Chceš získať nový šiesty zmysel? Láka ťa spoznať sám seba, svet a podstatu života? Baví ťa čítanie? Vidíš veci inak ako ostatní? Potom je filozofia pre teba tá pravá.
Bude ma filozofia baviť?
Chceš získať nový šiesty zmysel? Láka ťa spoznať sám seba, svet a podstatu života? Baví ťa čítanie? Vidíš veci inak ako ostatní? Potom je filozofia pre teba tá pravá.
Filozofia ti nezaručí teplé miesto v banke či vo firme. Ak ťa však naozaj pohltí, všimneš si, čo iní nevidia a pochopíš súvislosti, ktoré iným unikajú. Získaš cit pre pravdu i pre klamstvo.
Ak pochybuješ, že vydržíš päť rokov čítať, písať a premýšľať, nakombinuj si ju do dvojodborového štúdia s iným odborom. To ti môže neskôr pomôcť aj pri hľadaní zamestnania.
Akým oblastiam sa filozofia venuje?
Filozofia je čisté premýšľanie. Nebudeš sa hrať ani s mikroskopom, ani so štetcom. A predsa budeš skúmať otázky, ktoré stoja na počiatku každej vedy a umenia.
Tu je niekoľko veľkých otázok, ktoré si kladie:
Filozofovať a premýšľať môžeš úplne o všetkom, vrátane najsúčasnejších tém – o bezpilotných lietadlách, virtuálnej realite, bitcoinoch či starnutí.
Čo robia súčasní filozofi?
Kde sa môžem s filozofiou uplatniť?
Odpoveď je vskutku filozofická, ale pravdivá: všade a nikde. Prečo nikde? Pretože vyštudovaného filozofa nečaká jasná cesta ako právnika alebo lekára. Prečo všade? Pretože filozofia učí kritickému mysleniu, práci so slovom a vnútornej poctivosti. A to sú vlastnosti, ktoré sú v dnešnom svete veľmi užitočné a žiadané.
Tu je niekoľko možných zamestnaní:
Ako na sebe pracovať? Ako sa pripraviť na štúdium?
Rátaj s tým, že filozofia je najmä o písaní a čítaní a okrem aspoň jedného cudzieho jazyka, by si sa mal ideálne venovať aj latinčine alebo gréčtine. Takže veľa čítaj. Na prijímačkách sa pýtajú vždy na literatúru, ktorú si prečítal. Tu na TalentHube nájdeš najlepšie tipy na knihy aj iné aktivity.
Slavný román americkej autorky ruského pôvodu prináša príbeh architekta Howarda Roarka, jeho nezávislé myslenie, racionalita a dôslednosť ho privedú do konfliktu s iracionálnou spoločnosťou.
Ani o prázdninách se brány naší univerzity nezavírají. Letní školy UK jsou určeny jak tuzemským a zahraničním studentům, tak i široké veřejnosti. Jednacími jazyky jsou kromě češtiny a angličtiny i jiné cizí jazyky (španělština, ruština).
Akadémia veľkých diel je voľnočasový program pre stredoškolákov. Pozeráme dobré filmy, čítame tie najlepšie knižky, počúvame kvalitnú hudbu a zamýšľame sa o slávnych obrazoch. Hľadáme odpovede na veľké otázky vo veľkých príbehoch.Vstupujeme do diskusie s najväčšími mysliteľmi, ktorí formovali našu civilizáciu. Nasledujeme princípy klasického a charakterového vzdelávania používané na tých najlepších svetových univerzitách.
Študenti sa na semináre pripravujú pomocou materiálov v online knižnici. Na jednom seminári je 7-15 študentov, ktorí spolu diskutujú o konkrétnych dielach a o dôležitých témach, ktoré otvárajú. Učiteľ posúva diskusiu študentov pomocou metodiky Akadémie. Na záver programu sú študenti odmenení certifikátom.Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).
Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.
Rozhovory v origináli s tými najšpičkovejšími spisovateľmi od 50. rokov až po súčasnosť. Čo prezradil o sebe a svojich knihách Jack Kerouack, Jorge Louis Borges alebo Milan Kundera?
Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.
Časopis mapujúci aktuálne dianie vo svete umenia. Zameriava sa síce predovšetkým na české umenie, ale nájdeš tam aj články o slovenskej, rakúskej či maďarskej scéne. Dočítaš sa, čo sa momentálne deje okolo teba, kam zájsť na výstavu, či aký umelec stojí za pozornosť. Art+antiques môže byť inšpiráciou aj pre budúcich novinárov, ktorí by radi písali o umení.
V dnešnej informačne nabitej dobe je veľmi dôležité rozlišovať spoľahlivé informácie od tých zavádzajúcich. Tvorcovia iniciatívy Zvol si prirovnávajú internet k supermarketu - ani v obchode si nekúpiš hocijaký výrobok len preto, že ho tam majú. Vymysleli preto Surfárovho sprievodcu internetom, ktorý ti pomôže zorientovať sa medzi záplavou článkov, v ktorých sa dennodenne topíš na nete.
Krátke online kurzy Masarykovej univerzity v Brne, ktoré hravým spôsobom predstavujú, čo presne robí taký vedec alebo študent humanitných vied. Zavedú ťa do čias rímskeho umenia, budhistickej ikonografie či k pahorku duchov.
Strhujúci televízny film ideálny pre všetkých, ktorých láka filozofia náboženstva alebo religionistika. Nech to znie akokoľvek zvláštne, pred súdom sa ako obžalovaný ocitá samotný Boh. Uväznení v koncentračnom tábore sa pýtajú: Ak je Boh všemohúci a dobrý, ako je možné, že existuje na svete utrpenie? Ako mohol dopustiť takú ohavnosť, akou je holokaust? Tento film je síce náročnejší na pozeranie, ale je famóznym prehľadom najrôznejších argumentov k tejto téme a skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať filozofická debata. Dozvieš sa tiež veľa o židovskom náboženstve a histórii.
Sofia je esejistická súťaž vo filozofii pre stredné školy, ktorú organizuje Kolégium Antona Neuwirtha a Akadémia veľkých diel. Každý rok vyhlasuje tím Sofie jednu provokatívnu otázku, na ktorú treba odpovedať v štýle argumentačnej eseje.