Podnikanie a startupy

270 talentov

Cesta strážcu pokladu
 • Strážca pokladu – učeň
 • Strážca pokladu – majster

Podnikanie je skoro ako dieťa. Začiatky sú ťažké a plné práce aj prekážok, ale radosť, keď vidíš tvoje podnikanie rásť je na nezaplatenie.

Ak chcete vybudovať veľký podnik, vybudujte najprv seba.
Tomáš St. Baťa

Ako zistíš, či je podnikanie pre teba?

Prvý biznis prezidenta SR Andreja Kisku nevyšiel, ale poučil sa a doviedlo ho to k ďalším nápadom. Pozri si video, kde hovorí ako začať podnikať.

Perspektívny podnikateľ alebo startupista by mal mať nasledovné vlastnosti – nájdeš sa medzi nimi aj ty? 🙂

 • Koordinátor: Nie si tvrdohlavý vševed, ale si ochotný a schopný naučiť sa koordinovať prácu ľudí v rôznych oblastiach od účtovníctva až po marketing?
 • Vášeň a odhodlanie: Podnikanie so sebou prináša prekážky a malé aj veľké neúspechy. Neodradia ťa? Nájdeš riešenie za každú cenu?
 • Súťaživosť: Rád súťažíš?
 • Iniciatívnosť: Všetko závisí od teba.
 • Flexibilnosť: Dnešný svet sa mení rýchlo, úspešní sú tí, ktorí sa vedia prispôsobiť.
 • Komunikatívnosť: Berieš stretávanie nových ľudí ako trest alebo ako príležitosť?

Kedy začať?

Či je to počas školy alebo v polovici kariéry, správny čas je vtedy, keď vidíš dobrú príležitosť a si schopný ju správne uchytiť. Veľa ľudí rozbieha svoje podnikanie vo voľnom čase, popri niečom inom. V práci alebo v škole môžeš získať užitočné kontakty a skúsenosti.

Začni čo najskôr. Vytvor biznis plán, prototyp, nákres alebo demo a porozprávaj sa o svojom nápade s ľuďmi, čo majú viac skúseností, s potenciálnymi zákazníkmi či partnermi.

Čo ak ešte nemám konkrétny nápad?

Maj oči otvorené, zapájaj sa do aktivít v odbore, ktorý ťa baví. Daný odbor môžeš vyštudovať na VŠ a potom sa v ňom zamestnať. Kde sa stratilo podnikanie? Nestratilo! Zistíš, čo v danom sektore funguje a čo nie. To ti pomôže naštartovať tvoj biznis správne.

Načo mi je VŠ, ak chcem podnikať?

Ak je tvoj biznis nápad odborného charakteru, VŠ je samozrejmou nutnosťou. Pokiaľ sa jedná napríklad o remeslo alebo odvetvie, kde najlepšou školou je prax, zváž, čo ti dá viac. Nerozmýšľaj len o budúcom roku, ale aj o tom, čo sa zíde potom. Vo všeobecnosti ti odporúčame, aby si išiel na VŠ. Okrem prehĺbenia vedomostí, spoznáš aj ľudí s rovnakým záujmom. Niektoré univerzity poskytujú granty pre projekty študentov alebo majú start-up inkubátory.

Aké sú základy pre podnikanie?

Podnikanie vyžaduje veľa konkrétnych zručností, ale aj všeobecný prehľad o tom ako to funguje v biznise:

 • Nápad: Uisti sa, že je po ňom dopyt. Buď otvorený zmeniť ho a počúvať, čo chcú tvoji zákazníci.
 • Expertíza: Staň sa expertom v tom, čomu sa chceš venovať. Nauč sa všetko o svojom produkte aj celej problematike.
 • Zmysel pre biznis: Bez toho to nepôjde, ani keby si mal najlepší nápad na svete. Ako získať financovanie? Ako predať svoj nápad? Ako zanalyzovať konkurenciu?
 • Ľudia: Málokto dokáže všetko sám, preto potrebuješ nájsť správnych ľudí, ktorí ti pomôžu, ale uisti sa, že budú pre tvoj projekt prínosom.

 

Pobyty v zahraničí

LaunchX

LaunchX  je program pre podnikavých stredoškolákov, ktorí chcú svoj nápad premeniť na skutočný startup.    

 • Hodnotenie:
Viac info

Absolvuj online kurz a získaj certifikát v online marketingu od Googlu úplne zadarmo. Nič náročné, veľmi užitočné a maximálne na 8 hodín. Po absolvovaní Digitálnej Garáže dostaneš  certifikát od Google, ktorý sa ti môže zísť a dobre vyzerať v CVčku. 

 • Hodnotenie:
Viac info

Máš nápad na vlastný biznis? Pred tým, ako sa pustíš do jeho realizácie si najprv otestuj, či vôbec stojí za to.  Ako na to – lacno a  bez rizika – ti prezradí Juraj Kováč z rozbehnisa.sk  

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš byť súčasťou zmeny vo vzdelávaní, informovať svojich kamarátov o príležitostiach, projektoch a možnostiach a dostávať exkluzívne informácie z prvej ruky? Chceš, aby každý mladý človek na Slovensku mal možnosť zúčastniť sa alebo zorganizovať medzinárodnú výmenu, začať vlastné podnikanie alebo možnosť rozvinúť svoj talent? Ak áno, staň sa Ambasádorom Pre Stredoškolákov. Ambasádor Pre Stredoškolákov má za úlohu rozširovať povedomie o organizácii Pre Stredoškolákov prostredníctvom propagačných materiálov, malých diskusií, workshopov na školách a projektov pre študentov stredných škôl.   http://prestredoskolakov.sk/index.php/2017/stan-sa-ambasadorom-pre-stredoskolakov/

 • Hodnotenie:
Viac info

Tábor, na ktorom sa budeš môcť pod vedením profíkov z biznisu venovať hľadaniu svojich silných stránok, talentu a jeho uplatneniu. Urob si výlet do Čiech, objav svoj potenciál a hlavne to, ako ho môžeš využiť! https://muzespodnikat.cz/    

 • Hodnotenie:
Viac info

Konečne start-up súťaž pre všetkých šikovných stredoškolákov! Máš nápad na spoločensky prospešný business? Zapoj sa do súťaže s rovesníkmi, získaj mentora a vyhraj skvelé ceny!   http://soutezapodnikej.cz/

 • Hodnotenie:
Viac info

Je tvoje správanie na internete naozaj bezpečné? V siedmych krátkych lekciách sa dozvieš to najdôležitejšie, čo by mal poznať kažý užívateľ internetu. Naučíš sa, ako ochrániť seba, svoje účty a tiež svojich blízkych v online prostredí. Vieš, čo je to sexting, hoax, sociálne inžinierstvo, kyberšikana, kybergrooming, či webcam trolling? V kurze nájdeš odpoveď. Tento kurz vznikol ako súčast programu Web Rangers, ktorý je tiež jednou z aktivít na TalentHube. ;)

 • Hodnotenie:
Viac info

Youtube kanál s rozhovormi s úspešnými podnikateľmi z najrôznejších odvetví (napr. kultúrna ekonómka, čajový špecialista, cestovateľ, daňový právnik či expert na gamifikáciu).

 • Hodnotenie:
Viac info

Skvelá podnikateľská simulačná hra! Vyskúšaj si, či dokážeš zarobiť peniaze prepravou cestujúcich a tovaru po železnici, na vodných, vzdušných alebo pozemných cestách.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Internet a moderné technológie nám ponúkajú toľko možností, až sa nám niekedy stáva, že nám čas viac uberajú, než šetria. Presne na toto existuje množstvo šikovných aplikácii, ktoré nájdeš prehľadne zhrnuté v tomto linku.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš založiť start-up? Pozri si TalentHub webinár o start-upoch na Slovensku na tomto linku. Chceš aj Mirovu prezku? Sťahuj: Webinar Startups 2017-03-04

 • Hodnotenie:
Viac info

Potrebuješ si vytvoriť vlastný plagát, logo či grafiku pre Facebook? Skús tento kurz! :) Nezaberie ti veľa času, je veľmi zrozumiteľný a finančne dostupný. Super je, že po jeho absolvovaní dostaneš certifikát, ktorý sa ti určite zíde v budúcnosti pri hľadaní práce.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: