Informatika

255 talentov

Cesta vedátora Cesta strážcu pokladu
 • Učeň vedátor
 • Majster vedátor
 • Strážca pokladu – učeň
 • Strážca pokladu – majster

Čo máš vo vrecku? Pred 20 rokmi by väčšina ľudí v tvojom veku vytiahla nožík, kus špagátu alebo kľúče. Dnes v nich takmer všetci nosíme počítače. Áno, hovoríme o smartfónoch, ktoré sú dnes také výkonné, ako stolné počítače pred pár rokmi.

„Jednoduchosť riešenia je nutným predpokladom jeho spoľahlivosti.“
E. Dijkstra o riešení problémov v informatike

Bude ma informatika baviť? Čo keď nie som typický IT-čkar?

Informatika ti pomôže zodpovedať otázky ako:

 • Ako to, že autá už vedia jazdiť samé? Ako to, že niektoré aj lietajú?
 • Ako to, že smartfóny sú stále rýchlejšie, tenšie a vydržia dlhšie?
 • Ako je možné, že na všetko je už dnes app-ka?

 

Už neplatí, že informatici sú divní týpci v hrubých hranatých okuliaroch, ktorí sa ľuďom a dennému svetlu vyhýbajú.

Informatika väčšinou priťahuje ľudí, ktorí majú radi matematiku a analytické riešenie problémov. Vôbec nejde len o programovanie! Okrem vývoja aplikácií, hier a webstránok informatici pomáhajú vytvárať špeciálne efekty do filmov, navrhujú hardvér, alebo vytvárajú technológiu na diagnostikovanie chorôb.

Čo je super na informatike?

Na informatike je super, že si ju môžeš naštudovať sám, zadarmo a vo svojej izbe! Všetko je na internete. Skupín, udalostí a kurzov je však tiež veľa. Máš tak strašne veľa na výber z toho čo, kedy, ako a s kým môžeš robiť. Vyskúšaj pár aktivít na TalentHube a zistíš, či je pre teba.

Čo sa naučil o on-line učení Peter Norvig, veľmi známy profesor informatiky zo Stanfordu?

Kde sa môžem s informatikou uplatniť?

Je to jeden z najžiadanejších odborov, takže s tým problém nebude. Informatici pravidelne vedú rôznym rebríčkom priemerných zárobkov po škole. Čo vlastne robia?

 • Informatici v nadnárodnej spoločnosti: Väčšina ľudí na takýchto pozíciách pracuje ako softvérový inžinier a pomáha vyvíjať programy – od mobilných aplikácií a web stránok až po veľké systémy na zákazku. Iní sa zameriavajú na spracovávanie a analyzovanie napríklad užívateľských dát alebo na správu technologickej infraštruktúry. Veď aj o tie datacentrá sa treba starať.
 • Založiť si svoj start-up: Takisto je dnes u nás aj vo svete veľmi dobré prostredie pre zakladanie technologických start-upov. Ak máš dobrý tím a solídny nápad, získať kapitál nie je problém. Ľudí, ktorí sa vyberú touto cestou, väčšinou láka robiť na vlastných projektoch, a okrem informatiky sa zaujímajú aj o marketing alebo biznis ako taký. Väčšina start-upov to k akvizícii síce nedotiahne, ale skúsenosti a kontakty, ktoré nazbieraš po ceste sú na nezaplatenie.
 • Akademický výskum: Pre tých teoreticky orientovanejších existuje výskum takmer v hociktorej oblasti, ktorú si vieš predstaviť, často na najlepších univerzitách sveta. Každý dnes nedočkavo čaká, čo bude tou ďalšou technologickou novinkou, ktorá otrasie svetom. No a tieto „Big Thinks“ sa často rodia práve na univerzitách.
 • Kombinované zamerania: Obrovské množstvá dáta a ich ďalšie spracovanie je potrebné pre všetky oblasti. Informatikov hľadajú do zdravotníctva, chémie, ale aj do sociálnych vied. Už na univerzite môžeš kombinovať informatiku s niečím ďalším.
Klub, krúžok, kurz

Microsoft STC

Študentské Trénerské Centrum (ŠTC) je program pre stredoškolských študentov, ktorí sa chcú zdokonaľovať v IT a majú záujem poskytovať nadobudnuté znalosti ďalším. Členovia programu majú možnosť stretávať sa s inšpiratívnymi osobnosťami a zúčastňovať sa zaujímavých akcií, ako sú rôzne konferencie, či IT semináre. Študenti ŠTC boli vybraní ako najlepší z rady záujemcov, a tým získali veľmi zaujímavé možnosti pre svoj profesný rast.

 • Hodnotenie:
Viac info

Tvoja každotýždenná dávka vtipných a zaujímavých vedeckých videí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

So Scratchom môžeš programovať svoje vlastné interaktívne príbehy, hry a animácie - a zdieľať svoje výtvory s ostatnými v online komunite. Môžeš sa tiež zapojiť do súťaže a predviesť svoje schopnosti aj ostatným.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Stránka, ktorá vyhrala v roku 2016 titul Top 30 Education Leader, ti ponúka skvelé coding tutorialy zadarmo. Dobré miesto, kde začať, ak sa chceš naučiť kódovať  

 • Hodnotenie:
Viac info

Nigh of Chances Technology je podujatie pre všetkých vysokoškolákov a stredoškolákov, ktorí chcú stretnúť expertov z najvýznamnejších firiem na Slovensku, ktorí sa s nimi podelia o svoje skúsenosti.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kurzy z rôznych oblastí v pohodlí vášho domova. Ľahko prístupné a veľmi dobre spracované.

 • Hodnotenie:
Viac info

Open source komunita pre teba, vďaka ktorej sa naučíš programovať a potom si vyskúšať teóriu na praktických projektoch a konkrétnych zadaniach pre neziskovky. How cool is that? :)

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš sa posunúť míľovými krokmi dopredu vo svete fyziky, matematiky či programovania, spoznať množstvo nových ľudí a naučiť sa pri tom veľa nového a užitočného? Tak určite nevynechaj LETO s TROJSTENOM! Láka ťa naozaj porozumieť fyzike v úplne inej hĺbke a rozsahu? Chceš porozumieť umelej inteligencii? Chceš raz vedieť programovať tak, že budeš môcť pracovať v tých najlepších slovenských izahraničných firmách? Chceš vedieť veci, o ktorých ti všetci vravia, že ešte nie sú pre teba? Práve pre teba sú tu tri dvojtýždňové letné školy!
Ak nechceš tráviť leto na letnej škole, ale radšej si oddýchnuť niekde blízko peknej prírody, je tu pre teba letný tábor Trojstenu. Zaži sedemdňový tábor s cieľom naučiť ťa čo-to z matematiky, fyziky a informatiky, spoznať ľudí s podobnými záujmami ako máš ty a popri všetkom sa aj poriadne zabaviť. Okrem množstva odborných a populárnych prednášok na teba čakajú netradičné športy, rôzne zážitkové hry, šifrovačka či iné dobrodružné a príjmené aktivity.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Potrebuješ si vytvoriť vlastný plagát, logo či grafiku pre Facebook? Skús tento kurz! :) Nezaberie ti veľa času, je veľmi zrozumiteľný a finančne dostupný. Super je, že po jeho absolvovaní dostaneš certifikát, ktorý sa ti určite zíde v budúcnosti pri hľadaní práce.

 • Hodnotenie:
Viac info

V dnešnej informačne nabitej dobe je veľmi dôležité rozlišovať spoľahlivé informácie od tých zavádzajúcich. Tvorcovia iniciatívy Zvol si prirovnávajú internet k supermarketu - ani v obchode si nekúpiš hocijaký výrobok len preto, že ho tam majú. Vymysleli preto Surfárovho sprievodcu internetom, ktorý ti pomôže zorientovať sa medzi záplavou článkov, v ktorých sa dennodenne topíš na nete.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: