Videá z labákov

Na YouTube existuje obrovské množstvo videí z pokusov z univerzitných laboratórií. Veľká väčšina z nich má aj komentáre, ktoré ti priblížia čo a prečo sa tam deje.

Pozri si napríklad „Magické pokusy“ absolventov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

 

  • Hodnotenie:

Odporúčame aj tieto aktivity

Web a blog

Quanta Magazine

Quanta Magazine je špičkový online magazín podporovaný Simons Foundations, nadáciou podporujúcou „základný“ vedecký výskum. Desiatky dlhých a kvalitne napísaných článkov čakajú na dychtivého čitateľa, ktorému priblížia aktuálne myšlienky, nedávne objavy a pokrok v modernej matematike, fyzike, biológii, filozofii a ďalších vedných disciplínach. Čítanie Quanta Magazínu prináša jedinečnú príležitosť ako sa aj šikovný stredoškolák môže dosť k prístupnému zdroju prezentujúcemu najnovšie objavy a pokroky vo vede.  

Viac info
Z iného súdka

Stanica Žilina-Zárečie

V Žiline sa stále niečo deje. Či už sú to workshopy, prednášky, premietania, koncerty alebo výstavy. Nezávislý kultúrny priestor Stanica Žilina-Zárečie sa oplatí sledovať a mať prehľad o jej aktivitách..  

Viac info
Film, video, kniha

Nezlomná vôľa

Životopisný film Nezlomná vôľa rozpráva príbeh Williama Wiberforcera, ktorý bol významným politikom a bojovníkom za zrušenie otroctva v Anglicku na prelome 18. a 19. storočia. Film sleduje jeho únavný boj o zmenu práv černochov a paradoxné okolnosti dosiahnutia jeho vytúženého výsledku.  

Viac info
Film, video, kniha

Inheritance of Rome (Ch. Wickham)

Štúdia o tom, že po páde Ríma nenastala tak temná doba, ako nás o tom renesanční vzdelanci presvedčili, ale že celé Stredozemie, od západu, cez moslimský juh, až po východ, vlastne prevzalo od Rimanov veľmi veľa vecí a stali sa ich prirodzenými nasledovníkmi. Je to ukážkou toho, ako sa historici snažia meniť naše chápanie minulosti, ktoré je často založené na záveroch historikov, ktorí písali pred desiatkami či dokonca stovkami rokov.  

Viac info