Chémia

245 talentov

Cesta magika
 • Učeň magik
 • Majster magik

Chémii sa nevyhneš. Je všade okolo teba: v tom, čo ješ, čo dýchaš a vo všetkých veciach, ktoré každodenne používaš. Vďaka chémii sa dozvieš nielen to, z čoho je hmota vlastne zložená, ale aj to, ako sa správa. Mnohí ju považujú za centrálnu vedu, pretože nám pomáha pochopiť aj veľa z toho, čo sa deje vo fyzike, biológii či medicíne.

Chémiu zrodili hviezdy, pretože práve z hviezd pochádzajú chemické prvky, ktoré sú stavebnými kameňmi hmoty.
Peter Atkins

Bude ma chémia baviť?

Moderná chémia je plná objavov – každý deň vznikajú nové látky, ktoré nám pomáhajú vytvárať nové materiály, nové lieky a nachádzať nové spôsoby ako robiť veci lepšie a ako lepšie chápať to, čo sa vlastne deje v prírode.

Pozri sa, čo hovorí chemik Lee Cronina o vývoji 3D tlačiarne na molekuly, vďaka ktorej si raz možno budeme tlačiť vlastné lieky:

 

Jednou z najzákladnejších charakteristík chémie je prepájať naše pozorovanie okolitého, makroskopického sveta so svetom atómov. Tvoje štúdium chémie začne teóriou atómov a elektrónov, čo ti pomôže pochopiť vlastnosti prvkov v periodickej tabuľke. Budeš sa tiež venovať základným zákonom energie a entropie, podľa ktorých sa reakcie riadia a čaká ťa aj osvojenie si špecifického chemického jazyka a slovníka.

Štúdium chémie ťa bude baviť, ak máš záujem na sebe pracovať v nasledujúcich oblastiach:

 • Analytické myslenie a matematika: dokážeš si komplexný problém rozdeliť na malé časti a pristúpiť k riešeniu postupne a systematicky; snažíš sa pristupovať k informáciám kriticky. Baví ťa matika a práca s dátami.
 • Experimentálne zručnosti: rád pracuješ s chemikáliami a pozoruješ ich zmeny, skúšaš nové postupy a rád sa učíš nové metódy a spôsoby; chceš si zlepšovať svoju precíznosť a efektívnosť.
 • Abstrakcia a odvádzanie: rozvíjaš si svoju kreativitu vytváraním predstáv a modelov; vieš zapísať a štrukturalizovať javy pomocou diagramov, rovníc, symbolov; dokážeš si prepájať schémy a modely s reálnym svetom.
 • Samostatnosť a zvedavosť: ak si zvedavý a dokážeš si o tom, čo ťa zaujíma aj niečo sám naštudovať, bez toho, aby ti to dal učiteľ priamo pod nos, si na dobrej ceste.

Aké sú hlavné oblasti, ktorým sa venuje chémia?

 • Organická chémia: je celá o uhlíku, vodíku, ich zlúčeninách a derivátoch.  
 • Anorganická chémia: rieši všetky ostatné chemické prvky a ich zlúčeniny, okrem tých, ktorým sa venuje organická chémia. Delenie na organickú a anorganickú chémiu je dnes už trochu oldschool, pretože sme zistili, že organické aj anorganické zlúčeniny sa riadia v podstate rovnakými zákonitosťami.
 • Fyzikálna chémia: keď sa stretne fyzika a chémia a začnú sa baviť o fyzikálnych  vlastnostiach chemických zlúčenín, vzniká fyzikálna chémia. Spoločnými silami hľadajú odpovede na otázky ako: Ako sa správajú elektróny v rôznych atómoch? Prečo horiace drevo produkuje teplo a topiaci ľad teplo spotrebúva? Ako môžeme využiť vlastnosti elektrického prúdu, svetla či magnetizmu na meranie vlastností látok, ako sú napríklad dĺžka väzby, množstvo látky alebo teplota vesmírnych telies?
 • Výpočtová chémia: sa snaží o využitie výpočtovej sily počítačov, chemického softvéru a simulácií na doplnenie toho, čo dokážeme zistiť pomocou experimentov. Interakcie medzi časticami alebo štruktúru molekúl tak nemusíme pozorovať experimentálne, ale môžme sa ich pokúsiť namodelovať, napríklad s pomocou kvantovej mechaniky.

