História

210 talentov

Cesta bádateľa
 • Učeň bádateľ
 • Majster bádateľ

História je tak trochu ako politika a sociológia minulosti. Cez históriu pochopíš ako sme sa dostali tam, kde sme teraz, ale taktiež ti napovie, ako ďalej.

„Ľudia sú v skutočnosti rovnakí, vo všetkých dobách a na všetkých miestach, takže nám história v tomto ohľadu nedáva žiadne nové alebo podivuhodné poznatky. Jej hlavný úžitok teda spočíva v objavovaní nemenných a univerzálnych princípov ľudskej prirodzenosti.“

David Hume

Bude ma história baviť?

Uvažuješ nad štúdiom histórie, ale nemáš istotu? Nájdeš sa v nasledujúcich riadkoch? Ak áno, neváhaj a posielaj prihlášku! 🙂

 • Si knihomoľ – história je o čítaní množstva zdrojov. Ak čítaš nerád a radšej používaš knihu ako podložku pod notebook, šup k iným predmetom na TalentHube! 😉
 • Si Shakespeare – rád píšeš a dávaš svoje myšlienky a názory na papier v logickej štruktúrovanej forme, vyjadruješ sa obratne a svoje názory vieš dobre obhájiť.
 • Rád filozofuješ – pri histórii, podobne ako pri psychológii a filozofii, sa musíš neustále pýtať a kriticky zamýšľať nad všetkými informáciami, dávať ich do kontextu a hľadať logicky najpravdepodobnejšiu odpoveď.
 • Si zvedavý bádateľ – rád hľadáš nové informácie a si vynaliezavý v tom, kde ich hľadáš. Si schopný predstaviť si množstvo dôvodov, prečo ostatní ľudia robia rôzne veci, alebo k čomu všetkému rôzne udalosti môžu viesť. Toto ti pomáha vytvoriť si celú škálu možností, ako vysvetliť najrôznejšie historické momenty.

História nie je len o dátumoch a menách z minulosti. Niekedy vie byť aj trochu sci-fi. Čo je to Archimedov kódex a ako vedci odhalili? Pozri si toto video:

Akým oblastiam sa venuje história?

História sa venuje všetkému, avšak neboj sa! Nikto od teba neočakáva, že budeš vedieť naozaj všetko. Počas štúdia sa pravdepodobne stretneš s každou z týchto oblastí, ale na mnohých univerzitách existujú historické odbory, ktoré sú úzko špecifikované. Čo by ťa najviac lákalo?

 • Všeobecná história – sa venuje svetovým dejinám a národným dejinám (napr. štáty a ríše, panovníci a vodcovia, politické reformy, konflikty a revolúcie).
 • Archeológia – je predovšetkým o výskume historicky významných miest v terénne.
 • Klasická filológia (Classics) – sa zameriava na antiku, čiže dejinám a kultúre starovekého Grécka a Ríma.
 • Medievalistika (Medieval Studies) – sa podrobne zaoberá stredovekom.
 • Moderné dejiny
 • Dejiny umenia – sa sústreďujú na jednotlivé umelecké obdobia, umelcov a diela. Tradične sa zameriavajú hlavne na výtvarné umenie, narozdiel napríklad od estetiky, ktorá filozoficky skúma všetky druhy umenia.
 • Pramenné (historické) jazyky – ako napr. tamilčina, klasická čínština, hebrejčina alebo staroveká egyptština.

Historici sa začínajú v súčasnosti špecializovať aj na úzke nezvyčajné oblasti a kombinujú ich so znalosťami z medicíny alebo informatiky (digitálne humanitné vedy, paleo-onkológia či historická genetika). V zahraničí si môžeš vybrať špecifickú oblasť už aj na bakalárskom stupni, na Slovensku začínaš viac všeobecne. Zahraničné univerzity bežne ponúkajú možnosť kombinovať štúdium histórie s ďalším príbuzným odborom – napr. s jazykmi, ekonómiou či filozofiou.

AK chceš vedieť, čo môže mať spoločné história napríklad s genetikou, pozri si toto video:

Kde sa môžem s históriou uplatniť?

Štúdium histórie ťa nepripraví na konkrétnu profesiu, ale naučí ťa kriticky myslieť a pracovať s informáciami – overovať ich pravdivosť, spájať ich dokopy a nachádzať kreatívne zdroje informácií.

Mnoho historikov nájdeš v týchto oblastiach:

 • Výskum – v rámci univerzít, knižníc, archívov, štátnych i súkromných zbierok, múzeí (vrátane kurátorstva) alebo na voľnej nohe.
 • Médiá a žurnalistika
 • Verejná správa a politika – na národnej aj medzinárodnej úrovni.
 • Súkromný sektor – napríklad poradenstvo (predovšetkým strategické poradenstvo pre manažment), právne firmy, ale aj kinematografia čí písanie románov.
 • Neziskový sektor
Film, video, kniha

Sapiens: Stručná história ľudstva (Yuval Noah Harari)

Autor, Dr. Yuval Noah Harari, v knihe inovatívnym spôsobom približuje verejnosti históriu človeka od prvých ľudí až po súčasnosť. Prepojením poznatkov z biológie, antropológie, paleontológie, histórie či ekonómie zaujímavým spôsobom poukazuje na vývoj ľudskej spoločnosti a na samotný vývoj nášho zmýšľania. Nemenej zaujímavou je taktiež úvaha o budúcnosti, ktorú Harari prezentuje. Aký bude svet v ďalších tisícročiach? Čo stojí za úspešným príbehom nášho druhu? Na tieto a mnohé ďalšie otázky možno nájdete v knihe nečakanú odpoveď.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Časopis mapujúci aktuálne dianie vo svete umenia. Zameriava sa síce predovšetkým na české umenie, ale nájdeš tam aj články o slovenskej, rakúskej či maďarskej scéne. Dočítaš sa, čo sa momentálne deje okolo teba, kam zájsť na výstavu, či aký umelec stojí za pozornosť. Art+antiques môže byť inšpiráciou aj pre budúcich novinárov, ktorí by radi písali o umení.

 • Hodnotenie:
Viac info

Krátke online kurzy Masarykovej univerzity v Brne, ktoré hravým spôsobom predstavujú, čo presne robí taký vedec alebo študent humanitných vied. Zavedú ťa do čias rímskeho umenia, budhistickej ikonografie či k pahorku duchov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Strhujúci televízny film ideálny pre všetkých, ktorých láka filozofia náboženstva alebo religionistika. Nech to znie akokoľvek zvláštne, pred súdom sa ako obžalovaný ocitá samotný Boh. Uväznení v koncentračnom tábore sa pýtajú: Ak je Boh všemohúci a dobrý, ako je možné, že existuje na svete utrpenie? Ako mohol dopustiť takú ohavnosť, akou je holokaust? Tento film je síce náročnejší na pozeranie, ale je famóznym prehľadom najrôznejších argumentov k tejto téme a skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať filozofická debata. Dozvieš sa tiež veľa o židovskom náboženstve a histórii.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Pozri si historickú drámu o princovi Albertovi z Veľkej Británie 30. rokov 20. storočia. Štyri Oscary, Colin Firth a kus histórie  - super kombinácia na príjemný večer.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Zapoj sa do najväčšej súťaže študentov gymnázií v Čechách a na Slovensku. 75 gymnázií je zárukou ostrej konkurencie, takže svoje dejepisné znalosti určite dobre prevetráš!

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

TalentGuide je mentoringový program, ktorý ťa prepojí s úspešnými vysokoškolákmi a mladými profesionálmi. Ak študuješ na strednej škole, chceš pracovať na svojom rozvoji a rád by si spoznal názor staršieho, skúsenejšieho človeka na svoje ciele a aktivity, zapoj sa do TalentGuide a hľadaj odpovede v priateľskom dialógu s mentorom. Piati vybraní študenti získajú v rámci programu aj štipendium na top letné rozvojové programy v zahraničí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Komplexný rozvojový program pre teba, ktorý si môžeš ušiť presne na mieru. Rozvíjaj svoj talent a sústreď sa na predmety, ktoré ťa bavia, zapoj sa ako dobrovoľník, športuj a zorganizuj si vlastnú dobrodružná expedíciu. Nezáleží na predmete, alebo odbore, ktorému sa chceš venovať, DofE Ti pomôže posunúť sa vo všetkých smeroch.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: