Turnaj mladých fyzikov

Turnaj mladých fyzikov je súťaž určená pre zväčša päťčlenné družstvá stredoškolákov. Spája v sebe myšlienky odborných fyzikálnych súťaží (Fyzikálna olympiáda) s myšlienkami Stredoškolskej odbornej činnosť (prezentácia riešenia pred odbornou porotou). Úlohou súťažiacich je vyriešiť a preskúmať počas jedného roka 17 náročných úloh (častokrát ide o otvorené vedecké problémy), ktoré sú spoločné pre všetkých súťažiacich na celom svete. Tie následne musia obhájiť počas súťaže pred odbornou porotou ako aj inými súťažiacimi, ktorí vystupujú vo “fyzbojoch” v pozícii vedeckého oponenta a recenzenta.

Cieľom súťaže je simulovať vedeckú prácu. Okrem fyziky sa súťažiaci naučia aj množstvo „soft skills“ ako „project managment“ a „time managment“ a zlepšia si schopnosti vystupovať a prezentovať. Súťaž prebieha v slovenčine a angličtine. Je možné postúpiť na európske (AYPT) a medzinárodné kolo súťaže (IYPT), ktoré sa koná v krajinách ako Taiwan, Thajsko, Rusko, Singapúr a pod.

 

Pekné promo video – https://www.youtube.com/watch?v=O51W8D-qeiA

http://tmfsr.sk

  • Hodnotenie:

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčame aj tieto aktivity

Web a blog

Preposterous Universe

Preposterous Universe je blog Seana Carolla, profesora fyziky na Caltechu zaoberajúceho sa fundametnálnymi otázkami fyziky a kozmológiou.  

Viac info
Film, video, kniha

Schindlerov zoznam

Schindlerov zoznam je ďalší oceňovaný historický film z réžie Stevena Spielberga, Táto hlboko šokujúca výpoveď o hrôzach holokaustu je založená na skutočných udalostiach a mrazí pri každom pozretí.    

Viac info
Súťaž

Olympiáda mladých vedcov IJSO Slovensko

O čo ide? IJSO, teda International Junior Science Olympiad, je súťaž motivovaných žiakov pre fyziku, chémiu a biológiu. Treba pri nej experimentovať a vedieť pohnúť rozumom. Ak máš rád prírodné vedy, nebojíš sa niečo porátať, experimentovať v labáku a si mladší ako 15 rokov, potom je IJSO súťaž práve pre teba! Prečo sa zapojiť? Víťazi celoslovenského kola majú možnosť postúpiť na medzinárodné kolo. To sa uskutočnuje v lukratívnych destináciách ako Bali, Botswana, či Katar. Dve kolá súťaže na pôde univerzity Komenského a ďalšia korešpondenčná príprava Ťa navyše posunú míľovými krokmi vpred v prírodných vedách. Pre veľa minulých reprezentantov bolo IJSO štartom k ďalším úspechom na súťažiach ako EUSO, či medzinárodná chemická olympiáda.

Harmonogram súťaže

● apríl - školský experiment IJSO (ak tento rok prebieha) ● máj - pozývanie riešiteľov domáceho kola a olympiád na 1. výberové sústredenie ● jún - 1. výberové sústredenie IJSO ● leto - letná korešpondenčná príprava žiakov ● september - 2. výberové sústredenie IJSO ● december - medzinárodné kolo IJSO

Viac informácii na: https://www.facebook.com/IJSOSlovensko/

Viac info
Film, video, kniha

Komunikácia, tlmočenia, preklad… alebo Prečo spadla Babylonská veža?

Publikácia je určená začínajúcim, poloprofesionálnym i profesionálnym prekladateľom a tlmočníkom. Je písaná prístupným a zrozumiteľným štýlom, takže sa nemusíte báť, že by ste jej neporozumeli. Je to kniha pre všetkých, ktorí by sa chceli naučiť ako prekonať jazykovú a kultúrnu bariéru v súčasnom svete a porozumieť tomu, prečo vlastne vzniká.    

Viac info