Inžinierstvo

220 talentov

Cesta vynálezcu
 • Učeň vynálezca
 • Majster vynálezca

Ako inžinier či inžinierka sa môžeš venovať najrôznejším odborom, od stavebného inžinierstva, elektrotechniky, strojárstva, biomedicínskeho a chemického inžinierstva, až po environmentálne inžinierstvo. Je to celkom široký záber, ale vo všetkých týchto odboroch majú inžinieri jednu vec spoločnú: hľadajú riešenia na problémy a zjednodušujú nám život.

„Inžinieri radi riešia problémy. Ak žiadne nie sú po ruke, vymyslia si vlastné.“
Scott Adams

Bude ma inžinierstvo baviť?

Inžinierstvo by mohla byť tvoja voľba hlavne v prípade, ak sú ti blízke tieto oblasti:

 • Matika, fyzika a chémia: popisujú základné princípy, podľa ktorých fungujú všetky technológie. Budeš ich potrebovať na to aby si vedel do hĺbky pochopiť a potom vhodne použiť jednotlivé inžinierske koncepty.
 • Informatika: Jedno slovo – Internet of Things! V posledných rokoch začínajú do všetkých oblastí priemyslu prenikať počítače. V praxi to znamená množstvo senzorov, ktoré automaticky zbierajú terabajty dát, ktoré inžinierom uľahčujú analýzu systému a jeho ovládanie. Otvára im to vzrušujúce nové možnosti, hlavne ak vedia programovať!
 • Konštruovanie a experimentovanie: Malo by ťa baviť rozoberanie, skladanie a experimentovanie s rôznymi vecami (podľa typu inžinierstva, ktorý ťa baví, to budú obvody, zlúčeniny, motory alebo niečo iné). Inžinierstvo je aj o chuti a schopnosti hľadať riešenia a „hacky“ aj tam, kde to na prvý pohľad nevyzerá veľmi sľubne.

Keďže raz vidieť je lepšie ako trikrát čítať, môžeš si pozrieť toto krátke video, ktoré ti dá rýchle intro k inžinierstvu:

Čím sa zaoberajú  inžinieri?

Všetky inžinierske vedy sú o riešení problémov a o tvorení. V tomto procese sa väčšinou stretneš s tromi typmi otázok:

 • V čom je problém? Ako môžem niekomu pomôcť s použitím technológií? Pri riešení tejto otázky potrebuje dobrý inžinier široký prehľad a tiež pochopenie pre ľudí a ich problémy.
 • Ako problém vyriešiť s pomocou existujúcich technológií? Aké riešenia existujú pre podobné problémy? Ako ich viem skombinovať?
 • Aké nové technológie by som potreboval na vyriešenie tohto problému? Aký nový komponent by sa mi tu hodil? Akým spôsobom môžem využiť nový materiál alebo technológiu, aby som si pomohol?

Ako to funguje v praxi? Pozri si v tomto krátkom videu ako šikovný  inžinier môže zlepšiť dôležitý prístroj používaný v medicíne:

Priprav sa na to, že ako inžinier sa  pri hľadaní odpovedí na tieto otázky bližšie  zoznámiš s nástrojmi ako 3D modelovanie, virtuálna realita, rôzne pevnostné či statické analýzy, výpočtami prevodových mechanizmov a mnohými inými. Zisti si o nich viac.

Kde sa môžem s inžinierstvom uplatniť?

S vedomosťami a skúsenosťami, ktoré nadobudneš počas štúdia inžinierskych vied, budeš mať dvere otvorené takmer všade, kde sa pracuje na projektoch, je treba analyzovať dáta a hľadať riešenia.

 • Veda a výskum: mnoho študentov technických vied ostáva na univerzitách na doktorandskom štúdiu a ďalej ako výskumní pracovníci. Samozrejme aj veľké firmy ako Apple či Boeing majú svoje výskumné centrá, do ktorých investujú nemalé peniaze.
 • Súkromný sektor: bude najčastejšou kariérnou voľbou. Momentálne je takmer všade na svete nedostatok šikovných inžinierov a tento stav bude pravdepodobne pretrvávať.
 • Finančný sektor a consulting: okrem priemyslu sú inžinieri cenení všade, kde treba pracovať s dátami, analyzovať a riešiť problémy.
 • Verejný sektor: vo verejnej sfére je množstvo pozícií, kde je potrebné hľadať riešenia na problémy a pracovať s dátami. V rôznych inštitútoch pre výskum politík (ekonomických, sociálnych, vzdelávacích,…) by dobrý inžinier so záujmom o verejnú sféru určite našiel uplatnenie.
Web a blog

ASAP Science

Tvoja každotýždenná dávka vtipných a zaujímavých vedeckých videí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Prever si svoje vedecké rozmýšľanie na absurdných hypotetických otázkach!

 • Hodnotenie:
Viac info

Kocka je blog, na ktorom Slovenská debatná asociácia zverejňuje články, preklady a odkazy na články zaujímavé nielen pre debatérov, ale pre každého, kto sa zaujíma o svetové dianie, vedu a technológiu a spoločenské témy. Slovom, pre kocky :)  

 • Hodnotenie:
Viac info

Nigh of Chances Technology je podujatie pre všetkých vysokoškolákov a stredoškolákov, ktorí chcú stretnúť expertov z najvýznamnejších firiem na Slovensku, ktorí sa s nimi podelia o svoje skúsenosti.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

O tom, že vedci a inžinieri nie sú žiadni suchári a vedia to poriadne roztočiť aj v uliciach Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Košíc, Popradu či Tatranskej Lomnice sa môžeš presvedčiť počas Noci výskumníkov, ktorá sa koná už tradične v septembri. Čakajú Ťa rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Tvorivá dielňa FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov a študentov. Zoznám sa s prácou a technológiami digitálnej výroby 21. storočia a premeň svoje sny a nápady na realitu! Nájdeš tu 3D tlačiareň, CNC rezačky, laserové vyrezávače, vyšívacie stroje...proste všetko.    

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

TalentGuide je mentoringový program, ktorý ťa prepojí s úspešnými vysokoškolákmi a mladými profesionálmi. Ak študuješ na strednej škole, chceš pracovať na svojom rozvoji a rád by si spoznal názor staršieho, skúsenejšieho človeka na svoje ciele a aktivity, zapoj sa do TalentGuide a hľadaj odpovede v priateľskom dialógu s mentorom. Piati vybraní študenti získajú v rámci programu aj štipendium na top letné rozvojové programy v zahraničí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Komplexný rozvojový program pre teba, ktorý si môžeš ušiť presne na mieru. Rozvíjaj svoj talent a sústreď sa na predmety, ktoré ťa bavia, zapoj sa ako dobrovoľník, športuj a zorganizuj si vlastnú dobrodružná expedíciu. Nezáleží na predmete, alebo odbore, ktorému sa chceš venovať, DofE Ti pomôže posunúť sa vo všetkých smeroch.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Pozri si vzrušujúci šestnásťminútový výlet do budúcnosti medicíny a genetického inžinierstva.

 • Hodnotenie:
Viac info

Si líder? Zorganizuj exkurziu pre tvoju triedu alebo školu! Kontaktuj niektorú z organizácií alebo občianskych združení, či by ste sa mohli všetci pripojiť na jednu z ich akcií, alebo nech nejakú zorganizujú exkluzívne pre vás! Slovenské národné múzeum má prednášky o všetkom od astronómie a botaniky až po históriu a materiály..

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: