Informatika

250 talentov

Cesta vedátora Cesta strážcu pokladu
 • Učeň vedátor
 • Majster vedátor
 • Strážca pokladu – učeň
 • Strážca pokladu – majster

Čo máš vo vrecku? Pred 20 rokmi by väčšina ľudí v tvojom veku vytiahla nožík, kus špagátu alebo kľúče. Dnes v nich takmer všetci nosíme počítače. Áno, hovoríme o smartfónoch, ktoré sú dnes také výkonné, ako stolné počítače pred pár rokmi.

„Jednoduchosť riešenia je nutným predpokladom jeho spoľahlivosti.“
E. Dijkstra o riešení problémov v informatike

Bude ma informatika baviť? Čo keď nie som typický IT-čkar?

Informatika ti pomôže zodpovedať otázky ako:

 • Ako to, že autá už vedia jazdiť samé? Ako to, že niektoré aj lietajú?
 • Ako to, že smartfóny sú stále rýchlejšie, tenšie a vydržia dlhšie?
 • Ako je možné, že na všetko je už dnes app-ka?

 

Už neplatí, že informatici sú divní týpci v hrubých hranatých okuliaroch, ktorí sa ľuďom a dennému svetlu vyhýbajú.

Informatika väčšinou priťahuje ľudí, ktorí majú radi matematiku a analytické riešenie problémov. Vôbec nejde len o programovanie! Okrem vývoja aplikácií, hier a webstránok informatici pomáhajú vytvárať špeciálne efekty do filmov, navrhujú hardvér, alebo vytvárajú technológiu na diagnostikovanie chorôb.

Čo je super na informatike?

Na informatike je super, že si ju môžeš naštudovať sám, zadarmo a vo svojej izbe! Všetko je na internete. Skupín, udalostí a kurzov je však tiež veľa. Máš tak strašne veľa na výber z toho čo, kedy, ako a s kým môžeš robiť. Vyskúšaj pár aktivít na TalentHube a zistíš, či je pre teba.

Čo sa naučil o on-line učení Peter Norvig, veľmi známy profesor informatiky zo Stanfordu?

Kde sa môžem s informatikou uplatniť?

Je to jeden z najžiadanejších odborov, takže s tým problém nebude. Informatici pravidelne vedú rôznym rebríčkom priemerných zárobkov po škole. Čo vlastne robia?

 • Informatici v nadnárodnej spoločnosti: Väčšina ľudí na takýchto pozíciách pracuje ako softvérový inžinier a pomáha vyvíjať programy – od mobilných aplikácií a web stránok až po veľké systémy na zákazku. Iní sa zameriavajú na spracovávanie a analyzovanie napríklad užívateľských dát alebo na správu technologickej infraštruktúry. Veď aj o tie datacentrá sa treba starať.
 • Založiť si svoj start-up: Takisto je dnes u nás aj vo svete veľmi dobré prostredie pre zakladanie technologických start-upov. Ak máš dobrý tím a solídny nápad, získať kapitál nie je problém. Ľudí, ktorí sa vyberú touto cestou, väčšinou láka robiť na vlastných projektoch, a okrem informatiky sa zaujímajú aj o marketing alebo biznis ako taký. Väčšina start-upov to k akvizícii síce nedotiahne, ale skúsenosti a kontakty, ktoré nazbieraš po ceste sú na nezaplatenie.
 • Akademický výskum: Pre tých teoreticky orientovanejších existuje výskum takmer v hociktorej oblasti, ktorú si vieš predstaviť, často na najlepších univerzitách sveta. Každý dnes nedočkavo čaká, čo bude tou ďalšou technologickou novinkou, ktorá otrasie svetom. No a tieto „Big Thinks“ sa často rodia práve na univerzitách.
 • Kombinované zamerania: Obrovské množstvá dáta a ich ďalšie spracovanie je potrebné pre všetky oblasti. Informatikov hľadajú do zdravotníctva, chémie, ale aj do sociálnych vied. Už na univerzite môžeš kombinovať informatiku s niečím ďalším.
Film, video, kniha

Čo keby? (Randall Munroe)

Tvorca populárneho webového komiksu xkcd Randall Munroe dáva v tejto knihe zábavné a poučné odpovede na dôležité otázky, ktoré vám azda nikdy nenapadlo položiť.

 • Hodnotenie:
Viac info

V Learn2Code sa návštevníci môžu naučiť designovať a programovať moderné webstránky a mobilné aplikácie.

 • Hodnotenie:
Viac info

Na ploche takmer 5000 m 2 na vás čaká cez 170 interaktívnych exponátov . Unikátna stála expozícia je rozdelená do štyroch tematických celkov: Planéta , Civilizácia , Človek a Mikrosvet. Samostatná časť Detské science centrum je venovaná deťom od 2 do 6 rokov. V Divadle vedy si potom môžete užiť naše pravidelná predstavenia plná zábavných pokusov. Ostatne pozrite sami na fotky alebo na virtuálnu prehliadku !

 • Hodnotenie:
Viac info

Centrum vedy je miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Centrum vedy používa neformálne metódy, vyvažuje prvky hry a vzdelávania. Idea centra vedy vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Preto sa snaží všetkým návštevníkom dať príležitosť všetko vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje. Všetko je do značnej miery v rukách návštevníka. Hlavnou myšlienkou centra vedy je popularizovať vedu formou prístupnou širokej verejnosti tak, aby si každý z návštevníkov odniesol nové poznatky, zážitky a nové vedomosti. Zážitkové centrum vedy Aurelium je určené  pre mládež od 12 rokov, pretože exponáty vyžadujú základné znalosti fyziky, ktoré návštevníkom pomôžu pri ďalšom rozvoji vedomostí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Študentské Trénerské Centrum (ŠTC) je program pre stredoškolských študentov, ktorí sa chcú zdokonaľovať v IT a majú záujem poskytovať nadobudnuté znalosti ďalším. Členovia programu majú možnosť stretávať sa s inšpiratívnymi osobnosťami a zúčastňovať sa zaujímavých akcií, ako sú rôzne konferencie, či IT semináre. Študenti ŠTC boli vybraní ako najlepší z rady záujemcov, a tým získali veľmi zaujímavé možnosti pre svoj profesný rast.

 • Hodnotenie:
Viac info

Tvoja každotýždenná dávka vtipných a zaujímavých vedeckých videí.

 • Hodnotenie:
Viac info

So Scratchom môžeš programovať svoje vlastné interaktívne príbehy, hry a animácie - a zdieľať svoje výtvory s ostatnými v online komunite. Môžeš sa tiež zapojiť do súťaže a predviesť svoje schopnosti aj ostatným.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Stránka, ktorá vyhrala v roku 2016 titul Top 30 Education Leader, ti ponúka skvelé coding tutorialy zadarmo. Dobré miesto, kde začať, ak sa chceš naučiť kódovať  

 • Hodnotenie:
Viac info

Nigh of Chances Technology je podujatie pre všetkých vysokoškolákov a stredoškolákov, ktorí chcú stretnúť expertov z najvýznamnejších firiem na Slovensku, ktorí sa s nimi podelia o svoje skúsenosti.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kurzy z rôznych oblastí v pohodlí vášho domova. Ľahko prístupné a veľmi dobre spracované.

 • Hodnotenie:
Viac info

Open source komunita pre teba, vďaka ktorej sa naučíš programovať a potom si vyskúšať teóriu na praktických projektoch a konkrétnych zadaniach pre neziskovky. How cool is that? :)

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš sa posunúť míľovými krokmi dopredu vo svete fyziky, matematiky či programovania, spoznať množstvo nových ľudí a naučiť sa pri tom veľa nového a užitočného? Tak určite nevynechaj LETO s TROJSTENOM! Láka ťa naozaj porozumieť fyzike v úplne inej hĺbke a rozsahu? Chceš porozumieť umelej inteligencii? Chceš raz vedieť programovať tak, že budeš môcť pracovať v tých najlepších slovenských izahraničných firmách? Chceš vedieť veci, o ktorých ti všetci vravia, že ešte nie sú pre teba? Práve pre teba sú tu tri dvojtýždňové letné školy!
Ak nechceš tráviť leto na letnej škole, ale radšej si oddýchnuť niekde blízko peknej prírody, je tu pre teba letný tábor Trojstenu. Zaži sedemdňový tábor s cieľom naučiť ťa čo-to z matematiky, fyziky a informatiky, spoznať ľudí s podobnými záujmami ako máš ty a popri všetkom sa aj poriadne zabaviť. Okrem množstva odborných a populárnych prednášok na teba čakajú netradičné športy, rôzne zážitkové hry, šifrovačka či iné dobrodružné a príjmené aktivity.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: