Filozofia

220 talentov

Cesta bádateľa
 • Učeň bádateľ
 • Majster bádateľ

Chceš získať nový šiesty zmysel? Láka ťa spoznať sám seba, svet a podstatu života? Baví ťa čítanie? Vidíš veci inak ako ostatní? Potom je filozofia pre teba tá pravá.

Bude ma filozofia baviť?
Chceš získať nový šiesty zmysel? Láka ťa spoznať sám seba, svet a podstatu života? Baví ťa čítanie? Vidíš veci inak ako ostatní? Potom je filozofia pre teba tá pravá.

Filozofia ti nezaručí teplé miesto v banke či vo firme. Ak ťa však naozaj pohltí, všimneš si, čo iní nevidia a pochopíš súvislosti, ktoré iným unikajú. Získaš cit pre pravdu i pre klamstvo.

Ak pochybuješ, že vydržíš päť rokov čítať, písať a premýšľať, nakombinuj si ju do dvojodborového štúdia s iným odborom. To ti môže neskôr pomôcť aj pri hľadaní zamestnania.

Akým oblastiam sa filozofia venuje?
Filozofia je čisté premýšľanie. Nebudeš sa hrať ani s mikroskopom, ani so štetcom. A predsa budeš skúmať otázky, ktoré stoja na počiatku každej vedy a umenia.

Tu je niekoľko veľkých otázok, ktoré si kladie:

 • Etika: Na čo je vlastne človek na svete? V čom spočíva dobrý ľudský život? Aké konanie je morálne neprijateľné?
 • Epistemológia: Ako vieme, že 2+2=4? Čo ak to tak nie je? Je okolo nás všade Matrix?
 • Politická filozofia: Smie štát niektorého zo svojich občanov zabiť? A kto o tom môže rozhodnúť? My všetci? Vláda? Zákony?
 • Estetika: Čo je to krása? Prečo sa Japoncom páči niečo iné ako Grékom? Kto z nich má pravdu?

Filozofovať a premýšľať môžeš úplne o všetkom, vrátane najsúčasnejších tém – o bezpilotných lietadlách, virtuálnej realite, bitcoinoch či starnutí.

Čo robia súčasní filozofi?

Kde sa môžem s filozofiou uplatniť?
Odpoveď je vskutku filozofická, ale pravdivá: všade a nikde. Prečo nikde? Pretože vyštudovaného filozofa nečaká jasná cesta ako právnika alebo lekára. Prečo všade? Pretože filozofia učí kritickému mysleniu, práci so slovom a vnútornej poctivosti. A to sú vlastnosti, ktoré sú v dnešnom svete veľmi užitočné a žiadané.

Tu je niekoľko možných zamestnaní:

 • Školy – Môžeš ostať na vysokej škole a pôsobiť na fakulte ako učiteľ a vedec. Môžeš tiež vyučovať občiansku výchovu či etiku na strednej škole.
 • Neziskovky – V neziskovej organizácii síce nedostaneš plat ako vo firme, ale ponúkajú neformálne a kreatívne prostredie na riešenie tém ako sú ľudské práva, ochrana prírody, vzdelávanie, kritika štátu apod.
 • Médiá – Keď doštuduješ filozofiu, budeš vedieť dobre písať a formulovať myšlienky. Uplatníš sa napríklad ako redaktor, komentátor či editor.
 • Druhý odbor – Mnohí študenti študujú filozofiu dvojodborovo a filozofiu zúžitkujú v druhom odbore, aj v práci. Toto ti odporúčame.


Ako na sebe pracovať? Ako sa pripraviť na štúdium?
Rátaj s tým, že filozofia je najmä o písaní a čítaní a okrem aspoň jedného cudzieho jazyka, by si sa mal ideálne venovať aj latinčine alebo gréčtine. Takže veľa čítaj. Na prijímačkách sa pýtajú vždy na literatúru, ktorú si prečítal. Tu na TalentHube nájdeš najlepšie tipy na knihy aj iné aktivity.

Z iného súdka

UNIMAK: Ako na univerzitné štúdium v zahaničí

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Nechceš prijímať veci len tak ako sa na prvý pohľad javia a chceš vidieť hlbšie pod povrch vecí? Biofyzik Jaro Varchola a moriak Alfonz ti prezradia, ako sa naučiť kriticky myslieť. Okrem toho sa ešte naučíš aj o tom, ako improvizovať so zrkadlovým písmom :)  

 • Hodnotenie:
Viac info

Súťaž v riešení logických úloh pre druhý stupeň ZŠ organizovaná organizáciou Mensa Slovensko. A parádny tábor pre šikovné hlavičky.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Rozhovory v origináli s tými najšpičkovejšími spisovateľmi od 50. rokov až po súčasnosť. Čo prezradil o sebe a svojich knihách Jack Kerouack, Jorge Louis Borges alebo Milan Kundera?

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Časopis mapujúci aktuálne dianie vo svete umenia. Zameriava sa síce predovšetkým na české umenie, ale nájdeš tam aj články o slovenskej, rakúskej či maďarskej scéne. Dočítaš sa, čo sa momentálne deje okolo teba, kam zájsť na výstavu, či aký umelec stojí za pozornosť. Art+antiques môže byť inšpiráciou aj pre budúcich novinárov, ktorí by radi písali o umení.

 • Hodnotenie:
Viac info

V dnešnej informačne nabitej dobe je veľmi dôležité rozlišovať spoľahlivé informácie od tých zavádzajúcich. Tvorcovia iniciatívy Zvol si prirovnávajú internet k supermarketu - ani v obchode si nekúpiš hocijaký výrobok len preto, že ho tam majú. Vymysleli preto Surfárovho sprievodcu internetom, ktorý ti pomôže zorientovať sa medzi záplavou článkov, v ktorých sa dennodenne topíš na nete.

 • Hodnotenie:
Viac info

Krátke online kurzy Masarykovej univerzity v Brne, ktoré hravým spôsobom predstavujú, čo presne robí taký vedec alebo študent humanitných vied. Zavedú ťa do čias rímskeho umenia, budhistickej ikonografie či k pahorku duchov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Strhujúci televízny film ideálny pre všetkých, ktorých láka filozofia náboženstva alebo religionistika. Nech to znie akokoľvek zvláštne, pred súdom sa ako obžalovaný ocitá samotný Boh. Uväznení v koncentračnom tábore sa pýtajú: Ak je Boh všemohúci a dobrý, ako je možné, že existuje na svete utrpenie? Ako mohol dopustiť takú ohavnosť, akou je holokaust? Tento film je síce náročnejší na pozeranie, ale je famóznym prehľadom najrôznejších argumentov k tejto téme a skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať filozofická debata. Dozvieš sa tiež veľa o židovskom náboženstve a histórii.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Sofia je esejistická súťaž vo filozofii pre stredné školy, ktorú organizuje Kolégium Antona Neuwirtha a Akadémia veľkých diel. Každý rok vyhlasuje tím Sofie jednu provokatívnu otázku, na ktorú treba odpovedať v štýle argumentačnej eseje.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: