Zenit

Stredoškolská súťaž v programovaní, elektronike a strojárstve.

 

  • Hodnotenie:

Odporúčame aj tieto aktivity

Súťaž

Stredoškolská odborná činnosť (SOČ)

SOČka je veľmi známa súťaž, do ktorej svojich šikovných študentov zapája zvyčajne každá stredná škola. O čom to vlastne je? Je to veľmi jednoduché. Stačí si vybrať jednu z ponúkaných oblastí, ktoré sa každý rok trochu obmieňajú, ale na svoje si vždy prídu milovníci prírodných aj humanitných vied a umenia. Potom už len treba napísať prácu na tému, ktorú si sám vyberieš a ktorá ťa baví. Môžeš požiadať o pomoc svojho učiteľa, ktorý ťa tiež pripraví na finálnu časť súťaže, ktorou je obhajoba pred odbornou komisiou. SOČ môžeš smelo považovať za prípravu na bakalársku či diplomovú prácu na VŠ.  

Viac info
Film, video, kniha

Jazyk matematiky (K. Devlin)

Devlinova kniha podáva prehľadný obraz súčasnej matematiky a historického vývoja jej najzaujímavejších oblastí. Zároveň vyzdvihuje jej základné rysy, ktorými sú jednoduchosť, čistota, presnosť a elegancia, zdarne však predkladá aj jej väčšinou prehliadanú stránku - estetickú, intelektuálnu, vizuálnu a akustickú pôsobivosť. Je mnoho knižiek o matematike, ale táto spomedzi nich vyčnieva. Ak sa chceš v skratke dozvedieť, o čom vlastne tá matematika je, tak vrelo odporúčame siahnuť práve po tejto.  

Viac info
Súťaž

Pangea

Medzinárodná olympiáda Pangea je dobrou voľbou pre matematikov, ktorým nerobí problém počítať a riešiť matematické úlohy v časovom strese. Počas 45 minút budeš riešiť dokopy 25 úloh odstupňovaných podľa náročnosti. Tento typ súťaže môže byť pre teba skvelou skúsenosťou a môže ti poslúžiť ako tréning na maturitu z matematiky či na prijímačky pre VŠ.  

Viac info
Film, video, kniha

Environmentalisté pro jadernou energii (B. Comby)

Táto kniha propaguje jadrovú energiu, ktorá podľa autora (zakladateľa hnutia EFN – Environmentalists for Nuclear Energy) ako jediná môže uspokojiť energetické potreby planéty v 21. storočí a zároveň umožniť rozvoj chudobných krajín i ochranu životného prostredia. Kniha predstavuje nový prístup k energetickým potrebám planéty a predkladá jednoduché fakty, ktoré ti zodpovedajú otázky o existencii rádioaktivity v prírode, o relatívnom význame prírodnej radiácie, o použití rádioaktívneho žiarenia v medicíne, v armáde a v priemysle a jeho účinkoch na zdravie či o znečisťovaní životného prostredia pri spaľovaní fosílnych palív.  

Viac info