Cudzie jazyky

215 talentov

Cesta bádateľa
 • Učeň bádateľ
 • Majster bádateľ

Cudzie jazyky sú najúžasnejší spôsob ako spoznať svet a všetko v ňom. Kdekoľvek pôjdeš, ovládanie jazyka ti otvorí dvere – spoznáš najzaujímavejších ľudí, môžeš sa tam usadiť, pracovať alebo začať nový život.

Naučiť sa myslieť v inom jazyku ti umožní vidieť svoju vlastnú kultúru v novom svetle.
Gates McFadden

Budú ma cudzie jazyky baviť?

Ak si odpovieš na nasledovné ÁNO, tak určite! 🙂

 • Čítam rád, často a veľa. Čítaš rád diela zahraničných autorov? Chcel by si si ich knihy prečítať v origináli? Rád analyzuješ čo, prečo a ako napísali?
 • Milujem iné kultúry. Učarovala ti kultúra a história nejakej krajiny natoľko, že by si chcel vedieť viac a raz v nej aj žiť?
 • Mám zmysel pre detail. Všímaš si malé detaily i veľké rozdiely v tom, ako rôzne jazyky vyjadrujú tú istú myšlienku?

Štúdium cudzích jazykov rozhodne nemusí byť len o drilovaní. Pozri si ako sa Sid naučil až 7 jazykov!

Čomu všetkému sa venujú cudzie jazyky?

Spočiatku sa budeš venovať všetkému, ale neskôr sa môžeš upriamiť na niektorú z týchto oblastí:

 • Lingvistika – okrem skúmania štruktúry jazyka (teoretická lingvistika), sa (aplikovaná) lingvistika zaoberá otázkami ako: V ktorom veku je učenie sa cudzieho jazyka najjednoduchšie? či Ako vplýva bilingvalizmus na mozog? Existujú aj interdisciplinárne odbory ako je sociolingvistika, psycholingvistika či neurolingvistika.
 • Literatúra, história a kultúra – sú pre tých, ktorých viac ako jazyk samotný zaujíma kultúra za ním a čo z neho ľudia dokážu vytvoriť.
 • Prekladateľstvo a tlmočníctvo – je pre teba, ak chceš cudzí jazyk denne používať v praxi a chceš uľahčiť život ľuďom, ktorí ho nevedia tak ako ty. Pre tých najodvážnejších môže byť výzvou simultánne tlmočiť.

Kde nájdem uplatnenie?

 • Učiteľstvo – môžeš učiť na základnej alebo strednej škole, ale aj ako lektor v jazykových školách. Ako učiteľ by si potreboval chodiť na pedagogickú školu alebo si urobiť pedagogické minimum, ako lektorovi ti stačí urobiť si medzinárodný certifikát.
 • Akademický výskum – ak ťa zaujala nejaká oblasť, ktorú chceš ďalej študovať, sprav si PhD a potom sa môžeš stať lingvistom alebo literárnym vedcom a učiť na vysokej.
 • Prekladateľstvo – môžeš prekladať knihy, ale aj filmové scenáre. Najviac sú vyhľadávaní prekladatelia odborných textov, ktorí poznajú dobre špecifickú oblasť napr. právo alebo medicínu. Potrebuješ nielen výbornú znalosť jazyka, ale aj dobre poznať kultúru danej krajiny, aby si vedel preložiť napr. miestne vtipy a podobne.
 • Tlmočenie – život tlmočníka môže byť veľmi pestrý a plný cestovateľských zážitkov. Od malých obchodných stretnutí až po veľké medzinárodné konferencie či zasadnutia Európskeho parlamentu – všade sa nájde práca pre dobrého tlmočníka.
 • Informačné technológie – softvérové spoločnosti dnes vyhľadávajú jazykových odborníkov, ktorí pracujú na vývoji aplikácií ako napr. Google Translate či softvéry pre telefóny, ktoré dokážu hovoriť.

 

Z iného súdka

UNIMAK: Ako na univerzitné štúdium v zahaničí

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta.
Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Je tvoje správanie na internete naozaj bezpečné? V siedmych krátkych lekciách sa dozvieš to najdôležitejšie, čo by mal poznať kažý užívateľ internetu. Naučíš sa, ako ochrániť seba, svoje účty a tiež svojich blízkych v online prostredí. Vieš, čo je to sexting, hoax, sociálne inžinierstvo, kyberšikana, kybergrooming, či webcam trolling? V kurze nájdeš odpoveď. Tento kurz vznikol ako súčast programu Web Rangers, ktorý je tiež jednou z aktivít na TalentHube. ;)

 • Hodnotenie:
Viac info

Cestou necestou je videosprievodca krajinou, ktorý ti ukáže nielen miestnu kuchyňu či turisticky vyhľadávané miesta, ale vďaka slovenskému sprievodcovi žijúcemu v tejto krajine spoznáš aj miestnu kultúru, tradície a morálku.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Medzinárodná literárna súťaž zameraná na sci-fi poviedku, ktorú môžeš napísať buď po slovensky, alebo v angličtine. Popusti uzdu svojej fantázii a ukáž svetu svoju víziu budúcnosti! :)

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov. Momentálne je v procese tvorby, takže si možno budeš musieť na svoj vysnívaný odbor chvíľočku počkať. ;) Zatiaľ skús preskúmať skvele vyplnenú psychológiu, sociológiu či informačné štúdiá.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Krátke online kurzy Masarykovej univerzity v Brne, ktoré hravým spôsobom predstavujú, čo presne robí taký vedec alebo študent humanitných vied. Zavedú ťa do čias rímskeho umenia, budhistickej ikonografie či k pahorku duchov. Momentálne si môžeš vybrať z kurzov k oborom Dejiny staroveku, Religionistika, História, Český jazyk a literatúra, Dejiny umenia a Praveká archeológia blízkeho východu.

 • Hodnotenie:
Viac info

Možnosť naučiť sa jazyky zábavnou formou. Nielen pre začiatočníkov :)

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

TalentGuide je mentoringový program, ktorý ťa prepojí s úspešnými vysokoškolákmi a mladými profesionálmi. Ak študuješ na strednej škole, chceš pracovať na svojom rozvoji a rád by si spoznal názor staršieho, skúsenejšieho človeka na svoje ciele a aktivity, zapoj sa do TalentGuide a hľadaj odpovede v priateľskom dialógu s mentorom. Piati vybraní študenti získajú v rámci programu aj štipendium na top letné rozvojové programy v zahraničí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Komplexný rozvojový program pre teba, ktorý si môžeš ušiť presne na mieru. Rozvíjaj svoj talent a sústreď sa na predmety, ktoré ťa bavia, zapoj sa ako dobrovoľník, športuj a zorganizuj si vlastnú dobrodružná expedíciu. Nezáleží na predmete, alebo odbore, ktorému sa chceš venovať, DofE Ti pomôže posunúť sa vo všetkých smeroch.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: