Právo

225 talentov

Cesta ochrancu
 • Učeň ochranca
 • Ochranca – Majster

Právo sú pravidlá hry, na ktorých stojí fungovanie celej spoločnosti. Chceš bojovať za právo a spravodlivosť?

Bude ma právo baviť?

Baví ťa sledovať seriály s právnickou tematikou? Inšpiruje ťa kreatívny Harvey Spector či svojská Ally McBeal? Nadšenie pre vec je dobrým začiatok, ale nezabúdaj na to, že reálny život nie je ako v seriály a štúdium práva je pomerne náročné. Ak môžeš o sebe vyhlásiť nasledovné, právo je pre teba skvelou voľbou:

 • Sleduješ verejné dianie – správy a noviny si pozrieš každý deň.
 • Máš vášeň pre spravodlivosť a „pravidlá hry“ – chceš bojovať za to, čo je správne.
 • Máš zmysel pre detail a trpezlivosť – ako právnik sa budeš musieť prehrýzať množstvom informácií, aby si našiel malé, ale kľúčové detaily.
 • Uvažuješ logicky a systematicky – dobrí právnici nie sú len tí, ktorých baví dejepis a občianska náuka, ale tí, čo majú radi aj matematiku a iné vedy.
 • Rád píšeš a čítaš – ako právnik budeš musieť čítať tonu textov a potom dobre spísať, čo si zistil. Ak ti robí problém písanie slohov, úvah, či esejí, tak sa právu radšej vyhni.

Čím sa zaoberá právo?

Právo sú v podstate „pravidlá hry“ pre spoločnosť. Aj o tom, či ťa môže zobrať polícia, ak sťahuješ filmy z internetu, rozhoduje právo. Právo sa zaoberá veľmi rôznorodými oblasťami, takže ak ťa neláka byť žalobcom či obhajcom, existuje veľa iných možností ako sa uplatniť:

 • Ústavné právo je najvyšším právom každého štátu. Rozhoduje kto ma akú moc – výkonnú má prezident a vláda, zákonodarnú má parlament a súdnu majú súdy. Jeho dôležitou súčasťou je ochrana ľudských práv
 • Európske a medzinárodné právo stanovuje pravidlá „hry“ pre štáty a ich vzťahy medzi sebou. Rieši ozbrojené konflikty, utečencov aj škodlivé emisie.
 • Občianske právo upravuje „každodenné“ záležitosti každého z nás, napr. rodinné, susedské, nájomné, dedičské apod. Delí sa na zmluvné právo (ak strany uzavreli zmluvu) a deliktné právo (ak zmluvu neuzavreli).
 • Obchodné právo reguluje biznis – teda čo môžu a nemôžu robiť spoločnosti a podnikatelia.
 • Pracovné právo ochraňuje zamestnancov v ich vzťahoch so zamestnávateľmi, napr. maximálny počet hodín, ktoré môžeme pracovať.
 • Trestné právo sa venuje závažným porušeniam pokojného spolunažívania ľudí. Trestný zákon uvádza stovky trestných činov ako vražda, znásilnenie, lúpež, falšovanie dokumentov či vlastizrada.

Okrem týchto základných oblastí sú aj špecifické oblasti ako právo duševného vlastníctva či environmentálne právo. Každý si vie nájsť to „svoje“.

Kde sa môžem uplatniť s právom?

 • Advokát: radí svojim klientom a zastupuje ich pred súdom. Advokáti môžu pracovať samostatne alebo ako súčasť firmy/kancelárie. Než sa právnik stane advokátom, musí byť najprv advokátskym koncipientom (na Slovensku 5 rokov, v ČR 3 roky).
 • Podnikový právnik: Každá firma ako Google alebo L´Oreal potrebuje svojich právnikov. Tí riešia hlavne interné záležitosti ako zmluvy pre zamestnancov a iné opakujúce sa právne problémy. Zložitejšie problémy riešia externí advokáti-špecialisti.
 • Sudca: Sudcovia musia mať nielen prehľad v právnom poriadku, ale taktiež spĺňať prísne morálne kritériá, aby kauzy rozhodovali správne, férovo a spravodlivo. Advokátom ide o ich klientov, sudcom o spoločnosť.
 • Prokurátor (štátny zástupca): je ktosi ako „advokát štátu“ v trestných veciach. Zastupuje verejný záujem a vedie trestný proces proti obžalovanému.
 • Ministerstvá, úrady a medzinárodné organizácie: Každý úrad potrebuje svojich právnikov. Právnici-úradníci píšu návrhy zákonov a posudzujú právne aspekty dokumentov, ktoré úrad vydá.
 • Akademická pôda: Môžeš sa venovať výskumu nejakej oblasti práva a učiť na vysokej. Niektorí učia na vysokej aj popri bežnej práci právnika.
Súťaž

Create&Control

Projekt Create & Control je jedinečnou príležitosťou pre stredoškolákov nahliadnuť do sveta vysokej politiky a spravovania štátu z pohľadu tých, ktorí vládnu.  V súťaži sa účastníci stretnú so širokou škálou zadaní a úloh, ktoré napodobňujú riadenie štátu, ale zároveň ponúkajú možnosť pracovať s aktuálnymi svetovými problémami. Národné problémy sú výsledkom správy vlastného štátu, kde tímy majú za úlohu vyriešiť krízu, reagovať na kritickú situáciu a podobne, pričom ich riešenia sú hodnotené známymi menami v oblasti politiky.  Svetové problémy majú študentov preniesť z povinností riadenia štátu a miesto toho im umožniť kriticky uvažovať  nad svetovými problémami, ako sú ekologické či sociálne krízy. Medzinárodné problémy sú hlavnou témou summitov, ktoré sa odohrávajú 3-krát do roka. Delegácie tímov z celého Slovenska si tu majú možnosť vyskúšať modelové zasadnutie OSN za prítomnosti porotcov z politického prostredia. Výsledky medzištátnych rokovaní, návrhov na riešenie svetových problémov a vnútroštátnych riešení posúdia odborníci z branže, ktorí po skončení súťaže vyberú tímy, ktoré zvládli svoje povinnosti najlepšie a riešili problémy najefektívnejšou cestou. Po minulé roky to bola napr. bývalá premiérka Iveta Radičová, europoslanec Ivan Štefanec a mnoho iných.

 • Hodnotenie:
Viac info

Nebavia ťa porazenecké reči o všadeprítomnej korupcii?  Staň sa bojovníkom proti korupcii! Nadácia Zastavme korupciu ti poradí, ako na to.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Kocka je blog, na ktorom Slovenská debatná asociácia zverejňuje články, preklady a odkazy na články zaujímavé nielen pre debatérov, ale pre každého, kto sa zaujíma o svetové dianie, vedu a technológiu a spoločenské témy. Slovom, pre kocky :)  

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Zaujímaš sa o ľudí, o ich práva a o tom ako ich chrániť? Veríš, že rešpekt a dôstojnosť si zaslúži každý jeden z nás? Tak neváhaj a zapoj sa do olympiády, kde to ukážeš! Nájdeš tam trochu z filozofie, práva aj politiky.

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

TalentGuide je mentoringový program, ktorý ťa prepojí s úspešnými vysokoškolákmi a mladými profesionálmi. Ak študuješ na strednej škole, chceš pracovať na svojom rozvoji a rád by si spoznal názor staršieho, skúsenejšieho človeka na svoje ciele a aktivity, zapoj sa do TalentGuide a hľadaj odpovede v priateľskom dialógu s mentorom. Piati vybraní študenti získajú v rámci programu aj štipendium na top letné rozvojové programy v zahraničí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Komplexný rozvojový program pre teba, ktorý si môžeš ušiť presne na mieru. Rozvíjaj svoj talent a sústreď sa na predmety, ktoré ťa bavia, zapoj sa ako dobrovoľník, športuj a zorganizuj si vlastnú dobrodružná expedíciu. Nezáleží na predmete, alebo odbore, ktorému sa chceš venovať, DofE Ti pomôže posunúť sa vo všetkých smeroch.  

 • Hodnotenie:
Viac info

TED talk o tom, ako a prečo vie byť americká spoločnosť stále nespravodlivá.

 • Hodnotenie:
Viac info

Si líder? Zorganizuj exkurziu pre tvoju triedu alebo školu! Kontaktuj niektorú z organizácií alebo občianskych združení, či by ste sa mohli všetci pripojiť na jednu z ich akcií, alebo nech nejakú zorganizujú exkluzívne pre vás! Slovenské národné múzeum má prednášky o všetkom od astronómie a botaniky až po históriu a materiály..

 • Hodnotenie:
Viac info

Novinky zo slovenskej politiky v najsarkastickejšom podaní aké si vieš predstaviť.

 • Hodnotenie:
Viac info

Napínavá právnická dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami. Príbeh o tom ako sa nezamestnanej rozvedenej matke 3 detí podarí svedomitou prácou odhaliť veľký prípad. Na tvojom dobre môže niekomu záležať, aj keď Ťa vôbec nepozná.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: