sa staň expertom vo svojom „netradičnom odbore“ alebo 2) sa zapájaj do projektov, ktoré spolu s tvojimi netradičnými vedomosťami z teba urobia atraktívneho absolventa pre zamestnávateľov. Ak si skôr pasívny typ, vyber si radšej „tradične využiteľný“ odbor.
Myslíš, že štúdium práva vedie len k právnickej kariére? Že matematiku využiješ len ako učiteľ? Nie! Matematik môže robiť manažéra a psychológ si nájde prácu aj v IT firme. Máš rád knihy aj čísla? Môžeš byť účtovníkom vo vydavateľstve. Navyše, dobré firmy hľadajú najlepších ľudí na najlepších univerzitách a je im často jedno, čo študovali.
Získaj zručnosť, ktorú vieš predať (webdizajn, prekladateľstvo a iné...) Môžeš začať podnikať alebo sa vyučiť v remesle alebo skúsiť bežné zamestnanie. Hlavná je snaha a odhodlanie.
Študovať môžeš ísť aj predmety, ktorý ťa najviac bavili na strednej, ale okrem toho máš aj kopec iných možností.
Obľúbené predmety môžeš študovať aj inak! Napr. matematiku využiješ aj v ekonómii; biológiu v medicíne; dejepis v politológii, fyziku v stavebnom inžinierstve atď.
Univerzity navyše stále otvárajú úplne nové zamerania a kombinácie. Vieš, že niektoré univerzity na Slovensku aj v Čechách ti dovoľujú kombinovať viac odborov? Vieš, že v USA si môžeš navoliť širokú škálu rôznorodých predmetov a v UK máš možnosť zase vybrať si širšie okruhy ako napr. natural sciences (prírodné vedy)?
Ako určite vieš, v dnešnej dobe je štúdium v zahraničí dostupnejšie, ako kedykoľvek predtým.
Čoraz viac slovenských a českých študentov využíva túto skvelú možnosť, a dokazujú, že štúdium na prestížných svetových univerzitách ako Oxford, či Cambridge, nie je neuskutočniteľný sen.
Niektoré krajiny majú výrazne odlišný vysokoškolský systém a preto je dôležité si začať hľadať informácie minimálne rok pred zasielaním prihlášok.
Viac informácií nájdeš na: http://www.unimak.sk/
Pre odvážnejších:
Pre hanblivých:
Kde vyskúšať štúdium?
Ako si odskúšať reálnu prácu?
Ak chceš prax, bez vlastnej iniciatívy to nepôjde.