História ľudstva

Prehľadná on-line učebnica dejepisu, ktorá pomôže pri tvorbe referátov, príprave na testy, skúšky či maturitu.

 

  • Hodnotenie:

Odporúčame aj tieto aktivity

Film, video, kniha

Interstellar

Interstellar nepatrí do kategórie sci-fi filmov, pri ktorých ostáva šikovnému fyzikovi rozum stáť. Pri príprave Interstellaru spolupracovali poprední vedci zaoberajúci sa všeobecnou teóriou relativity, ako napríklad Kip Thorne. Precíznosť a presnosť špeciálnych efektov vo filme zašla až tak ďaleko, že vďaka Interstellaru, alebo lepšie povedané jeho rozpočtu, bolo publikovaných niekoľko nových vedeckých článkov o vizualizáciách čiernych dier. Pre svoje špeciálne efekty je Interstallar v súčastnosti dokonca odporúčaný ako doplnok na kurzoch všeobecnej teórie relativity. Okrem špeciálnych efektov je Interstellar zaujímavý aj po dejovej stránke.  

Viac info
Film, video, kniha

Obrana Sokratova (Platón)

Ako určite vieš, Sokrata postretol nedobrý osud. Mocným v Aténach bol svojím hľadaním pravdy veľmi nepohodlný, a tak ho odsúdili na smrť. Asi ale nevieš, čo povedal Aténčanom pred súdom a svojim najbližším žiakom tesne pred smrťou. Ak to chceš vedieť, prečítaj si Obranu Sokratovu.  

Viac info
Film, video, kniha

Sofiin svet (J. Gaarder)

Ak vo voľnom čase čítaš beletriu a baví ťa učiť sa nové veci prostredníctvom príbehu, skús siahnuť po tejto kultovej knihe. Sofiin svet je pútavý a vtipný román, ktorý odhaľuje dejiny filozofie prostredníctvom príbehu o dievčati, ktoré začne dostávať záhadné listy od tajomného pisateľa.  

Viac info
Súťaž

Stredoškolská odborná činnosť (SOČ)

SOČka je veľmi známa súťaž, do ktorej svojich šikovných študentov zapája zvyčajne každá stredná škola. O čom to vlastne je? Je to veľmi jednoduché. Stačí si vybrať jednu z ponúkaných oblastí, ktoré sa každý rok trochu obmieňajú, ale na svoje si vždy prídu milovníci prírodných aj humanitných vied a umenia. Potom už len treba napísať prácu na tému, ktorú si sám vyberieš a ktorá ťa baví. Môžeš požiadať o pomoc svojho učiteľa, ktorý ťa tiež pripraví na finálnu časť súťaže, ktorou je obhajoba pred odbornou komisiou. SOČ môžeš smelo považovať za prípravu na bakalársku či diplomovú prácu na VŠ.  

Viac info