Kultúra & umenie

225 talentov

Cesta tvorcu
 • Učeň tvorca
 • Majster tvorca

Najúžasnejšie na umení je, že čokoľvek ti zaklope na dušu, môžeš to dať von a vyjadriť sa tým najkreatívnejším a a najemocionálnejším spôsobom, akým vieš. Žiadne rovnice, žiadne teórie, proste ty a tvoj talent vytvoríte niečo nové.

„Krása zachráni svet“
Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Bude ma umenie baviť?

Rád vytváraš nové krásne veci? Objavuješ, skúšaš a zapájaš svoju predstavivosť? Všímaš si na svete veci, ktoré sú zvláštne, jedinečné a často si ich zapisuješ, maľuješ alebo fotíš? Ak si plný silných myšlienok a emócií, ktoré potrebuješ dať zo seba von, drieme v tebe duša skutočného umelca! 🙂

Umenie je vášeň – cítiš to podobne ako Benjamin Zander, hudobník a dirigent Boston Philarmonic?

Ak sa chceš umením živiť, budeš potrebovať predovšetkým

 • vášeň a zručnosť v niektorom z umení
 • sieť kontaktov a dobré komunikačné schopnosti
 • prehľad v súčasnom umení, aj v histórii
 • základné manažérske a podnikateľské zručnosti

Čo môžem tvoriť alebo študovať?

 • Tradičné umenia – študovať môžeš rôzne odbory z oblasti hudby, divadla, tanca, fotografie, filmu či výtvarného umenia; podľa toho, čo vyštuduješ, môžeš byť buď interpret alebo tvorca
 • Digitálne umenie – prepája tradičné umelecké techniky s najmodernejšími technológiami; univerzity sa mu zatiaľ venujú málo, ale uplatnenie na trhu práce je široké – zahŕňa napr. webdizajn, animovanie videohier apod.
 • Dizajn – prepája umenie s technikou – navrhovať môžeš úžitkový predmet alebo priemyselný výrobok v rámci grafického, interiérového, textilného alebo reklamného dizajnu
 • Teória/dejiny umenia – spoznáš umenie z rôznych kultúr a období, alebo prepojíš umenie s inými vedami ako napr. s psychológiou či filozofiou

Kde sa uplatním s umením?

V umení sa dá skvele uplatniť, ale rovnako ako v iných odvetviach platí, že musíš na sebe makať, aby si ukázal svetu, čo v tebe je. Buduj si portfólio! Hľadaj príležitosti, kde môžeš tvoriť a zdokumentuj to. Nikto ťa nenajme, ani nezamestná, ak nebude vidieť ukážky tvojho talentu. Urob si vlastnú webstránku, youtube kanál, výstavu v kaviarni alebo facebookovú stránku, kde odprezentuješ svoje umenie.

Neboj sa zbierať skúsenosti – nemusíš byť hneď pánom svojho ateliéru či sólistom v opere. Nájdi si akúkoľvek prácu, ktorá ťa dostane hlbšie do umeleckého sveta, napr. ako organizačný alebo administratívny asistent. Uvidíš, že sa to oplatí – je to skvelá príležitosť ako zbierať dôležité kontakty a začať si robiť vlastné meno.

V profesionálnej dráhe ťa čakajú tieto tri možnosti, ktoré však nie sú záväzné a môžeš sa medzi nimi plynule pohybovať a kombinovať ich:

 • Umelec na voľnej nohe – výhodou je, že tvoríš len to, čo chceš, ale zároveň musíš mať široké lakte – ak nebudeš dostatočne aktívny, nebudeš mať čo robiť; kvalitné portfólio a kontakty sú nevyhnutnosťou
 • Biznis a tretí sektor – zamestnáš sa vo firme alebo organizácii, ktorá sa špecializuje na tvorbu niečoho umeleckého, to môže byť kdekoľvek, od módneho domu až po reklamnú agentúru, môžeš tiež pracovať pre divadlá, televíziu alebo médiá; máš viac istoty a stability ako na voľnej nohe, ale zároveň menej umeleckej slobody
 • Akademické prostredie – umenie môžeš vyučovať na ZUŠ, odborných školách alebo na univerzite; ak si šikovný, popritom môžeš stále tvoriť aj na vlastnej nohe
Z iného súdka

Litera fest

Litera fest je niekoľkodňový multižánrový festival, ktorý sa koná len pár týždňov po vyhlásení desiatky Anasoft litera. Je venovaný primárne autorkám a autorom nomonivovaným v aktuálnom ročníku literárnej ceny a ich knihám. 

 • Hodnotenie:
Viac info

Nová literárna cena René má podporovať čítanie mladých, prejaviť u nich záujem o knihy a zoznámiť ich s umelecky hodnotnou súčasnou literatúrou. Udeľujú ju študenti vybraných stredných škôl raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo.

V prvej fáze študenti prečítajú finálovú päticu kníh, ktoré im odporučí porota aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera. Tituly môžu, ale nemusia byť zastúpené v desiatke ceny Anasoft litera, pretože porota pri cene René prihliada na cieľovú skupinu mladých čitateľov. Študenti majú na prečítanie piatich vybraných kníh niekoľko týždňov, potom diskutujú o nominovaných knihách a sami vyberajú najlepšiu pôvodnú knihu uplynulého roka. Každá zapojená škola za svojho laureáta hlasuje do konca novembra. Každý žiak má jeden hlas a titul s najväčším počtom hlasov je víťazom prvého kola, ktorého škola nominuje do druhého kola.

V druhom kole jeden študent ako zástupca školy diskutuje s oponentmi z ostatných gymnázií o ich preferovaných tituloch. Na spoločnom stretnutí určia hlasovaním laureáta alebo laureátku ceny René – Anasoft litera gymnazistov.

Absolútny laureát alebo absolútna laureátka ceny René je vyhlasovaný/á na podujatí Dni slovenskej literatúry/festivale Autorádia, ktoré sa v Bratislave koná na konci kalendárneho roka.

 • Hodnotenie:
Viac info

Vydavateľstvo Absynt sme založili s cieľom vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh sme priniesli silné knihy z celého sveta s kvalitným a neprehliadnuteľným dizajnom. Zatiaľ stále veľmi krátke pôsobenie na slovenskom knižnom svete je pre nás ako malý zázrak. Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo našich kníh silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením. Náš edičný plán sme sa rozhodli rozšíriť aj o ďalšie žánre. K edícii Prekliati reportéri, ktorá je našou vlajkovou loďou, pribudla edícia 100%, v ktorej prinášame silné non-fiction knihy, ako aj výnimočnú svetovú beletriu. Tešíme sa, že spolu s našimi čitateľmi môžeme v našich "absyntovkách" otvárať dôležité témy, ktoré hýbu svetom.

 • Hodnotenie:
Viac info

Populárna súťaž Jozefa Cígera Hronského v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko.

 • Hodnotenie:
Viac info

Ani o prázdninách se brány naší univerzity nezavírají. Letní školy UK jsou určeny jak tuzemským a zahraničním studentům, tak i široké veřejnosti. Jednacími jazyky jsou kromě češtiny a angličtiny i jiné cizí jazyky (španělština, ruština).

 • Hodnotenie:
Viac info

Prahaton je tímová hra počas ktorej, lepšie spoznáš Prahu a jej tajomné miesta, na ktorých si sa možno nikdy nezastavil/a. Ale nemusíš sa báť, nebudeš iba chodiť od miesta k miestu, ale čaká na teba a tvoj tím a množstvo zábavných výziev, počas ktorých budeš musieť často vyskúšať netradičné veci ako napríklad urobiť si rannú rozcvičku v električke. Výzvy pre ostatné tímy môžeš vymýšľať aj ty! A že nemáš parťákov do tímu? To vôbec nevadí. Prihlás sa sám/a a my ťa s niekým spojíme a spoznáš nových ľudí a to je super, nie?

 • Hodnotenie:
Viac info

Akadémia veľkých diel je voľnočasový program pre stredoškolákov. Pozeráme dobré filmy, čítame tie najlepšie knižky, počúvame kvalitnú hudbu a zamýšľame sa o slávnych obrazoch. Hľadáme odpovede na veľké otázky vo veľkých príbehoch.Vstupujeme do diskusie s najväčšími mysliteľmi, ktorí formovali našu civilizáciu. Nasledujeme princípy klasického a charakterového vzdelávania používané na tých najlepších svetových univerzitách.

Študenti sa na semináre pripravujú pomocou materiálov v online knižnici. Na jednom seminári je 7-15 študentov, ktorí spolu diskutujú o konkrétnych dielach a o dôležitých témach, ktoré otvárajú. Učiteľ posúva diskusiu študentov pomocou metodiky Akadémie. Na záver programu sú študenti odmenení certifikátom.

 • Hodnotenie:
Viac info

Super online kurzy pre všetkých korí majú chuť zmeniť svet a hľadať riešenia pre sociálne problémy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Vtipné spracovanie povinného čítania od Baštrnga, ktoré si je ľahké zapamätať.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kurzy z rôznych oblastí v pohodlí vášho domova. Ľahko prístupné a veľmi dobre spracované.

 • Hodnotenie:
Viac info

Cestou necestou je videosprievodca krajinou, ktorý ti ukáže nielen miestnu kuchyňu či turisticky vyhľadávané miesta, ale vďaka slovenskému sprievodcovi žijúcemu v tejto krajine spoznáš aj miestnu kultúru, tradície a morálku.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: