Filozofia

205 talentov

Cesta bádateľa
 • Učeň bádateľ
 • Majster bádateľ

Chceš získať nový šiesty zmysel? Láka ťa spoznať sám seba, svet a podstatu života? Baví ťa čítanie? Vidíš veci inak ako ostatní? Potom je filozofia pre teba tá pravá.

Bude ma filozofia baviť?
Chceš získať nový šiesty zmysel? Láka ťa spoznať sám seba, svet a podstatu života? Baví ťa čítanie? Vidíš veci inak ako ostatní? Potom je filozofia pre teba tá pravá.

Filozofia ti nezaručí teplé miesto v banke či vo firme. Ak ťa však naozaj pohltí, všimneš si, čo iní nevidia a pochopíš súvislosti, ktoré iným unikajú. Získaš cit pre pravdu i pre klamstvo.

Ak pochybuješ, že vydržíš päť rokov čítať, písať a premýšľať, nakombinuj si ju do dvojodborového štúdia s iným odborom. To ti môže neskôr pomôcť aj pri hľadaní zamestnania.

Akým oblastiam sa filozofia venuje?
Filozofia je čisté premýšľanie. Nebudeš sa hrať ani s mikroskopom, ani so štetcom. A predsa budeš skúmať otázky, ktoré stoja na počiatku každej vedy a umenia.

Tu je niekoľko veľkých otázok, ktoré si kladie:

 • Etika: Na čo je vlastne človek na svete? V čom spočíva dobrý ľudský život? Aké konanie je morálne neprijateľné?
 • Epistemológia: Ako vieme, že 2+2=4? Čo ak to tak nie je? Je okolo nás všade Matrix?
 • Politická filozofia: Smie štát niektorého zo svojich občanov zabiť? A kto o tom môže rozhodnúť? My všetci? Vláda? Zákony?
 • Estetika: Čo je to krása? Prečo sa Japoncom páči niečo iné ako Grékom? Kto z nich má pravdu?

Filozofovať a premýšľať môžeš úplne o všetkom, vrátane najsúčasnejších tém – o bezpilotných lietadlách, virtuálnej realite, bitcoinoch či starnutí.

Čo robia súčasní filozofi?

Kde sa môžem s filozofiou uplatniť?
Odpoveď je vskutku filozofická, ale pravdivá: všade a nikde. Prečo nikde? Pretože vyštudovaného filozofa nečaká jasná cesta ako právnika alebo lekára. Prečo všade? Pretože filozofia učí kritickému mysleniu, práci so slovom a vnútornej poctivosti. A to sú vlastnosti, ktoré sú v dnešnom svete veľmi užitočné a žiadané.

Tu je niekoľko možných zamestnaní:

 • Školy – Môžeš ostať na vysokej škole a pôsobiť na fakulte ako učiteľ a vedec. Môžeš tiež vyučovať občiansku výchovu či etiku na strednej škole.
 • Neziskovky – V neziskovej organizácii síce nedostaneš plat ako vo firme, ale ponúkajú neformálne a kreatívne prostredie na riešenie tém ako sú ľudské práva, ochrana prírody, vzdelávanie, kritika štátu apod.
 • Médiá – Keď doštuduješ filozofiu, budeš vedieť dobre písať a formulovať myšlienky. Uplatníš sa napríklad ako redaktor, komentátor či editor.
 • Druhý odbor – Mnohí študenti študujú filozofiu dvojodborovo a filozofiu zúžitkujú v druhom odbore, aj v práci. Toto ti odporúčame.


Ako na sebe pracovať? Ako sa pripraviť na štúdium?
Rátaj s tým, že filozofia je najmä o písaní a čítaní a okrem aspoň jedného cudzieho jazyka, by si sa mal ideálne venovať aj latinčine alebo gréčtine. Takže veľa čítaj. Na prijímačkách sa pýtajú vždy na literatúru, ktorú si prečítal. Tu na TalentHube nájdeš najlepšie tipy na knihy aj iné aktivity.

Film, video, kniha

Zdroj (Ayn Rand)

Slavný román americkej autorky ruského pôvodu prináša príbeh architekta Howarda Roarka, jeho nezávislé myslenie, racionalita a dôslednosť ho privedú do konfliktu s iracionálnou spoločnosťou.

 • Hodnotenie:
Viac info

Ani o prázdninách se brány naší univerzity nezavírají. Letní školy UK jsou určeny jak tuzemským a zahraničním studentům, tak i široké veřejnosti. Jednacími jazyky jsou kromě češtiny a angličtiny i jiné cizí jazyky (španělština, ruština).

 • Hodnotenie:
Viac info

Akadémia veľkých diel je voľnočasový program pre stredoškolákov. Pozeráme dobré filmy, čítame tie najlepšie knižky, počúvame kvalitnú hudbu a zamýšľame sa o slávnych obrazoch. Hľadáme odpovede na veľké otázky vo veľkých príbehoch.Vstupujeme do diskusie s najväčšími mysliteľmi, ktorí formovali našu civilizáciu. Nasledujeme princípy klasického a charakterového vzdelávania používané na tých najlepších svetových univerzitách.

Študenti sa na semináre pripravujú pomocou materiálov v online knižnici. Na jednom seminári je 7-15 študentov, ktorí spolu diskutujú o konkrétnych dielach a o dôležitých témach, ktoré otvárajú. Učiteľ posúva diskusiu študentov pomocou metodiky Akadémie. Na záver programu sú študenti odmenení certifikátom.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Rozhovory v origináli s tými najšpičkovejšími spisovateľmi od 50. rokov až po súčasnosť. Čo prezradil o sebe a svojich knihách Jack Kerouack, Jorge Louis Borges alebo Milan Kundera?

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Časopis mapujúci aktuálne dianie vo svete umenia. Zameriava sa síce predovšetkým na české umenie, ale nájdeš tam aj články o slovenskej, rakúskej či maďarskej scéne. Dočítaš sa, čo sa momentálne deje okolo teba, kam zájsť na výstavu, či aký umelec stojí za pozornosť. Art+antiques môže byť inšpiráciou aj pre budúcich novinárov, ktorí by radi písali o umení.

 • Hodnotenie:
Viac info

V dnešnej informačne nabitej dobe je veľmi dôležité rozlišovať spoľahlivé informácie od tých zavádzajúcich. Tvorcovia iniciatívy Zvol si prirovnávajú internet k supermarketu - ani v obchode si nekúpiš hocijaký výrobok len preto, že ho tam majú. Vymysleli preto Surfárovho sprievodcu internetom, ktorý ti pomôže zorientovať sa medzi záplavou článkov, v ktorých sa dennodenne topíš na nete.

 • Hodnotenie:
Viac info

Krátke online kurzy Masarykovej univerzity v Brne, ktoré hravým spôsobom predstavujú, čo presne robí taký vedec alebo študent humanitných vied. Zavedú ťa do čias rímskeho umenia, budhistickej ikonografie či k pahorku duchov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Strhujúci televízny film ideálny pre všetkých, ktorých láka filozofia náboženstva alebo religionistika. Nech to znie akokoľvek zvláštne, pred súdom sa ako obžalovaný ocitá samotný Boh. Uväznení v koncentračnom tábore sa pýtajú: Ak je Boh všemohúci a dobrý, ako je možné, že existuje na svete utrpenie? Ako mohol dopustiť takú ohavnosť, akou je holokaust? Tento film je síce náročnejší na pozeranie, ale je famóznym prehľadom najrôznejších argumentov k tejto téme a skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať filozofická debata. Dozvieš sa tiež veľa o židovskom náboženstve a histórii.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Sofia je esejistická súťaž vo filozofii pre stredné školy, ktorú organizuje Kolégium Antona Neuwirtha a Akadémia veľkých diel. Každý rok vyhlasuje tím Sofie jednu provokatívnu otázku, na ktorú treba odpovedať v štýle argumentačnej eseje.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: