Fyzika

265 talentov

Cesta vedátora
 • Učeň vedátor
 • Majster vedátor

V jadre fyziky leží túžba spoznať a pochopiť štruktúru a fungovanie sveta a vesmíru okolo nás. Fyzika skúma všetky možné podoby a premeny energie, aj to, ako sa táto energia prejavuje v prírode a v časopriestore. V prírodných javoch hľadá a definuje zákony a pomocou prírodných konštánt sa snaží o konzistentný matematický popis sveta.

Ak sa pozrieme na pohár vína dostatočne zblízka, uvidíme celý vesmír. Uvidíme v ňom fyziku: víriacu kvapalinu, ktorá sa vyparuje v závislosti od vetra a počasia, odraz v skle; naša predstavivosť pridá atómy. Sklo je zasa destilát vyrobený zo skál pochádzajúcich zo Zeme a v jeho zložení vidíme tajomstvo veku vesmíru a vývoju hviezd.
Richard Feynman

Bude ma fyzika baviť?

Baví ťa premýšľať na tým, ako fungujú  magnetky na chladničke, prečo si na Evereste neuvaríš polievku, alebo ako je možné dostať do vzduchu päťstotonový Airbus?  Fascinuje ťa predstava, že vďaka obriemu teleskopu v púšti sa vieme pozrieť do minulosti vesmíru? Nezastavíš sa ani pred uletenými myšlienkami, ako je stroj času či teleport?

V tom prípade pokračuj v bádaní a kladení ďalších otázok. Je možné, že ťa privedú na cestu fyzika a nepotrvá dlho, kým si vzadu na dvore postavíš vlastný fúzny reaktor, tak ako Taylor:

Ale pozor, ak sa nekamarátiš s matikou a nebavia ťa experimenty, potom pre teba fyzika asi nebude to pravé – skús radšej science-fiction. 🙂 Možno tým najpodstatnejším slovom, ktoré vystihuje dôvod prečo študovať fyziku je mindset, teda akési nastavenie mysle. Vo fyzike sa človek často stretáva s pocitom, že „ničomu nerozumie“ a tak je nútený neustále premýšľať nad novými teóriami, modelmi, konceptami a závermi. Tiež musí byť schopný učiť sa priebežne a svojpomocne nadobúdať stále nové zručnosti – nové matematické metódy alebo programovacie jazyky.

Aké otázky rieši fyzika?

Historickí velikáni fyziky nám objasnili oblasti, akými je napríklad mechanika, optika, zákon gravitácie či elektromagnetické javy. Moderná fyzika rieši ďalšie fascinujúce otázky. Jednými z mnohých sú aj otázky ako napríklad:

 • Ako postaviť stroj na jadrovú fúziu, vďaka ktorému by sme mali lacnú energiu?
 • Existuje jednotný matematický model, ktorý by popisoval všetky fyzikálne javy?
 • Čo je temná hmota a temná energia vo vesmíre?

Kde sa môžem uplatniť s fyzikou?

Prvou možnosťou je vedecká kariéra. Väčšinou má však len zopár študentov ročne skutočný záujem pokračovať v tomto smere. Navyše trvalých miest vo vede nie je veľa, preto je rozumné si nechať otvorené aj zadné dvierka.

 • Veda: Pre fyzika asi vždy prvá možnosť. Avšak trvalých miesto vo vede nie je veľa a preto je rozumné nechať si otvorené aj zadné vrátka, napríklad:
 • Priemysel: Fyzici sú, z pochopiteľných dôvodov, žiadaní v automobilkách, leteckom priemysle a vôbec v každom priemysle, ktorý ma aspoň niečo spoločné s fyzikou.
 • Finančný sektor: Banky a poisťovne sú postavené na kvantitatívnych modeloch a analýzach, a preto vyžadujú absolventov, ktorí majú prirodzený vzťah k matematike a hraniu sa s číslami. Súčasťou fyziky je aj schopnosť pracovať s pokročilými štatistickými metódami, ktoré nájdu uplatnenie aj vo finančnom sektore.
 • Programovanie, IT sektor: Súčasťou modernej fyziky je programovanie a počítačové modelovanie. Preto šikovný študent nemá problém naučiť sa počas štúdia niekoľko programovacích jazykov a stať sa tak atraktívnym aj pre IT sektor.
Súťaž

Pikofyz zimné sústredenie

Zapoj sa aj Ty do súťaže PIKOFYZ! Budeš riešiť zaujímavé úlohy a zmeriaš si sily s rovesníkmi z celého Slovenska. Ak budeš medzi najlepšími, okrem vecných cien Ťa čaká aj pozvánka na super sústredenie.

 • Hodnotenie:
Viac info

Tvoja každotýždenná dávka vtipných a zaujímavých vedeckých videí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Prever si svoje vedecké rozmýšľanie na absurdných hypotetických otázkach!

 • Hodnotenie:
Viac info

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

IJSO, teda International Junior Science Olympiad, je súťaž motivovaných žiakov pre fyziku, chémiu a biológiu. Treba pri nej experimentovať a vedieť pohnúť rozumom. Ak máš rád prírodné vedy, nebojíš sa niečo porátať, experimentovať v labáku a si mladší ako 15 rokov, potom je IJSO súťaž práve pre teba! Súťaž má domáce kolo, ktoré prebieha elektronicky, a potom môžeš byť pozvaný priamo na celoštátne kolo. Úspechy z ostatných súťaží sa zohľadňujú tiež, takže ich nezabudni riešiť. Odmenou je možnosť sa prebojovať až na medzinárodné kolo, ktoré už bolo v Indii, na Bali či v Argentíne.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Nigh of Chances Technology je podujatie pre všetkých vysokoškolákov a stredoškolákov, ktorí chcú stretnúť expertov z najvýznamnejších firiem na Slovensku, ktorí sa s nimi podelia o svoje skúsenosti.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš sa posunúť míľovými krokmi dopredu vo svete fyziky, matematiky či programovania, spoznať množstvo nových ľudí a naučiť sa pri tom veľa nového a užitočného? Tak určite nevynechaj LETO s TROJSTENOM! Láka ťa naozaj porozumieť fyzike v úplne inej hĺbke a rozsahu? Chceš porozumieť umelej inteligencii? Chceš raz vedieť programovať tak, že budeš môcť pracovať v tých najlepších slovenských izahraničných firmách? Chceš vedieť veci, o ktorých ti všetci vravia, že ešte nie sú pre teba? Práve pre teba sú tu tri dvojtýždňové letné školy!
Ak nechceš tráviť leto na letnej škole, ale radšej si oddýchnuť niekde blízko peknej prírody, je tu pre teba letný tábor Trojstenu. Zaži sedemdňový tábor s cieľom naučiť ťa čo-to z matematiky, fyziky a informatiky, spoznať ľudí s podobnými záujmami ako máš ty a popri všetkom sa aj poriadne zabaviť. Okrem množstva odborných a populárnych prednášok na teba čakajú netradičné športy, rôzne zážitkové hry, šifrovačka či iné dobrodružné a príjmené aktivity.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kockatý víkend je víkendová akcia nielen pre riešiteľov Pikomatu alebo Pikofyzu, ale pre všetky deti, ktoré sú v 5. – 9. triede ZŠ alebo príme až kvarte osemročných gymnázií. Vítaní sú všetci fanúšikovia matematiky a fyziky, ktorí chcú zažiť víkend nabitý zábavou, hrami, novými kamarátmi a samozrejme zaujímavosťami a prednáškami z matematiky a fyziky.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Online súťaž pre mladých vedátorov, v ktorej si nielen porovnajú svoje teoretické znalosti s rovesníkmi, ale taktiež sa naučia veľa nového vďaka pokusom či potrebe gúgliť. Tento online seminár je vhodní pre všetkých nadšencov matematiky, biológie, chémie a fyziky.

 • Hodnotenie:
Viac info

EUSO je tímová vedecká súťaž, na ktorej môžeš predviesť svoje vedomosti z prírodných vied. Tvojím cieľom bude vyriešiť niekoľko praktických úloh, ktoré budú overovať tvoje vedomosti z biológie, chémie a fyziky. Je určená pre školákov do 16 rokov a každý rok sa koná v inej krajine Európskej únie.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: