Fyzika

190 talentov

Cesta vedátora
 • Učeň vedátor
 • Majster vedátor

V jadre fyziky leží túžba spoznať a pochopiť štruktúru a fungovanie sveta a vesmíru okolo nás. Fyzika skúma všetky možné podoby a premeny energie, aj to, ako sa táto energia prejavuje v prírode a v časopriestore. V prírodných javoch hľadá a definuje zákony a pomocou prírodných konštánt sa snaží o konzistentný matematický popis sveta.

Ak sa pozrieme na pohár vína dostatočne zblízka, uvidíme celý vesmír. Uvidíme v ňom fyziku: víriacu kvapalinu, ktorá sa vyparuje v závislosti od vetra a počasia, odraz v skle; naša predstavivosť pridá atómy. Sklo je zasa destilát vyrobený zo skál pochádzajúcich zo Zeme a v jeho zložení vidíme tajomstvo veku vesmíru a vývoju hviezd.
Richard Feynman

Bude ma fyzika baviť?

Baví ťa premýšľať na tým, ako fungujú  magnetky na chladničke, prečo si na Evereste neuvaríš polievku, alebo ako je možné dostať do vzduchu päťstotonový Airbus?  Fascinuje ťa predstava, že vďaka obriemu teleskopu v púšti sa vieme pozrieť do minulosti vesmíru? Nezastavíš sa ani pred uletenými myšlienkami, ako je stroj času či teleport?

V tom prípade pokračuj v bádaní a kladení ďalších otázok. Je možné, že ťa privedú na cestu fyzika a nepotrvá dlho, kým si vzadu na dvore postavíš vlastný fúzny reaktor, tak ako Taylor:

Ale pozor, ak sa nekamarátiš s matikou a nebavia ťa experimenty, potom pre teba fyzika asi nebude to pravé – skús radšej science-fiction. 🙂 Možno tým najpodstatnejším slovom, ktoré vystihuje dôvod prečo študovať fyziku je mindset, teda akési nastavenie mysle. Vo fyzike sa človek často stretáva s pocitom, že „ničomu nerozumie“ a tak je nútený neustále premýšľať nad novými teóriami, modelmi, konceptami a závermi. Tiež musí byť schopný učiť sa priebežne a svojpomocne nadobúdať stále nové zručnosti – nové matematické metódy alebo programovacie jazyky.

Aké otázky rieši fyzika?

Historickí velikáni fyziky nám objasnili oblasti, akými je napríklad mechanika, optika, zákon gravitácie či elektromagnetické javy. Moderná fyzika rieši ďalšie fascinujúce otázky. Jednými z mnohých sú aj otázky ako napríklad:

 • Ako postaviť stroj na jadrovú fúziu, vďaka ktorému by sme mali lacnú energiu?
 • Existuje jednotný matematický model, ktorý by popisoval všetky fyzikálne javy?
 • Čo je temná hmota a temná energia vo vesmíre?

Kde sa môžem uplatniť s fyzikou?

Prvou možnosťou je vedecká kariéra. Väčšinou má však len zopár študentov ročne skutočný záujem pokračovať v tomto smere. Navyše trvalých miest vo vede nie je veľa, preto je rozumné si nechať otvorené aj zadné dvierka.

 • Veda: Pre fyzika asi vždy prvá možnosť. Avšak trvalých miesto vo vede nie je veľa a preto je rozumné nechať si otvorené aj zadné vrátka, napríklad:
 • Priemysel: Fyzici sú, z pochopiteľných dôvodov, žiadaní v automobilkách, leteckom priemysle a vôbec v každom priemysle, ktorý ma aspoň niečo spoločné s fyzikou.
 • Finančný sektor: Banky a poisťovne sú postavené na kvantitatívnych modeloch a analýzach, a preto vyžadujú absolventov, ktorí majú prirodzený vzťah k matematike a hraniu sa s číslami. Súčasťou fyziky je aj schopnosť pracovať s pokročilými štatistickými metódami, ktoré nájdu uplatnenie aj vo finančnom sektore.
 • Programovanie, IT sektor: Súčasťou modernej fyziky je programovanie a počítačové modelovanie. Preto šikovný študent nemá problém naučiť sa počas štúdia niekoľko programovacích jazykov a stať sa tak atraktívnym aj pre IT sektor.
Film, video, kniha

Raňajky s Einsteinom (Chad Orzel)

Bez kvantovej fyziky by ani vaše raňajky neboli možné. Autor svetových bestsellerov Chad Orzel vám vysvetlí prečo. Úchvatná fyzika nie je len v experimentoch za milióny alebo v extrémnych astrofyzických súvislostiach, akými sú napríklad čierne diery. V skutočnosti je všade okolo vás. Tesne pod povrchom normálneho každodenného života. Bežná ranná rutina závisí od jedného z najzvláštnejších javov, aké boli kedy objavené. Vedeli ste, že tajomstvo kvantovej mechaniky sa skrýva ešte aj v obyčajnom budíku? Alebo to, že klasická fyzika nevie vysvetliť, prečo váš rozohriaty hriankovač svieti na oranžovo? V Raňajkách s Einsteinom vám autor ukáže kúzla, ktoré nájdete aj v tých najjednoduchších činnostiach. Kvantová fyzika je jedným z najväčších úspechov ľudskej civilizácie a môžete ju vidieť kdekoľvek. Stačí vedieť, kam sa pozerať.

 • Hodnotenie:
Viac info

Stalo sa vám, že ste sa zaujímali o to, ako veci fungujú, ale tým múdrym slovám ste vôbec nerozumeli? Randall Munroe vám pomôže. Vo svojom Veľkom vysvetľovači používa jednoduché kresby a iba tisíc (či skôr desať stoviek) najbežnejších slov, ktorými vysvetľuje množstvo zaujímavostí vrátane:

 • rádiových skríň na zohrievanie jedla (mikrovlniek)
 • vysokých ciest (mostov)
 • počítačových budov (datacentier)
 • spoločného vesmírneho domu (Medzinárodnej vesmírnej stanice)
 • ďalších svetov okolo Slnka (slnečnej sústavy)
 • veľkých plochých skál, na ktorých žijeme (litosférických platní)
 • prvkov, z ktorých sa všetko skladá (periodickej tabuľky chemických prvkov)
 • lietajúcich člnov s otáčajúcimi sa krídlami (helikoptér)
 • skríň, vďaka ktorým šaty lepšie voňajú (práčok a sušičiek)
 • vakov so všeličím možným vo vašom vnútri (ľudské orgány)
Ako tieto veci fungujú? Odkiaľ pochádzajú? Aký by bol život bez nich? A čo by sa stalo, keby sme ich otvorili, zohriali, ochladili, otočili iným smerom či stlačili tento gombík? Vo Veľkom vysvetľovači nám Munroe dáva odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac. Táto kniha je zábavná, zaujímavá a zrozumiteľná pre každého – od piatich do sto piatich rokov – kto sa niekedy zaujímal, ako veci fungujú.

 • Hodnotenie:
Viac info

Výborne spracovaná stránka, ktorá slúži na popularizáciu vedu. Nájdete tu všetko. "Krátke" texty, dlhočizné texty, odporúčaná literatúra, podcasty, videá, eventy a mnoho iného. A to všetko z rôznych oblastí vedy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Bill Bryson sa opisuje ako váhavý cestovateľ, ale aj keď je doma v bezpečí, nedokáže zadržať svoju zvedavosť k okolitému svetu. A short history of nearly everything je kniha o tom, čo sa stalo od Veľkého tresku až po vznik civilizácie - ako sme sa odtiaľ dostali, boli ničím, až sem, boli sme my. Výzvou Billa Brysona je vziať predmety, ktoré väčšine z nás zvyčajne nič nehovoria, ako geológia, chémia a fyzika častíc, a zistiť, či neexistuje spôsob, ako ich urobiť zrozumiteľnými pre ľudí, ktorí si nikdy nemysleli, že by sa mohli zaujímať o vedu.

 • Hodnotenie:
Viac info

Tvorca populárneho webového komiksu xkcd Randall Munroe dáva v tejto knihe zábavné a poučné odpovede na dôležité otázky, ktoré vám azda nikdy nenapadlo položiť.

 • Hodnotenie:
Viac info

Ani o prázdninách se brány naší univerzity nezavírají. Letní školy UK jsou určeny jak tuzemským a zahraničním studentům, tak i široké veřejnosti. Jednacími jazyky jsou kromě češtiny a angličtiny i jiné cizí jazyky (španělština, ruština).

 • Hodnotenie:
Viac info

Na tejto stránke nájdeš veľa chemických, fyzikálnych, biologických, geografických, matematických a mnohých iných simulácii, ktoré ti pomôžu lepšie pochopiť vedecké javy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Na ploche takmer 5000 m 2 na vás čaká cez 170 interaktívnych exponátov . Unikátna stála expozícia je rozdelená do štyroch tematických celkov: Planéta , Civilizácia , Človek a Mikrosvet. Samostatná časť Detské science centrum je venovaná deťom od 2 do 6 rokov. V Divadle vedy si potom môžete užiť naše pravidelná predstavenia plná zábavných pokusov. Ostatne pozrite sami na fotky alebo na virtuálnu prehliadku !

 • Hodnotenie:
Viac info

Centrum vedy je miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Centrum vedy používa neformálne metódy, vyvažuje prvky hry a vzdelávania. Idea centra vedy vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. Preto sa snaží všetkým návštevníkom dať príležitosť všetko vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec funguje. Všetko je do značnej miery v rukách návštevníka. Hlavnou myšlienkou centra vedy je popularizovať vedu formou prístupnou širokej verejnosti tak, aby si každý z návštevníkov odniesol nové poznatky, zážitky a nové vedomosti. Zážitkové centrum vedy Aurelium je určené  pre mládež od 12 rokov, pretože exponáty vyžadujú základné znalosti fyziky, ktoré návštevníkom pomôžu pri ďalšom rozvoji vedomostí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Všeobecne prospešná spoločnosť iQLANDIA ktorá vznikla za účelom poskytovania neformálneho vzdelávania formou interaktívneho poznávania. Hlavnou aktivitou spoločnosti je prevádzkovanie a rozvoj vedeckých centier.

 • Hodnotenie:
Viac info

Na tejto stránke nájdeš rôzne študijné materiály tak neváhaj a bež sa vzdelávať.

 • Hodnotenie:
Viac info

Nauč sa počítať príklady z chémie, fyziky alebo matematiky. Či už sa chceš naučiť počítať látkové množstvo alebo rovnice tak to určite nájdeš na tejto stránke.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: