Medzinárodné vzťahy

230 talentov

Cesta ochrancu
 • Učeň ochranca
 • Ochranca – Majster

Medzinárodné vzťahy sú štúdiom o svete, v ktorom spoločne žijeme – o svete, kde sa najvážnejšie problémy, výzvy či boj o moc a vplyv zriedka ohraničujú len na územie štátov.

Mier nemôže byť udržovaný násilím, môže byť dosiahnutý len porozumením.
Albert Einstein

Budú ma medzinárodné vzťahy baviť?

Medzinárodné vzťahy by mohli byť tvojou voľbou v prípade, ak si doma v týchto oblastiach:

 • História a súčasné dianie: ovládaš základy dejín, dennodenne sleduješ aktuality z celého sveta a snažíš sa ich lepšie pochopiť
 • Spoločenské vedy: bavia ťa všetky, takže dokážeš pochopiť či popísať napríklad psychologické profily veľkých lídrov, sociologické vzorce terorizmu či politickú ekonómiu vojny
 • Jazyky: vieš, že znalosť jazyka a kultúry vytvára mosty, na ktoré google translate nestačí a si motivovaný naučiť sa ich čo najviac a čo najlepšie
 • Komunikačné schopnosti: rád networkuješ a vieš, že komunikácia nie je len o dokonalom verejnom vystupovaní, ale aj o efektívnej spolupráci či schopnosti stručne a jasne vysvetliť zložité veci

Nadšenci medzinárodných vzťahov sa vo všeobecnosti delia na dve skupiny:

 • Výskumníci (researchers) sú motivovaní najmä snahou spoznať hlavné príčiny a faktory ovplyvňujúce medzinárodnú politiku a predpovedať jej ďalší vývoj. Ich sila je v ich zvedavosti, vďaka ktorej idú pri štúdiu javov vždy do hĺbky.
 • Praktici (practitioners) to nechcú len študovať, ale predovšetkým robiť, a to hlavne lepšie ako ich predchodcovia. Chcú chápať medzinárodný systém preto, aby v ňom mohli po skončení štúdia presadzovať riešenia svetových problémov.

Obidve skupiny však spája spoločné poslanie prispievať k budovaniu lepšieho sveta. Ak sa radíš k týmto nadšencom, tak neváhaj a zapoj sa už dnes, napríklad aj prostredníctvom tipov, ktoré sme pre teba zozbierali na TalentHube. Na začiatok si môžeš pozrieť ďakovnú reč Malaly Yousafzai, najmladšej laureátky Nobelovej ceny za mier a zdieľať jej posolstvo medzi priateľmi a známymi:

Aké otázky riešia medzinárodné vzťahy?

Ak sa rozhodneš venovať medzinárodným vzťahom, budeš sa pravdepodobne zaoberať niektorou z týchto oblasti:

 • Konflikt a bezpečnosť: Ako sa brániť pred hrozbami ako terorizmus, šírenie jadrových zbraní, epidémie či kybernetické útoky? Ako odpovedať na kontroverzné zahraničné zásahy?
 • Spolupráca a inštitúcie: Možno zreformovať Bezpečnostnú radu OSN? Narazila európska integrácia na hranice svojich možností? Ako ovplyvní Ázijská infraštruktúrna investičná banka svetový ekonomický poriadok? Akú úlohu zohrávajú neziskové organizácie pri ochrane ľudských práv?
 • Politická ekonómia: Aký zmysel majú menové a colné únie? Ako regulovať finančný sektor a globálne dodávateľské reťazce a zlepšiť životy ľudí v rozvojových krajinách?
 • Konkrétne globálne a regionálne problematiky: Čo aktuálne hýbe svetom? Finančná kríza? Prezidentské voľby? Ozbrojený konflikt či prírodná katastrofa?
 • Strategickí hráči na medzinárodnej scéne: Koho možno vlastne považovať za medzinárodného hráča? Iba štáty alebo aj iné teritoriálne celky, medzinárodné organizácie, nadnárodné korporácie či teroristické skupiny? Aké stratégie títo hráči používajú?

V závislosti od univerzity môže vo vyučovaní prevládať dôraz na politológiu (kontinentálny systém) alebo na štúdium konkrétnych globálnych výziev a medzinárodného diania, tzv. globálne štúdiá (anglo-americký systém).

Kde sa môžem uplatniť s medzinárodnými vzťahmi?

Absolventi najčastejšie nachádzajú uplatnenie v týchto oblastiach a pozíciach:

 • Medzinárodné vládne organizácie: OSN, MMF, Svetová banka, WTO, OECD, NATO, OBSE, Rada Európy, MAAE a mnoho ďalších
 • Verejný sektor: ministerstvá, vládne agentúry, miestna správa, európske inštitúcie
 • Súkromný sektor: vládne a európske záležitosti, komunikácia, rozvoj podnikania, bankovníctvo
 • Brusel, Haag, Washington: consulting v oblasti zahraničnej politiky, politická analýza, hodnotenie rizika krajín
 • Neziskové organizácie, think tanks, nezávislé výskumné inštitúty
 • Poslanci, europoslanci, politické strany a hnutia
 • Médiá a vydavateľstvá
 • Univerzity a výskum
Pobyty v zahraničí

YOCOPAS

YOCOPAS je 3-dňová konferencia, kde študenti z Palestíny, Gazy, Izraela a iných krajín Európy otvorene diskutujú o Izraelsko-Palestínskom konflikte. Táto konferencia sa koná raz do roka na medzinárodnej internátnej škole the Eastern Mediterranean International School (EMIS) a je otvorená aj pre študentov z Európy.   

 • Hodnotenie:
Viac info

Vtipné zhrnutie najdôležitejších svetových udalostí uplynulého týždňa. Vďaka LastWeekTonight budeš v obraze, precvičíš si angličtinu a ešte sa pri tom aj dobre zabavíš.

 • Hodnotenie:
Viac info

Super online kurzy pre všetkých korí majú chuť zmeniť svet a hľadať riešenia pre sociálne problémy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta.
Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kocka je blog, na ktorom Slovenská debatná asociácia zverejňuje články, preklady a odkazy na články zaujímavé nielen pre debatérov, ale pre každého, kto sa zaujíma o svetové dianie, vedu a technológiu a spoločenské témy. Slovom, pre kocky :)   http://kocka.sda.sk/

 • Hodnotenie:
Viac info

Je tvoje správanie na internete naozaj bezpečné? V siedmych krátkych lekciách sa dozvieš to najdôležitejšie, čo by mal poznať kažý užívateľ internetu. Naučíš sa, ako ochrániť seba, svoje účty a tiež svojich blízkych v online prostredí. Vieš, čo je to sexting, hoax, sociálne inžinierstvo, kyberšikana, kybergrooming, či webcam trolling? V kurze nájdeš odpoveď. Tento kurz vznikol ako súčast programu Web Rangers, ktorý je tiež jednou z aktivít na TalentHube. ;)

 • Hodnotenie:
Viac info

Cestou necestou je videosprievodca krajinou, ktorý ti ukáže nielen miestnu kuchyňu či turisticky vyhľadávané miesta, ale vďaka slovenskému sprievodcovi žijúcemu v tejto krajine spoznáš aj miestnu kultúru, tradície a morálku.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

V dnešnej informačne nabitej dobe je veľmi dôležité rozlišovať spoľahlivé informácie od tých zavádzajúcich. Tvorcovia iniciatívy Zvol si info prirovnávajú internet k supermarketu - ani v obchode si nekúpiš hocijaký výrobok len preto, že ho tam majú. Vymysleli preto Surfárovho sprievodcu internetom, ktorý ti pomôže zorientovať sa medzi záplavou článkov, v ktorých sa dennodenne topíš na nete.

 • Hodnotenie:
Viac info

Zaujímaš sa o ľudí, o ich práva a o tom ako ich chrániť? Veríš, že rešpekt a dôstojnosť si zaslúži každý jeden z nás? Tak neváhaj a zapoj sa do olympiády, kde to ukážeš! Nájdeš tam trochu z filozofie, práva aj politiky.

 • Hodnotenie:
Viac info

Ak sú ti blízke konzervatívne témy a nebojíš sa esejí, zapoj sa do súťaže organizovanej Konzervatívnym inštitútom M.R.Štefánika. Esej stačí zaslať e-mailom.

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: