The Globalization of World Politics – An Introduction to International Relations (J. Baylis, S. Smith, P. Owens)

Pôsobiac z jedinečnej neamerickej perspektívy, tento text obsahuje súvislý, prístupný a pútavý úvod do globalizácie svetovej politiky. Nové kapitoly o postkolonializme a postštrukturalizme zaručujú, že táto kniha je momentálne najrozsiahlejším dostupným úvodom do medzinárodných vzťahov. Tento výnimočný text je ideálny pre študentov, ktorí sa po prvýkrát zoznamujú s danou témou.

 

  • Hodnotenie:

Odporúčame aj tieto aktivity

Film, video, kniha

O slobode (J. S. Mill)

Základné dielo filozofie slobody prejavu a liberalizmu. Mill vo svojom najznámejšom diele pojednáva o užitočnosti diskusie, slobodného vyjadrovania názoru či neoprávnenosti potláčania menšinových názorov. Okrem toho Mill rozoberá aj spornejšie otázky, ako je napríklad tá, ako človeka posúvajú vpred aj zlé rozhodnutia. Toto dielo umožnuje už 150 rokov novinárom filozoficky ukotviť svoje poslanie v spoločnosti a miesto vo svete.  

Viac info
Film, video, kniha

Ktorá krajina robí najviac dobra?

I v dnešnom vyspelom svete sa mnohé krajiny chovajú akoby boli na tejto planéte sami. Politický konzultant Simon Anholt vysvetľuje, prečo sa aj  v našich časoch oplatí byť dobrou krajinou a pomáhať.  

Viac info
Súťaž

IJSO: Olympiáda mladých vedcov

IJSO, teda International Junior Science Olympiad, je súťaž motivovaných žiakov pre fyziku, chémiu a biológiu. Treba pri nej experimentovať a vedieť pohnúť rozumom. Ak máš rád prírodné vedy, nebojíš sa niečo porátať, experimentovať v labáku a si mladší ako 16 rokov, potom je IJSO súťaž práve pre teba! Súťaž má domáce kolo, ktoré prebieha elektronicky, a potom môžeš byť pozvaný priamo na celoštátne kolo. Úspechy z ostatných súťaží sa zohľadňujú tiež, takže ich nezabudni riešiť. Odmenou je možnosť sa prebojovať až na medzinárodné kolo, ktoré už bolo v Indii, na Bali či v Argentíne.  

Viac info
Súťaž

Pangea

Medzinárodná olympiáda Pangea je dobrou voľbou pre matematikov, ktorým nerobí problém počítať a riešiť matematické úlohy v časovom strese. Počas 45 minút budeš riešiť dokopy 25 úloh odstupňovaných podľa náročnosti. Tento typ súťaže môže byť pre teba skvelou skúsenosťou a môže ti poslúžiť ako tréning na maturitu z matematiky či na prijímačky pre VŠ.  

Viac info