Kde sa môžem uplatniť s chémiou?

 • Výskum: výskumu sa môžeš venovať na univerzitách, vo vedeckých organizáciách či vládnych vedeckých laboratóriách.
 • Priemysel: najviac zastúpené sú pracovné pozície súvisiace s kontrolou kvality, znižovaním environmentálneho dopadu výroby, ale aj nanotechnológie, biotechnológie, farmaceutický priemysel, materiálové technológie, potravinársky priemysel a palivá.
 • Bankový sektor a consulting: možno to nie je tak zrejmé, ale chemici sa uchytia aj v bankách či consultingu! Vedia totiž analyticky myslieť, efektívne komunikovať, riešiť komplexné problémy a analyzovať veľký počet dát.
 • Učenie a popularizácia vedy: chémiu môžeš učiť či prepájať s každodenným životom: priniesť na školy nové vedecké projekty či nové zaujímavé technológie a koncepty, editovať vedecké alebo populárnonáučné časopisy, relácie či weby.

 

Web a blog

ASAP Science

Tvoja každotýždenná dávka vtipných a zaujímavých vedeckých videí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Prever si svoje vedecké rozmýšľanie na absurdných hypotetických otázkach!

 • Hodnotenie:
Viac info

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

IJSO, teda International Junior Science Olympiad, je súťaž motivovaných žiakov pre fyziku, chémiu a biológiu. Treba pri nej experimentovať a vedieť pohnúť rozumom. Ak máš rád prírodné vedy, nebojíš sa niečo porátať, experimentovať v labáku a si mladší ako 15 rokov, potom je IJSO súťaž práve pre teba! Súťaž má domáce kolo, ktoré prebieha elektronicky, a potom môžeš byť pozvaný priamo na celoštátne kolo. Úspechy z ostatných súťaží sa zohľadňujú tiež, takže ich nezabudni riešiť. Odmenou je možnosť sa prebojovať až na medzinárodné kolo, ktoré už bolo v Indii, na Bali či v Argentíne.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš sa stať budúcim lekárom? Baví ťa veda a zároveň pomoc iným? Tak ty si ten pravý. Tu si môžeš vyskúšať, rôzne prípady pacientov a takisto sa priučiť medicínskym postupom. Hor sa do toho!

 • Hodnotenie:
Viac info

Nigh of Chances Technology je podujatie pre všetkých vysokoškolákov a stredoškolákov, ktorí chcú stretnúť expertov z najvýznamnejších firiem na Slovensku, ktorí sa s nimi podelia o svoje skúsenosti.

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Online súťaž pre mladých vedátorov, v ktorej si nielen porovnajú svoje teoretické znalosti s rovesníkmi, ale taktiež sa naučia veľa nového vďaka pokusom či potrebe gúgliť. Tento online seminár je vhodní pre všetkých nadšencov matematiky, biológie, chémie a fyziky.

 • Hodnotenie:
Viac info

EUSO je tímová vedecká súťaž, na ktorej môžeš predviesť svoje vedomosti z prírodných vied. Tvojím cieľom bude vyriešiť niekoľko praktických úloh, ktoré budú overovať tvoje vedomosti z biológie, chémie a fyziky. Je určená pre školákov do 16 rokov a každý rok sa koná v inej krajine Európskej únie.

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

O tom, že vedci a inžinieri nie sú žiadni suchári a vedia to poriadne roztočiť aj v uliciach Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Košíc, Popradu či Tatranskej Lomnice sa môžeš presvedčiť počas Noci výskumníkov, ktorá sa koná už tradične v septembri. Čakajú Ťa rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.

 • Hodnotenie:
Viac info

LEAF Award hľadá namakané makovice. LEAF Award je ocenenie pomocou ktorého môžeš získať  podporu, ak máš hlavu plnú dobrých nápadov a makáš nielen na skvelých výsledkoch v škole, ale aj na svojom okolí a inšpiruješ tým  ostatných.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: