Kultúra & umenie

195 talentov

Cesta tvorcu
 • Učeň tvorca
 • Majster tvorca

Najúžasnejšie na umení je, že čokoľvek ti zaklope na dušu, môžeš to dať von a vyjadriť sa tým najkreatívnejším a a najemocionálnejším spôsobom, akým vieš. Žiadne rovnice, žiadne teórie, proste ty a tvoj talent vytvoríte niečo nové.

„Krása zachráni svet“
Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Bude ma umenie baviť?

Rád vytváraš nové krásne veci? Objavuješ, skúšaš a zapájaš svoju predstavivosť? Všímaš si na svete veci, ktoré sú zvláštne, jedinečné a často si ich zapisuješ, maľuješ alebo fotíš? Ak si plný silných myšlienok a emócií, ktoré potrebuješ dať zo seba von, drieme v tebe duša skutočného umelca! 🙂

Umenie je vášeň – cítiš to podobne ako Benjamin Zander, hudobník a dirigent Boston Philarmonic?

Ak sa chceš umením živiť, budeš potrebovať predovšetkým

 • vášeň a zručnosť v niektorom z umení
 • sieť kontaktov a dobré komunikačné schopnosti
 • prehľad v súčasnom umení, aj v histórii
 • základné manažérske a podnikateľské zručnosti

Čo môžem tvoriť alebo študovať?

 • Tradičné umenia – študovať môžeš rôzne odbory z oblasti hudby, divadla, tanca, fotografie, filmu či výtvarného umenia; podľa toho, čo vyštuduješ, môžeš byť buď interpret alebo tvorca
 • Digitálne umenie – prepája tradičné umelecké techniky s najmodernejšími technológiami; univerzity sa mu zatiaľ venujú málo, ale uplatnenie na trhu práce je široké – zahŕňa napr. webdizajn, animovanie videohier apod.
 • Dizajn – prepája umenie s technikou – navrhovať môžeš úžitkový predmet alebo priemyselný výrobok v rámci grafického, interiérového, textilného alebo reklamného dizajnu
 • Teória/dejiny umenia – spoznáš umenie z rôznych kultúr a období, alebo prepojíš umenie s inými vedami ako napr. s psychológiou či filozofiou

Kde sa uplatním s umením?

V umení sa dá skvele uplatniť, ale rovnako ako v iných odvetviach platí, že musíš na sebe makať, aby si ukázal svetu, čo v tebe je. Buduj si portfólio! Hľadaj príležitosti, kde môžeš tvoriť a zdokumentuj to. Nikto ťa nenajme, ani nezamestná, ak nebude vidieť ukážky tvojho talentu. Urob si vlastnú webstránku, youtube kanál, výstavu v kaviarni alebo facebookovú stránku, kde odprezentuješ svoje umenie.

Neboj sa zbierať skúsenosti – nemusíš byť hneď pánom svojho ateliéru či sólistom v opere. Nájdi si akúkoľvek prácu, ktorá ťa dostane hlbšie do umeleckého sveta, napr. ako organizačný alebo administratívny asistent. Uvidíš, že sa to oplatí – je to skvelá príležitosť ako zbierať dôležité kontakty a začať si robiť vlastné meno.

V profesionálnej dráhe ťa čakajú tieto tri možnosti, ktoré však nie sú záväzné a môžeš sa medzi nimi plynule pohybovať a kombinovať ich:

 • Umelec na voľnej nohe – výhodou je, že tvoríš len to, čo chceš, ale zároveň musíš mať široké lakte – ak nebudeš dostatočne aktívny, nebudeš mať čo robiť; kvalitné portfólio a kontakty sú nevyhnutnosťou
 • Biznis a tretí sektor – zamestnáš sa vo firme alebo organizácii, ktorá sa špecializuje na tvorbu niečoho umeleckého, to môže byť kdekoľvek, od módneho domu až po reklamnú agentúru, môžeš tiež pracovať pre divadlá, televíziu alebo médiá; máš viac istoty a stability ako na voľnej nohe, ale zároveň menej umeleckej slobody
 • Akademické prostredie – umenie môžeš vyučovať na ZUŠ, odborných školách alebo na univerzite; ak si šikovný, popritom môžeš stále tvoriť aj na vlastnej nohe
Web a blog

Acumen

Super online kurzy pre všetkých korí majú chuť zmeniť svet a hľadať riešenia pre sociálne problémy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Vtipné spracovanie povinného čítania od Baštrnga, ktoré si je ľahké zapamätať.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kurzy z rôznych oblastí v pohodlí vášho domova. Ľahko prístupné a veľmi dobre spracované.

 • Hodnotenie:
Viac info

Cestou necestou je videosprievodca krajinou, ktorý ti ukáže nielen miestnu kuchyňu či turisticky vyhľadávané miesta, ale vďaka slovenskému sprievodcovi žijúcemu v tejto krajine spoznáš aj miestnu kultúru, tradície a morálku.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Umenie je kultúrny týždenný magazín z dielne RTVS, ktorý sleduje súčasné dianie v umení a kultúre na Slovensku. Dozvieš sa o všetkom, čo momentálne hýbe naším divadlom, hudbou, výtvarným umením, tancom či filmom.

 • Hodnotenie:
Viac info

Poznať domáce umanie nikdy nie je na škodu, obzvlášť, ak ho plánuješ študovať. Táto facebooková stránka ti odporúči každý deň iný slovenský film, vďaka čomu získaš užitočný prehľad (nielen) k prijímačkám na Filmovú a televíznu fakultu VŠMU.

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Rozhovory v origináli s tými najšpičkovejšími spisovateľmi od 50. rokov až po súčasnosť. Čo prezradil o sebe a svojich knihách Jack Kerouack, Jorge Louis Borges alebo Milan Kundera?

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Potrebuješ si vytvoriť vlastný plagát, logo či grafiku pre Facebook? Skús tento kurz! :) Nezaberie ti veľa času, je veľmi zrozumiteľný a finančne dostupný. Super je, že po jeho absolvovaní dostaneš certifikát, ktorý sa ti určite zíde v budúcnosti pri hľadaní práce.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: