Cudzie jazyky

210 talentov

Cesta bádateľa
 • Učeň bádateľ
 • Majster bádateľ

Cudzie jazyky sú najúžasnejší spôsob ako spoznať svet a všetko v ňom. Kdekoľvek pôjdeš, ovládanie jazyka ti otvorí dvere – spoznáš najzaujímavejších ľudí, môžeš sa tam usadiť, pracovať alebo začať nový život.

Naučiť sa myslieť v inom jazyku ti umožní vidieť svoju vlastnú kultúru v novom svetle.
Gates McFadden

Budú ma cudzie jazyky baviť?

Ak si odpovieš na nasledovné ÁNO, tak určite! 🙂

 • Čítam rád, často a veľa. Čítaš rád diela zahraničných autorov? Chcel by si si ich knihy prečítať v origináli? Rád analyzuješ čo, prečo a ako napísali?
 • Milujem iné kultúry. Učarovala ti kultúra a história nejakej krajiny natoľko, že by si chcel vedieť viac a raz v nej aj žiť?
 • Mám zmysel pre detail. Všímaš si malé detaily i veľké rozdiely v tom, ako rôzne jazyky vyjadrujú tú istú myšlienku?

Štúdium cudzích jazykov rozhodne nemusí byť len o drilovaní. Pozri si ako sa Sid naučil až 7 jazykov!

Čomu všetkému sa venujú cudzie jazyky?

Spočiatku sa budeš venovať všetkému, ale neskôr sa môžeš upriamiť na niektorú z týchto oblastí:

 • Lingvistika – okrem skúmania štruktúry jazyka (teoretická lingvistika), sa (aplikovaná) lingvistika zaoberá otázkami ako: V ktorom veku je učenie sa cudzieho jazyka najjednoduchšie? či Ako vplýva bilingvalizmus na mozog? Existujú aj interdisciplinárne odbory ako je sociolingvistika, psycholingvistika či neurolingvistika.
 • Literatúra, história a kultúra – sú pre tých, ktorých viac ako jazyk samotný zaujíma kultúra za ním a čo z neho ľudia dokážu vytvoriť.
 • Prekladateľstvo a tlmočníctvo – je pre teba, ak chceš cudzí jazyk denne používať v praxi a chceš uľahčiť život ľuďom, ktorí ho nevedia tak ako ty. Pre tých najodvážnejších môže byť výzvou simultánne tlmočiť.

Kde nájdem uplatnenie?

 • Učiteľstvo – môžeš učiť na základnej alebo strednej škole, ale aj ako lektor v jazykových školách. Ako učiteľ by si potreboval chodiť na pedagogickú školu alebo si urobiť pedagogické minimum, ako lektorovi ti stačí urobiť si medzinárodný certifikát.
 • Akademický výskum – ak ťa zaujala nejaká oblasť, ktorú chceš ďalej študovať, sprav si PhD a potom sa môžeš stať lingvistom alebo literárnym vedcom a učiť na vysokej.
 • Prekladateľstvo – môžeš prekladať knihy, ale aj filmové scenáre. Najviac sú vyhľadávaní prekladatelia odborných textov, ktorí poznajú dobre špecifickú oblasť napr. právo alebo medicínu. Potrebuješ nielen výbornú znalosť jazyka, ale aj dobre poznať kultúru danej krajiny, aby si vedel preložiť napr. miestne vtipy a podobne.
 • Tlmočenie – život tlmočníka môže byť veľmi pestrý a plný cestovateľských zážitkov. Od malých obchodných stretnutí až po veľké medzinárodné konferencie či zasadnutia Európskeho parlamentu – všade sa nájde práca pre dobrého tlmočníka.
 • Informačné technológie – softvérové spoločnosti dnes vyhľadávajú jazykových odborníkov, ktorí pracujú na vývoji aplikácií ako napr. Google Translate či softvéry pre telefóny, ktoré dokážu hovoriť.

 

Súťaž

Juvenes Translatores

Ak chcú Európania naplniť heslo EÚ „zjednotení v rozmanitosti“, musia ovládať aj cudzie jazyky. Ak vás zaujímajú cudzie jazyky, môže vám pomôcť naša každoročná prekladateľská súťaž Juvenes Translatores, ktorú organizujeme od roku 2007. Z dlhodobého hľadiska štúdium jazykov zbližuje ľudí a umožňuje im lepšie porozumieť iným kultúram. Na druhej strane uľahčuje mladým ľuďom študovať a pracovať v rámci Európy. Štúdie ukazujú, že dopyt po preklade a prekladateľoch v Európe neustále rastie. Študenti cudzích jazykov by na to mali byť pripravení! Súťaž Juvenes Translatores zvyšuje povedomie o dôležitosti prekladateľských zručností a o tom, že je potrebné prehodnotiť význam prekladu ako prostriedku „mediácie“ medzi jazykmi v kontexte jazykového vzdelávania.

 • Hodnotenie:
Viac info

Internetivá anglická knižnica, kde nájdete množstvo učebníc, ale aj veľa kníh rozdelených do rôznych úrovní. Ku každej sú cvičenia, ktoré budú po vyplnení ohodnotené a tiež audiokniha.

 • Hodnotenie:
Viac info

Lektori a vedúci prinášajú do Wonderlandu viac než len angličtinu. Objavte ich zručnosti, hrajte ich športy, spievajte ich piesne a ochutnajte ich jedlo. S jedným dospelým na 5 detí je tu vždy niekto pre Vás. Nielen počas zábavných lekcií doobeda, ale počas akejkoľvek dennej doby anglicky hovoriť či angličtinu počuť. A nebuďte prekvapení, ak sa Vám v angličtine bude aj snívať.

 • Hodnotenie:
Viac info

S Pierrom a Noemi sa po francúzsky naučíš ľavou zadnou. Množstvo zábavných videí o gramatike, problémových a mätúcich otázkach, zaujímavostiach...

 • Hodnotenie:
Viac info

Na tejto stránke nájdeš veľa užitočných vecí (gramatiku, kurzy, blog, testy, pobyty) ale aj zaujímavosti o francúzštine.

 • Hodnotenie:
Viac info

Miesto, kde sa so všetkými, ktorí sú podobne (zúfalí) zaľúbení do francúzštiny delím o to, ako sa francúzštinu učím ja. O to, čo mi na nej pripadá najzaujímavejšie. O moje skúsenosti a zážitky z francúzskeho života. Ale aj o kultúrne, gastronomické či cestovateľské tipy. Sama by som to však nezvládla. Preto som si prizvala na pomoc Francúza (aké prekvapenie). Milého a trpezlivého  Francúza menom Matthieu, ktorý mi pomáha s množstvom vecí. Dobrovoľne a bez frflania.

 • Hodnotenie:
Viac info

Kurzy z rôznych oblastí v pohodlí vášho domova. Ľahko prístupné a veľmi dobre spracované.

 • Hodnotenie:
Viac info

Cestou necestou je videosprievodca krajinou, ktorý ti ukáže nielen miestnu kuchyňu či turisticky vyhľadávané miesta, ale vďaka slovenskému sprievodcovi žijúcemu v tejto krajine spoznáš aj miestnu kultúru, tradície a morálku.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Wikipédia pre humanitné vedy, na ktorej môžeš nahliadnuť do toho, čo sa budeš na výške reálne učiť, ak si vyberieš niektorý z týchto odborov.

 • Hodnotenie:
Viac info

Rozhovory v origináli s tými najšpičkovejšími spisovateľmi od 50. rokov až po súčasnosť. Čo prezradil o sebe a svojich knihách Jack Kerouack, Jorge Louis Borges alebo Milan Kundera?

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: