Biológia

265 talentov

Cesta magika
 • Učeň magik
 • Majster magik

Biológia skúma ako vznikajú, žijú a zanikajú všetky živé veci okolo nás: človek, živočíchy, rastliny aj mikroorganizmy. Zložitosť a mnohotvárnosť života na Zemi je to, čo poháňa biológov, aby odhaľovali, čo sa skrýva za navonok jednoduchou a harmonickou prírodou.

Príroda dala človeku rozum, aby sa jej bránil a srdce, aby sa jej neubránil.
Jean Galbert de Campistron

Bude ma biológia baviť?


Fascinujú ťa procesy, vďaka ktorým dýchame, rozmýšľame či cítime bolesť? Pozoruješ život okolo a snažíš sa pochopiť jeho fungovanie do najmenších detailov? Túžiš zistiť, čo všetko sa skrýva pod povrchom ľudského tela, zvierat aj rastlín? V tom prípade si na správnom mieste!

Štúdium biológie si vyžaduje zápal pre pozorovanie, výskum a analytické myslenie. V tomto videu nájdeš pohľad do vnútra bunky a procesy, ktoré sa teraz dejú v každej časti tvojho tela. Je to pre teba ako napínavá detektívka? Tvoja evolúcia je na správnej ceste!

Aké otázky rieši biológia?

 • Má naše telo limit, alebo dokážeme s pomocou biológie a medicíny raz žiť večne?
 • Čo sa vlastne pokazí v rakovinových bunkách a prečo je také ťažké sa ich zbaviť?
 • Už vieme „naprogramovať“ baktérie tak, aby nám vyrábali inzulín pre cukrovkárov. Vedeli by vyrábať aj lacné biopalivá?
 • Akým spôsobom sú zakódované v mozgu naše spomienky alebo naša poloha v priestore?


Moderná biológia chce život nielen detailne popísať, ale aj pochopiť a tvorivo využiť. Aj vďaka novým technológiám ju dnes vieme perfektne prepojiť s inými vednými disciplínami. Vznikajú tak ambiciózne projekty – fotosyntetizujúce obklady mrakodrapov‚ „programovateľné baktérie“ alebo počítačové simulácie neurónov v ľudskom mozgu. Nečakané odpovede balansujúce na hranici biológie, medicínskej neurovedy a psychológie si môžeš pozrieť v tomto Ted talk-u.: Zároveň však ďalej objavuje živočíšne a rastlinné druhy, ktoré doposiaľ unikali ľudskej pozornosti v odľahlých častiach našej planéty.

Kde sa môžem uplatniť s biológiou?


Ako biológ máš dnes obrovské možnosti pôsobenia. Privedie ťa k práci v teréne, laboratóriu alebo do kontaktu s najrôznejšími technológiami. Čo zostane, je zameranie na rôzne podoby života.

Študenti biológie majú po univerzite viacero možností:

 • Výskum – Pre firmy, neziskové organizácie aj vlády môžeš pozorovať a popisovať časti života a jeho prejavy ideálne tak, aby sa poznatky, ktoré získaš, dali ďalej aplikovať v praxi.
 • Zdravotná starostlivosť – Veci vypozorované vo výskume a ich použitie sú veľmi dôležité pre farmaceutické firmy, nemocnice či nastavenie zákonov.
 • Ochrana životného prostredia – Znalosti z biológie, ale aj zoológie, mikrobiológie alebo environmentalistiky sa spájajú v snahe ochrániť konkrétne biotopy a druhy, ktorým dnes hrozí zničenie, ale aj celkovú budúcnosť našej planéty.
 • Vzdelávanie – Po magisterskom štúdiu môžeš ďalej rozširovať poznatky študentov na základných a stredných školách, ale aj univerzitách.
 • Iné – zaujímavé uplatnenia biológov sú aj v oblasti kriminalistiky a foréznej vedy, biotechnológií, štátnej správy alebo vydavateľskej činnosti s biologickou tematikou.
Súťaž

Vybrené témy z evolučnej biológie

Ahoj! Vitaj v našom korešpondenčnom seminári, ktorý sa volá Vybrané témy z evolučnej biológie.

Už si niekedy rozmýšľal o tom, prečo sa od šimpanzov tak líšime, napriek tomu, že 97% DNA máme rovnakej? A ako to vlastne je s tým príbuzenstvom ľudí a opíc?  Alebo Ťa nebodaj fascinujú vírusy,  či príčiny iných chorôb a ich dedičnost?

V tomto korešpondenčnom seminári si skúsime odpovedať na tieto a podobné otázky pomocou poznatkov evolučnej biológie. Dúfame, že evolučná perspektíva bude pre teba nielen zaujímavá, ale že vďaka nej jednoduchým spôsobom získaš aj vedomosti potrebné na hodinách biológie, a porozumieš tak nielen „ako“, ale aj „prečo“ sa v prírode dejú niektoré veci tak, ako sa dejú.

 • Hodnotenie:
Viac info

Tvoja každotýždenná dávka vtipných a zaujímavých vedeckých videí.

 • Hodnotenie:
Viac info

Výber vysokej školy bude patriť popri maturitách k najdôležitejším momentom tvojho posledného ročníka na strednej. Okrem štúdia doma či v Čechách máš však otvorené dvere aj do celého sveta. Ak ťa láka zahraničie, je potrebné si zháňať informácie čo najskôr. Jednou z možností je skvelo spracovaná stránka Unimak od slovenských a českých vysokoškolákov študujúcich na zahraničných školách, ktorí ti s radosťou poskytnú dôležité informácie a možno aj pomôžu dostať sa na tvoju vysnívanú univerzitu. Prihlasovací proces na zahraničné univerzity sa jemne odlišuje od toho českého a slovenského a vyžaduje omnoho viac dokumentov, ako aj záujem zo strany študenta. Práve na stránkach Unimaku nájdeš kopu užitočných rád, napríklad, ako správne napísať motivačný list, alebo aké možnosti financovania štúdia sú dostupné pre slovenských a českých študentov.

 • Hodnotenie:
Viac info

IJSO, teda International Junior Science Olympiad, je súťaž motivovaných žiakov pre fyziku, chémiu a biológiu. Treba pri nej experimentovať a vedieť pohnúť rozumom. Ak máš rád prírodné vedy, nebojíš sa niečo porátať, experimentovať v labáku a si mladší ako 15 rokov, potom je IJSO súťaž práve pre teba! Súťaž má domáce kolo, ktoré prebieha elektronicky, a potom môžeš byť pozvaný priamo na celoštátne kolo. Úspechy z ostatných súťaží sa zohľadňujú tiež, takže ich nezabudni riešiť. Odmenou je možnosť sa prebojovať až na medzinárodné kolo, ktoré už bolo v Indii, na Bali či v Argentíne.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš sa stať budúcim lekárom? Baví ťa veda a zároveň pomoc iným? Tak ty si ten pravý. Tu si môžeš vyskúšať, rôzne prípady pacientov a takisto sa priučiť medicínskym postupom. Hor sa do toho!

 • Hodnotenie:
Viac info

Expert - geniality show je zábavná vedomostná súťaž pre každého. Vyber si dve témy a dokáž, že si v nich expert! :) Na výber máš Mozgolamy (logika, matika), Svetobežník (geografia), Tajomstvá prírody (fyzika, chémia, biola), Do you speak english? (anglina), Dejiny, udalosti, umenie (dejepis, umenie) a Góly, body sekundy (šport).

 • Hodnotenie:
Viac info

Online súťaž pre mladých vedátorov, v ktorej si nielen porovnajú svoje teoretické znalosti s rovesníkmi, ale taktiež sa naučia veľa nového vďaka pokusom či potrebe gúgliť. Tento online seminár je vhodní pre všetkých nadšencov matematiky, biológie, chémie a fyziky.

 • Hodnotenie:
Viac info

EUSO je tímová vedecká súťaž, na ktorej môžeš predviesť svoje vedomosti z prírodných vied. Tvojím cieľom bude vyriešiť niekoľko praktických úloh, ktoré budú overovať tvoje vedomosti z biológie, chémie a fyziky. Je určená pre školákov do 16 rokov a každý rok sa koná v inej krajine Európskej únie.

 • Hodnotenie:
Viac info

Biologické sústredenie Arachne je dvojtýždňová letná akcia pre stredoškolákov, ktorých baví biológia a prírodné vedy. Zažiješ prednášky, praktické cvičenia a exkurzie zamerané na rôzne odbory biológie pod vedením študentov a učiteľov z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a ďalších odborníkov. Na malom výskumnom projekte si vyskúšaš, ako sa robí výskum a zažiješ aj dobrodružný zážitkový program plný hier a ďalších aktivít.  

 • Hodnotenie:
Viac info

Chceš chodiť na strednú, ktorá ti pomôže naplniť tvoj najvyšší potenciál? Chceš mať spolužiakov z rôznych kútov sveta, ktorí chcú na sebe makať a meniť veci okolo seba k lepšiemu? LEAF Academy chce poskytnúť svojim študentom vzdelanie, ktoré im pomôže rásť akademicky aj osobnostne, a zároveň v nich prebudí občiansku angažovanosť a podnikavé líderstvo.

 • Hodnotenie:
Viac info

Namotaj spolužiakov a staňte sa spolu mladými reportérmi pre životné prostredie. Posvietite si spoločne na environmentálne témy, ktoré trápia tvoj región -  jednak z odborného pohľadu, ale aj z pohľadu miestnych úradov, firiem či občanov.  Vybranú tému aj jej riešenie potom spracujete ako ozajstní reportéri. Budete mať aj vlastný novinársky preukaz, s ktorým sa dostaneš na rôzne odborné workshopy a exkurzie. Profesionálnou záštitou programu je Slovenský syndikát novinárov, takže kvalitka zaručená :)

 • Hodnotenie:
Viac info

O tom, že vedci a inžinieri nie sú žiadni suchári a vedia to poriadne roztočiť aj v uliciach Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Košíc, Popradu či Tatranskej Lomnice sa môžeš presvedčiť počas Noci výskumníkov, ktorá sa koná už tradične v septembri. Čakajú Ťa rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.

 • Hodnotenie:
Viac info

Oplatí sa pozrieť: