História

215 talentov

Cesta bádateľa
 • Učeň bádateľ
 • Majster bádateľ

História je tak trochu ako politika a sociológia minulosti. Cez históriu pochopíš ako sme sa dostali tam, kde sme teraz, ale taktiež ti napovie, ako ďalej.

„Ľudia sú v skutočnosti rovnakí, vo všetkých dobách a na všetkých miestach, takže nám história v tomto ohľadu nedáva žiadne nové alebo podivuhodné poznatky. Jej hlavný úžitok teda spočíva v objavovaní nemenných a univerzálnych princípov ľudskej prirodzenosti.“

David Hume

Bude ma história baviť?

Uvažuješ nad štúdiom histórie, ale nemáš istotu? Nájdeš sa v nasledujúcich riadkoch? Ak áno, neváhaj a posielaj prihlášku! 🙂

 • Si knihomoľ – história je o čítaní množstva zdrojov. Ak čítaš nerád a radšej používaš knihu ako podložku pod notebook, šup k iným predmetom na TalentHube! 😉
 • Si Shakespeare – rád píšeš a dávaš svoje myšlienky a názory na papier v logickej štruktúrovanej forme, vyjadruješ sa obratne a svoje názory vieš dobre obhájiť.
 • Rád filozofuješ – pri histórii, podobne ako pri psychológii a filozofii, sa musíš neustále pýtať a kriticky zamýšľať nad všetkými informáciami, dávať ich do kontextu a hľadať logicky najpravdepodobnejšiu odpoveď.
 • Si zvedavý bádateľ – rád hľadáš nové informácie a si vynaliezavý v tom, kde ich hľadáš. Si schopný predstaviť si množstvo dôvodov, prečo ostatní ľudia robia rôzne veci, alebo k čomu všetkému rôzne udalosti môžu viesť. Toto ti pomáha vytvoriť si celú škálu možností, ako vysvetliť najrôznejšie historické momenty.

História nie je len o dátumoch a menách z minulosti. Niekedy vie byť aj trochu sci-fi. Čo je to Archimedov kódex a ako vedci odhalili? Pozri si toto video:

Akým oblastiam sa venuje história?

História sa venuje všetkému, avšak neboj sa! Nikto od teba neočakáva, že budeš vedieť naozaj všetko. Počas štúdia sa pravdepodobne stretneš s každou z týchto oblastí, ale na mnohých univerzitách existujú historické odbory, ktoré sú úzko špecifikované. Čo by ťa najviac lákalo?

 • Všeobecná história – sa venuje svetovým dejinám a národným dejinám (napr. štáty a ríše, panovníci a vodcovia, politické reformy, konflikty a revolúcie).
 • Archeológia – je predovšetkým o výskume historicky významných miest v terénne.
 • Klasická filológia (Classics) – sa zameriava na antiku, čiže dejinám a kultúre starovekého Grécka a Ríma.
 • Medievalistika (Medieval Studies) – sa podrobne zaoberá stredovekom.
 • Moderné dejiny
 • Dejiny umenia – sa sústreďujú na jednotlivé umelecké obdobia, umelcov a diela. Tradične sa zameriavajú hlavne na výtvarné umenie, narozdiel napríklad od estetiky, ktorá filozoficky skúma všetky druhy umenia.
 • Pramenné (historické) jazyky – ako napr. tamilčina, klasická čínština, hebrejčina alebo staroveká egyptština.

Historici sa začínajú v súčasnosti špecializovať aj na úzke nezvyčajné oblasti a kombinujú ich so znalosťami z medicíny alebo informatiky (digitálne humanitné vedy, paleo-onkológia či historická genetika). V zahraničí si môžeš vybrať špecifickú oblasť už aj na bakalárskom stupni, na Slovensku začínaš viac všeobecne. Zahraničné univerzity bežne ponúkajú možnosť kombinovať štúdium histórie s ďalším príbuzným odborom – napr. s jazykmi, ekonómiou či filozofiou.

AK chceš vedieť, čo môže mať spoločné história napríklad s genetikou, pozri si toto video:

Kde sa môžem s históriou uplatniť?

Štúdium histórie ťa nepripraví na konkrétnu profesiu, ale naučí ťa kriticky myslieť a pracovať s informáciami – overovať ich pravdivosť, spájať ich dokopy a nachádzať kreatívne zdroje informácií.

Mnoho historikov nájdeš v týchto oblastiach:

 • Výskum – v rámci univerzít, knižníc, archívov, štátnych i súkromných zbierok, múzeí (vrátane kurátorstva) alebo na voľnej nohe.
 • Médiá a žurnalistika
 • Verejná správa a politika – na národnej aj medzinárodnej úrovni.
 • Súkromný sektor – napríklad poradenstvo (predovšetkým strategické poradenstvo pre manažment), právne firmy, ale aj kinematografia čí písanie románov.
 • Neziskový sektor
Z iného súdka

UNIMAK: Ako na univerzitné štúdium v zahaničí

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Časopis mapujúci aktuálne dianie vo svete umenia. Zameriava sa síce predovšetkým na české umenie, ale nájdeš tam aj články o slovenskej, rakúskej či maďarskej scéne. Dočítaš sa, čo sa momentálne deje okolo teba, kam zájsť na výstavu, či aký umelec stojí za pozornosť. Art+antiques môže byť inšpiráciou aj pre budúcich novinárov, ktorí by radi písali o umení.

 • Hodnotenie:
Viac info

Krátke online kurzy Masarykovej univerzity v Brne, ktoré hravým spôsobom predstavujú, čo presne robí taký vedec alebo študent humanitných vied. Zavedú ťa do čias rímskeho umenia, budhistickej ikonografie či k pahorku duchov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Strhujúci televízny film ideálny pre všetkých, ktorých láka filozofia náboženstva alebo religionistika. Nech to znie akokoľvek zvláštne, pred súdom sa ako obžalovaný ocitá samotný Boh. Uväznení v koncentračnom tábore sa pýtajú: Ak je Boh všemohúci a dobrý, ako je možné, že existuje na svete utrpenie? Ako mohol dopustiť takú ohavnosť, akou je holokaust? Tento film je síce náročnejší na pozeranie, ale je famóznym prehľadom najrôznejších argumentov k tejto téme a skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať filozofická debata. Dozvieš sa tiež veľa o židovskom náboženstve a histórii.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Pozri si historickú drámu o princovi Albertovi z Veľkej Británie 30. rokov 20. storočia. Štyri Oscary, Colin Firth a kus histórie  - super kombinácia na príjemný večer.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Zapoj sa do najväčšej súťaže študentov gymnázií v Čechách a na Slovensku. 75 gymnázií je zárukou ostrej konkurencie, takže svoje dejepisné znalosti určite dobre prevetráš!

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

TalentGuide je mentoringový program, ktorý ťa prepojí s úspešnými vysokoškolákmi a mladými profesionálmi. Ak študuješ na strednej škole, chceš pracovať na svojom rozvoji a rád by si spoznal názor staršieho, skúsenejšieho človeka na svoje ciele a aktivity, zapoj sa do TalentGuide a hľadaj odpovede v priateľskom dialógu s mentorom. Piati vybraní študenti získajú v rámci programu aj štipendium na top letné rozvojové programy v zahraničí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Komplexný rozvojový program pre teba, ktorý si môžeš ušiť presne na mieru. Rozvíjaj svoj talent a sústreď sa na predmety, ktoré ťa bavia, zapoj sa ako dobrovoľník, športuj a zorganizuj si vlastnú dobrodružná expedíciu. Nezáleží na predmete, alebo odbore, ktorému sa chceš venovať, DofE Ti pomôže posunúť sa vo všetkých smeroch.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: